Bez względu na to, czy przeprowadzasz remont łazienki, czy urządzasz to pomieszczenie od podstaw, istnieje kilka podstawowych kryteriów, którymi należy kierować się podczas wyboru kabiny prysznicowej.

Wybieramy kabinę prysznicową: dopasowana do miejsca

Na początek musimy zdecydować się, gdzie w łazience umieszczony zostanie prysznic (w rogu pomieszczenia, we wnęce, przy ścianie czy na środku) i dopasować jego kształt do wybranego miejsca i wielkości łazienki. Najczęściej spotykanym rodzajem kabiny, szczególnie w małych łazienkach, jest kabina narożna (o podstawie kwadratu, prostokąta lub ćwiartki koła). Stosunkowo mało miejsca zajmuje także kabina we wnęce, która dodatkowo jest tania do skonstruowania – wystarczy tylko dokupić drzwi i ewentualnie brodzik. Jeżeli mamy dużą łazienkę, możemy zdecydować się na kabinę o niestandardowym kształcie, w nietypowym miejscu (na przykład koła usytuowanego na środku pomieszczenia) i znacznych wymiarach, umożliwiającą wygodną kąpiel, również w kilka osób, co może być szczególnie istotne dla rodzin z małymi dziećmi.

Wybieramy kabinę prysznicową: optymalnej wielkości

Za optymalne uważane są kabiny o wymiarach podstawy 90x90 cm, ale jeśli dysponujemy bardzo małą ilością miejsca, możemy zdecydować się na 80x80 cm. W kabinie prysznicowej 70x70 cm również da się wykąpać, ale nie jest to zbyt komfortowe, co może być problemem, na przykład dla osób starszych lub puszystych. W zamian warto zastanowić się nad wyborem kabiny asymetrycznej, na przykład 70x90 cm. Wielu producentów ma w ofercie kabiny (zazwyczaj na planie prostokąta), których przynajmniej jeden bok podstawy ma 100, a nawet 120 lub 140 cm. Najwyższe dostępne w sprzedaży kabiny mają przeważnie 200 lub 216-220 cm, a najniższe – przeznaczone do bardzo głębokich brodzików (30-35 cm) – około 170 cm. Standardowa wysokość brodzika wynosi 10-15 cm.

Wybieramy kabinę prysznicową: z odpornych materiałów

Ścianki i drzwi kabin prysznicowych najczęściej robi się ze szkła bezpiecznego, które w razie stłuczenia rozpada się na drobne kawałeczki i nieostrych krawędziach. Szkło często pokryte jest warstwą zabezpieczającą przed osadzaniem się brudu i kamienia. Szklane elementy prezentują się estetycznie i elegancko, jednak jeśli jednym z ważniejszych kryteriów wyboru kabiny jest dla ciebie cena, warto zrezygnować ze szkła na rzecz tańszego polistyrenu. Zrobione z niego ścianki są lżejsze i bardziej odporne na uderzenia (ale nie zarysowania), choć nie tak efektowne jak szklane. Tafle szkła lub tworzywa umieszcza się w aluminiowych (estetyczne, odpornych na uszkodzenia i środki czystości) albo plastikowych (tańsze, ale też mniej wytrzymałe) profilach.

Wybieramy kabinę prysznicową: z wygodnym wejściem

Drzwi przesuwne, składające się z jednego lub kilku elementów to najlepsze wyjście do małej łazienki, bo nie wymagają zostawienia dużej ilości wolnego miejsca przed kabiną. Drzwi jednoskrzydłowe są montowane na zawiasach i otwierają się tak jak zwykłe drzwi do pomieszczenia. Zapewniają wygodne wejście, jednak przed kabiną musi być wolna przestrzeń, by dało się je otworzyć, chyba że otwierają się do wnętrza, jednak takie rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku dużych kabin. Drzwi wahadłowe są odmianą drzwi skrzydłowych, jednak nadają się także do małych łazienek, ponieważ oś obrotu drzwi przesunięta jest do ich środka. Otwarte drzwi tego typu zajmują miejsce i wewnątrz, i na zewnątrz kabiny. Alternatywą są kabiny typu walk-in, czyli prysznice zupełnie pozbawione drzwi, jednak wymagają one odpowiedniej wielkości i układu ścianek. W przeciwnym wypadku kąpiel może skończyć się zachlapaniem lub zalaniem łazienki.

Wybieramy prysznic: zanim kupisz

W salonach z wyposażeniem łazienki znajdują się zazwyczaj zmontowane kabiny, które można dokładnie obejrzeć, a nawet „wypróbować”. Zanim kupisz upatrzoną kabinę, sprawdź, jak otwierają się drzwi, ile potrzeba na to miejsca przed kabiną, a nawet (jeśli to możliwe) wypróbuj, czy do wybranej kabiny da się wygodnie wejść i czy jest w niej wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się. Dobrze jest też sprawdzić okres i warunki gwarancji oraz dostępność części zamiennych.

Kabina parowa i sauna: jak je zmieścić w łazience WIDEO