Kabiny różnią się miejscem montażu

Kabina narożna – jest najbardziej popularna, dwa jej boki stanowią ściany łazienki; dobra do małych łazienek, przyścienna – ściana jest tylko jej niewielkim fragmentem, na którym montuje się baterię, resztę stanowi obudowa kabiny; wymaga sporo miejsca, ale wygląda efektownie, wolno stojąca – można ją zamontować w dowolnym miejscu dużej łazienki lub salonu kąpielowego, wnękowa – z 3 stron obudowują ją ściany istniejącej już lub specjalnie zbudowanej wnęki, wystarczy tylko zamontować drzwi i brodzik.

Wymiary kabin

Najpopularniejsze są kabiny o wymiarach 80 x 80 i  90 x 90 cm, ale można kupić również małe – o bokach 70–75 cm lub duże – 100 x 100 cm. Zwykle mają 175 lub 185 cm wysokości, lecz są także wyższe – nawet 195-centymetrowe.

Obudowa do brodzików

Do większości brodzików można kupić plastikową obudowę, można też je obmurować i cokół wykończyć np. płytkami ceramicznymi. Jeśli kabina ma nietypowy kształt, dobrym rozwiązaniem bywa wymurowanie brodzika. Możemy też dno natrysku wykończyć tzw. tacą, czyli płytkim brodzikiem lub płytkami ceramicznymi (trzeba odpowiednio wyprofilować posadzkę i zamontować w niej kratkę odpływową). Aby dno natrysku znajdowało się na poziomie podłogi, jego podłączenie do kanalizacji – wraz z syfonem – musi się zawierać w grubości posadzki.

Gdy w domu są dzieci lub osoby starsze

Warto zamówić brodzik z wykończeniem antypoślizgowym lub kabinę z siedziskiem. Sprzątanie kabiny ze szklanymi ściankami ułatwi specjalna powłoka (za dopłatą), chroniąca przed osadzaniem się kamienia i brudu.

Brodzik nie musi być tej samej firmy co kabina

Jeśli bardziej nam odpowiada inny, to wystarczy zapytać o pasujące modele. Do nietypowej łazienki, np. na poddaszu, większość producentów może wykonać kabinę na zamówienie.

Zamiast tradycyjnej baterii natryskowej

Można zamontować  w kabinie zestaw podtynkowy z dyszami do hydromasażu lub gotowy panel. Panele mogą mieć wysokość od 1 do ponad 2 m. Wyposażenie: od podstawowych funkcji prysznicu do masażu z automatycznym sterowaniem. Produktem luksusowym są kabiny masażowo-parowe, w których dodatkowo skorzystamy z natrysku imitującego deszcz, kąpieli parowej, kilku rodzajów masażu, biczów szkockich, sauny, światłoterapii, a także posłuchamy muzyki. Można zamówić również kabinę z wentylacją, alarmem, termometrem, telefonem, oświetleniem halogenowym (np. efekt gwiaździstego nieba) i automatycznym sterowaniem.