Podstawą wyposażenia łazienki jest ceramika łazienkowa, w skład której wchodzi prysznic bądź wanna. Decydując się na opcję pierwszą, do wyboru mamy prysznic z brodzikiem lub bez brodzika. Jeśli kabina prysznicowa ma i drzwi, i ścianki brodzik staje się niezbędny. Większość kabin osadza się na brodzikach, choć sprzedawana jest bez nich. Wówczas pozostaje nam dobrać brodzik idealny, który będzie tworzył z kabiną spójny zestaw, zapewniający szczelność?

Brodzik brodzikowi nierówny: rodzaje brodzików

Brodzik brodzikowi nierówny. Dowodem na to mogą być różne rodzaje brodzików, z jakimi możemy spotkać się na rynku. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Brodziki klasyczne – możemy zamontować je na wylewce płasko, bądź na a nóżkach (do obudowy płytkami lub panelem). Możemy wybrać brodziki klasyczne tzw. samonośne (z panelem) lub wpuszczane w podłogę. Ich kształty muszą być dopasowane do formy i wymiarów kabiny prysznicowej. Na rynku dostępne są modele kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, okrągłe, heksagonalne. Te najbardziej typowe mają głębokość między 5 a 30 cm, wymiar ten trzeba brać pod uwagę, zestawiając go z wysokością samej kabiny oraz łazienki, by kabina na brodziku swobodnie mieściła się we wnętrzu. Niektóre modele mogą mieć antypoślizgowe dno, a nawet dysze masażowe. Wiele brodzików ma antypoślizgowe żłobienia.
  • Powierzchnie prysznicowe – są to supercienkie brodziki stalowe emaliowane (najczęściej w kształcie prostokąta lub kwadratu), które praktycznie wtapiają się w podłogę, zaś ich idealnie gładka powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Powierzchnie prysznicowe produkowane są w kilku kolorach.
  • Brodziki podpłytkowe – miejsce na taki brodzik trzeba przewidzieć wcześniej, najlepiej na etapie budowy czy też generalnego remontu łazienki. Mają one wbudowany odpływ lub kratkę ściekową oraz syfon. Bryły brodzików podpłytkowych są wyprofilowane (mają spadek w stronę odpływu), a ich powierzchnia pokryta jest matą uszczelniającą. W takim przypadku kabinę montuje się bezpośrednio na podłodze.

Brodzik: z jakich materiałów mogą być wykonane?

Do najczęściej dostępnych spotykanych brodzików należą:

  • Brodzik akrylowy – akryl jest to materiał lekki, łatwydo formowania, ale może być podatny na zarysowania i matowienie, nadaje się jednak do renowacji.
  • Brodzik ceramiczny – ceramika jest zdecydowanie cięższa od akrylu, gwarantuje idealnie gładką powierzchnię, często pokrywana jest powłoką, do której nie przywiera osad mydlany oraz wapienny, co ułatwia mycie. Ceramika podatna jest jednak na uszkodzenia mechaniczne, których nie da się naprawić.
  • Brodzik ze stali emaliowanej – bardzo trwała. Jeśli jednak brodzik nie jest firmowany konkretnym producentem, jakość emalii nie musi być tak dobra, a wtedy będzie z czasem żółknąć, nie będzie odporna na zarysowania, a może nawet odpryskiwać przy uszkodzeniu mechanicznym. Takich uszkodzeń nie da się naprawić w sposób zadowalający.

Sprawdź też: Kabina prysznicowa - jaką wybrać?

  • Brodzik z kompozytu – mielone kamienie naturalne łączone żywicą, jest ich wiele rodzajów i mają przeróżne, większość to firmowe patenty, np. Corian, Cristalplant, Duralight. Materiały te są bardzo trwałe, efektowne (mogą być kolorowe), trudne do uszkodzenia. Niektóre dają się naprawiać, nie pozostawiając śladów po ubytku.
  • Brodzik z materiału syntetycznego SMO – można z niego robić m.in. brodziki na wymiar w 22 kolorach, jest antybakteryjny.
  • Brodzik z kamienia naturalnego – efektowny, ale ciężki, powinien być zabezpieczony, by nie matowieć, jest też drogi.

Prysznic z brodzikiem: jaki brodzik wybrać?

Idealnie jest dobrać brodzik polecany przez producenta do konkretnej serii kabiny, gdyż unikniemy wtedy komplikacji przy montażu. Niektóre modele mają zintegrowane obudowy, do innych można obudowę dokupić, chyba że chcemy obłożyć go, np. płytkami ceramicznymi. Producenci dodają często do brodzików stelaże, podstawy styropianowe albo nogi oraz syfony. Do małych łazienek, w których najczęściej montuje się kabiny narożne, warto wybrać głębszy brodzik, np. z siedziskiem, w którym można wykąpać małe dziecko, a nawet zrobić niewielkie pranie ręczne. Do salonów kąpielowych z obszerną kabiną przyścienną lub wolnostojącą doskonale nadają się brodziki supercienkie lub tzw. powierzchnie prysznicowe, które idealnie łączą się z posadzką, tym bardziej, że często można dobrać taki brodzik w kolorze płytek na podłodze.

Sprawdź też: panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy? Co wybrać?