Panel prysznicowy lub też zestaw prysznicowy, to podstawowe elementy aranżacji strefy kąpielowej w łazience. Niezależnie od tego, czy wybierzemy prysznic bez brodzika, zamontujemy kabinę prysznicową, czy niewielką wnękę za kotarą – musimy dokupić zestaw prysznicowy lub panel prysznicowy. Tylko niektóre typy kabin (zwykle tzw. wielofunkcyjne – hydromasażowe, masażowo-parowe) mają w zestawie urządzenia podające wodę. Co więc wybrać do naszego prysznica? Czym różnią się panele prysznicowe od zestawów łazienkowych?

Panel prysznicowy a zestaw: czym się różnią

Zdaniem fachowców różnice pomiędzy panelem prysznicowym, a zestawem prysznicowym są niewielkie, żeby nie powiedzieć umowne. Panele natryskowe są jednak zazwyczaj bardziej rozbudowane od zestawów, bo oprócz natrysku przesuwnego z tzw. rączką (zwaną często słuchawką) i głowicy (może to być deszczownia), bywają również wyposażone, np. w zestaw dysz do masażu i mogą mieć wbudowaną baterię (także termostatyczną). Ponadto, panele prysznicowe mają bardziej zwartą budowę, ich integralną częścią jest umieszczona z przodu maskownica, pod którą schowane są przewody rozprowadzające wodę. Na niej też mogą być umieszczone wspomniane dysze oraz niewielkie półki na kosmetyki. Tego typu modele są zdecydowanie droższe. Trzeba za nie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, chociaż ceny paneli prysznicowych zaczynają się od ok. 300 zł.

Klasyczny zestaw prysznicowy składa się najczęściej z drążka, uchwytów drążka, słuchawki (bywają nawet 5-funkcyjne), węża i zestawu do mocowania. Są to modele najtańsze (od niespełna 40 zł). Niektóre mogą być wyposażone w niewielką mydelniczkę. Baterię natryskową (dostępne są też modele z zestawem natryskowym), jak i głowicę górną trzeba najczęściej dokupić osobno. Głowica jest w zasadzie nieruchoma, ale może mieć możliwość odchylania. Modele z głowicą określane są mianem kolumn prysznicowych. W zestawach, przewody wodne i przełączniki nie są schowane.

Panel prysznicowy i zestaw natryskowy: sposoby montażu

Do każdego modelu dołączany jest zestaw do mocowania. Zarówno panele, jak i zestawy mocuje się najczęściej na jednej ze ścian łazienki (są jednak kolumny prysznicowe oraz kabiny, które można ustawić nawet na środku pokoju kąpielowego), najlepiej w pobliżu instalacji wodno-kanalizacyjnej. To miejsce – bo nie zawsze musi być otoczone ściankami kabiny i wyposażone w brodzik – potrzebuje odpływu, by podczas kąpieli nie zalać pomieszczenia. Jeśli stawiamy kabinę na brodziku, to kwestia odpływu jest załatwiona, co innego, gdy wybierzemy prysznic bez brodzika. Odpływy w kabinach bez brodzika wyglądają nieco inaczej, jest ich kilka rodzajów. Odpływy liniowe montuje się na poziomie podłogi. Robione są z wysokiej klasy materiałów (stal szlachetna i bezpieczne szkło, wersje matowe albo błyszczące), więc nie są tylko zwykłą barierą między natryskiem a przestrzenią łazienki, ale rodzajem elementu wystroju. Zapewniają skuteczne odprowadzanie nawet zwiększonej ilości wody. Taką rynnę odpływową można umieścić zarówno przy wejściu, w centralnej części, jak i na ścianie prysznica. Producenci proponują również efektowne kwadratowe oraz okrągłe kratki i odpływy narożne do pryszniców z podłogowym odpływem. Odpływy narożne (bywają w kształcie ćwiartki koła lub trójkąta) stają się niemal niewidoczne. Najczęściej umieszcza się je poza obszarem wchodzenia, a woda spływa w najkorzystniejszym kierunku.

Panel prysznicowy czy zestaw? Czym się kierować przy wyborze?

Ceną – zestawy prysznicowe są tańsze, można je kupić już od niespełna 40 zł, ale też praktycznie służą jedynie do mycia. Panele, choć droższe, od około 300 zł, „potrafią więcej".
Funkcjami – w przypadku paneli prysznicowych, funkcje w dużej mierze wiążą się z baterią, która oszczędza wodę. Ale nie tylko. Mogą np. informować sygnałem dźwiękowym o długości kąpieli i o tym, że upłynął jej optymalny czas. Ich baterie mają również zamontowane różnego rodzaju ograniczniki (pierścienie) związane z wielkością strumienia wody czy temperaturą. Kolejnym udogodnieniem, sprzyjającym oszczędzaniu są ekoblokady, które zwykle znajdują się w uchwytach armatury. Wstępnie ograniczają strumień wody, ustawiając go na optymalnym poziomie. Jeśli osoby biorąca prysznic potrzebuje silniejszego strumienia, może lekko nacisnąć blokadę i zwolnić ograniczenie. Pozwala to zmniejszyć zużycie wody nawet do ok. 12 l/min. Jeśli przyjmiemy, że prysznic trwa ok. 10 min., to przy blokadzie zużyjemy o ponad 30 l mniej wody. Jest jeszcze jeden sposób na oszczędzanie – zainstalowanie baterii termostatycznej, oszczędzającej wodę, zwłaszcza ciepłą, co może szybko się zwrócić w postaci niższych rachunków. Termostat znajduje się wewnątrz baterii i odpowiada za mieszanie wody. W znajdującej się w kranie komorze mieszania termostat mierzy temperaturę wody dopływającej z instalacji i odpowiada za połączenie w odpowiedniej ilości wody ciepłej z zimną. Pozwala to dokładnie nastawić i utrzymać pożądaną temperaturę przez cały czas trwania kąpieli. Mało tego, dzieje się to zdecydowanie szybciej niż wtedy, gdy sami regulujemy sobie temperaturę. W najnowocześniejszych modelach baterii przepływ zimnej wody otwierany jest dopiero po osiągnięciu pożądanej temperatury ciepłego strumienia. Pozwala to oszczędzić wodę oraz energię do jej ogrzania. Trzeba też wspomnieć o modelach, które mają wmontowany filtr wody, co wpływa na jej jakość, a naszej skórze i włosom poprawia komfort. Droższe modele paneli mają nawet oświetlenie LED-owe. Wnętrze głowicy bywa „wyłożone" materiałem ułatwiającym pozbywanie się osadu wapiennego, wytrącającego się z wody. To samo dotyczy słuchawek, coraz częściej wielofunkcyjnych (różne rodzaje strumieni).
Uroda – panele prysznicowe mają swój design. Można wybrać model retro z pokrętłami, np. w kolorze starego złota, albo coś na wskroś nowoczesnego, łączonego z drewnem, stalą albo hartowanym szkłem. Prysznicowe głowice mają dziś nawet rozmiary XXL i noszą nazwę deszczowni. Mogą być okrągłe albo kwadratowe, są także modele, które montuje się w suficie. Za to połączone z wężem ruchome słuchawki pozwalają wybrać rodzaj strumienia – od mocnego, przypominającego bicz, do rozproszonego niczym mgiełka. Na dodatek łatwo się je czyści z osadu wapiennego, gdyż zwykle robione są ze specjalnego silikonu, z którego łatwo „kamień" usunąć. Jakby tego było mało, panele bywają kolorowe, a nawet we wzory. W zestawach natryskowych wybór jest skromniejszy. Robione są najczęściej z powlekanego tworzywa albo stali, mogą mieć słuchawki okrągłe albo podłużne, podobnie z mydelniczkami.

Armatura łazienkowa: jak czyścić?

Wiele zależy od materiału, z jakiego urządzenia są wykonane. Jedno jest pewne nie powinno się do tego stosować preparatów tzw. powierzchniowo czynnych oraz ostrych gąbek, bo można uszkodzić nieodwracalnie powierzchnie urządzeń. Najbezpieczniej jest używać do czyszczenia miękkiej szmatki zmoczonej w delikatnym płynie do naczyń, a następnie wycierać do sucha. Taką czynność powinno się wykonywać po każdej kąpieli. Najczęściej na opakowaniach zestawów i paneli prysznicowych, lub w instrukcji znajdziemy informacje i zalecenia, jak najlepiej dane urządzenie konserwować. Słuchawki i głowice z elementami ze specjalnego tworzywa dobrze jest przetrzeć gąbką, by „wykruszyć", osadzający się kamień.