Wykończenie ściany w łazience: ściana pod prysznicem

2015-10-14 17:24

Aranżacja łazienki wymaga szczególnego traktowania, zwłaszcza w kwestii wykończenia ściany czy podłogi. Płaszczyzny te muszą być przede wszystkim odporne na wilgoć - to oczywiste. W jaki sposób wyeksponować strefę prysznica w łazience, by była nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna? Czym wykończyć ścianę pod prysznicem?

Spis treści

  1. Ściana pod prysznicem: zabezpieczenie i dekoracja
  2. Sprawdź też: drewniane podłogi w łazience - jakie wybrać?

Ściana pod prysznicem zazwyczaj przybiera dokładnie taki sam charakter, jak pozostałe ściany w łazience. Czasem jednak chcąc dodatkowo wyeksponować przestrzeń kąpielową, decydujemy się na wyznaczenie mokrej strefy wnętrza na przykład za pomocą zróżnicowanego wykończenia ściany. Prezentujemy kilka projektów łazienek, będących dowodem na to, że ściana ścianie nierówna!

Ściana pod prysznicem: zabezpieczenie i dekoracja

Projekt łazienki najczęściej zakłada spójne aranżacyjnie wnętrze, w którym wyznaczone są poszczególne strefy. Strefa umywalkowa, część kąpielowa – zazwyczaj są one zaaranżowane w podobnym stylu, z identycznym wykończeniem ścian i podłóg. Czasem jednak możemy pokusić się o wyeksponowanie we wnętrzu strefy prysznicowej poprzez zróżnicowane wykończenie ściany. W tym przypadku należy jednak pamiętać o specyfice tej części wnętrza i odpowiednim zabezpieczeniu ściany. Niezależnie od tego jaki materiał do wykończenia ściany pod prysznicem wybierzemy, pamiętajmy o tym, że ściana musi być idealnie zabezpieczona przed dostępem wody. Wybierając chociażby klasyczne płytki ceramiczne pamiętajmy, że o ile same kafelki są odporne na wilgoć, to w spoinach pomiędzy nimi może powstawać grzyb i pleśń. Świetną izolację ściany pod prysznicem stanowią tzw. masy uszczelniające, popularnie nazywane foliami w płynie. Przeznaczone są one do uszczelniania łatwo nasiąkliwych podłoży, takich jak tynk cementowo-wapienny, beton komórkowy czy płyty gipsowo-kartonowe.

Sprawdź też: drewniane podłogi w łazience - jakie wybrać?

Pamiętajmy także, że w strefie narażonej na ciągły kontakt z wodą, fuga pomiędzy kafelkami powinna mieć jak najmniejszą nasiąkliwość i porowatość. Kafelki będące klasycznym rozwiązaniem w kwestii wykończenia ściany w łazience to dopiero początek. Częstym rozwiązaniem w wykończeniu ściany pod prysznicem jest także dekoracyjna mozaika. Aby sprawdziła się ona w trudnych warunkach, potrzebna jest odpowiednia zaprawa klejąca i zaprawa do spoinowania. Warto wybrać także mozaikę nie na siatce, ponieważ klejona jest ona klejami syntetycznymi, która ulegają degradacji pod wpływem wilgoci, a mozaikę na papierze lub folii. W designerskich odsłonach aranżacji ściany pod prysznicem możemy spotkać także płaszczyznę pokrytą szkłem, pod którym widnieje dekoracyjna grafika.

 

Sonda
Idealna łazienka to taka, która ma...
Jak zaprojektować idealną łazienkę?