Obecnie obowiązkowe wyposażenie łazienki to kabina prysznicowa. Kabiny prysznicowe sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Zanim wybierzemy się do sklepu z wyposażeniem łazienek, najpierw zastanówmy się, gdzie ma stanąć kabina w naszedj łazience. Do wyboru mamy kabiny prysznicowe wolno stojące, przyścienne, narożne lub wnękowe. Kabiny prysznicowe mają też różny kształt: kwadratowy, owalny, prostokątny, pięciokątny, są też ich różne rozmiary, więc najpier dobrze wybierzmy miejsce w łazience, w którym ma być zamontowana kabina prysznicowa. Za optymalne przyjęło się uważać kabiny o wymiarach w podstawie
90 x 90 cm, ale 80 x 80 cm wiele osób też zapewne uzna za wystarczająco komfortowe. W kabinie 70 x 70 cm również da się jakoś wykąpać, ale na pewno nie będzie wygodnie. Wielu producentów ma w ofercie kabiny (zwykle zbudowane na planie prostokąta), których przynajmniej jeden bok podstawy ma 100, a nawet 120 lub 140 cm.

Kabiny prysznicowe ceny

Za kabinę prysznicową trzeba zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena kabiny prysznicowej zależy od materiału, z którego wykonano ścianki – droższe są te ze szkła. Oddzielnie trzeba też zapłacić za brodzik. Ścianki kabiny prysznicowej z tworzywa są chętnie wybierane ze względu na lekkość i niższą cenę. Nie są jednak tak efektowne jak te ze szkła – bardzo trwałe, odporne na zarysowania i uderzenia. W kabinach prysznicowych zbudowanych na planie ćwiartki koła lub pełnego koła często się stosuje elementy z giętego szkła, które jest bardzo efektowne, ale drogie. Cena kabiny prysznicowej zależy także od profili i zawiasów, jakich użyto w drzwiach. Najtańsze kabiny prysznicowe kosztują ok. 700 zł. Za dobrej jakości kabinę trzeba zapłacić ok. 2000-3000 zł. Do tych cen musi też doliczyć koszt brodzika.

Kabina prysznicowa do łazienki: drzwi

Również sposób otwierania drzwi ma wpływ na ceny kabiny prysznicowej. Drzwi przesuwne, w które dość często wyposażane są kabiny prysznicowe poruszają się wzdłuż prowadnic (profili) na suwakach lub rolkach. W najtańszych modelach kabin prysznicowych są to pojedyncze rolki z tworzywa, zwykle nietrwałe, a zamontowane na nich drzwi zacinają się przy otwieraniu. Najlepiej wybierać kabiny prysznicowe z podwójnymi łożyskowanymi rolkami z metalu. Jeśli dodatkowo będą one regulowane, łatwiej będzie wypoziomować kabinę podczas montażu. Zwykle rolki są tylko w górnym profilu, dolna część drzwi jest zaś przymocowana na specjalny zaczep. Jedynie bardziej ekskluzywne, a tym samym droższe, kabiny prysznicowe mają rolki w górnym i dolnym profilu, co daje większą pewność, że nie będą się zacinać. Drzwi skrzydłowe w kabinie prysznicowej są zamocowane na zawiasach, otwierają się jak zwykłe drzwi i wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni przed kabiną. Zapewniają jednak szersze, a więc i wygodniejsze, wejście niż przesuwne. Warto wybrać takie wyposażone w mechanizm unoszący, który sprawia, że otwierają się lekko, a w czasie zamykania samoczynnie się dociskają, zapewniając całkowitą szczelność kabiny prysznicowej.

Wyposażenie łazienki: przetestuj kabiny prysznicowe przed zakupem

Trwałość kabiny prysznicowej możemy przetestować na modelu z ekspozycji. Tutaj nie należy być delikatnym: szarpnijmy drzwiami, zwróćmy uwagę na stabilność zawiasów i profili. Gruba tafla szkła zamontowana na solidnych rolkach z metalowym łożyskiem kulkowym to gwarancja, że kabina prysznicowa posłuży nam przez długie lata. Gdy w wyposażeniu łazienki zależy nam na prysznicu bez brodzika, czyli zamontowaniu kabiny bezpośrednio na płytkach, szukajmy modeli wyposażonych w przystosowany do tego mechanizm, tzw. smart open.