Wybieramy szafki łazienkowe: pod umywalkę i nie tylko

2020-01-24 16:11

Kiedy urządzamy łazienkę, zwróćmy uwagę na wybór odpowiednich mebli do łazienki. Jeśli mamy mało miejsca, dobrym rozwiązaniem do łazienki są szafki łazienkowe. Pamiętajmy, że szafki pod umywalkę powinny być nie tylko ładne, ale i praktyczne, czyli przede wszystkim pojemne. Poznaj meble łazienkowe, które spełniają te kryteria.

Spis treści

  1. Szafki łazienkowe w nowoczesnej łazience
  2. Jak dopasować meble łazienkowe?
  3. Szafki łazienkowe: ważne wymiary
  4. Szafki łazienkowe stojące czy wiszące?
  5. Jakie szafki łazienkowe: płyta wiórowa czy MDF?
  6. Szafki łazienkowe białe czy kolorowe?
  7. Sprytne rozwiązania do łazienki
  8. Szafki łazienkowe: inspiracje

Jeśli urządzamy łazienkę, dobrze rozplanujmy rozmieszczenie wyposażenia i mebli do łazienki. Idealnym miejscem na schowki są okolice umywalki. Ogromny wybór umywalek montowanych do ściany i nablatowych pozwala zrezygnować z postumentu i w pełni wykorzystać przestrzeń pod umywalką. Rozwiązaniem do małej łazienki jest umywalka mocowana do ściany w komplecie z szafką (stojącą lub wiszącą), która nie wystaje poza jej krawędzie. Wybierając umywalkę „stawianą na blat”, możemy uzyskać dodatkową powierzchnię do odkładania kosmetyków i przyborów toaletowych, ale to rozwiązanie raczej do nieco większych łazienek.

Na rynku dostępne są szafki łazienkowe, które pasują do różnych modeli i różnych typów umywalek. Polecamy szafki pod umywalkę z szufladą - to bardzo praktyczne rozwiązanie. Z góry widać całą zawartość, a po kosmetyki czy przybory toaletowe nie trzeba zbyt nisko się schylać. Kupując meble łazienkowe, warto sprawdzić, czy wykonane są z materiałów odpornych na wilgoć, oraz zwrócić uwagę na solidne wykończenie ich powierzchni.

Szafki łazienkowe w nowoczesnej łazience

Głównym elementem wyposażenia łazienki są oczywiście płytki i armatura. Są one w większości geometrycznymi prostymi elementami i formami. W nowoczesnych łazienkach najczęściej pojawiają się prostokątne umywalki i wanny, które doskonale komponują się ze współczesnym stylem, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne i ponadczasowe. W nowoczesnych łazienkach dominującymi kolorami są biel, czerń, beż i szarość. Coraz częściej w aranżacji łazienek w minimalistycznym stylu pojawiają się mocne kolory, które ożywiają wnętrze, dodając mu jednocześnie mocnego charakteru. Kolejnymi elementami niezbędnymi do aranżacji łazienki są meble łazienkowe i dodatki, które są odpowiedzialne za ostateczny wygląd pomieszczenia.

Jak dopasować meble łazienkowe?

Meble stanowią ważny element aranżacji nowoczesnej łazienki. Najczęściej pojawiają się one w postaci szafki pod umywalką, stojącego lub wiszącego słupka i szafki ukrytej nad zabudową do WC. Meble do nowoczesnej łazienki wyróżniają się przede wszystkim funkcjonalnością, wysoką jakością materiałów oraz eleganckim wzornictwem. Szafki mają najczęściej prostokątną formę, pozbawioną ozdobnych uchwytów. Dzięki mimimalistycznej formie nowoczesne meble doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i większych łazienkach. Do małych łazienek doskonale sprawdzi się wąska, na szerokość umywalki, szafka z szufladami,  w którym umieścimy podręczne kosmetyki. Jeśli wystarczy nam miejsca możemy zdecydować się również na wąski słupek lub zabudowę nad pralką. Zawsze warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń, w końcu rzeczy stale przybywa, a mając dużo miejsca unikniemy bałaganu. Zainspirujcie się naszą galerią. Znajdziecie w niej 12 pomysłów na meble do łazienki!

Szafki łazienkowe: ważne wymiary

Jeśli urządzamy łazienkę, pamiętajmy, że ważne są następujące wymiary. Jeżeli szafka łazienkowa podumywalkowa będzie dość głęboka (50-60 cm), zaplanujmy tam szuflady; przy głębokości około 40 cm zwykła otwierana szafka będzie wystarczająco wygodna. By wygodnie stanąć przy umywalce, potrzebujemy miejsca na stopy - szafki łazienkowe montowane pod umywalkami nie powinny więc sięgać do samej podłogi lub muszą być cofnięte w stosunku do krawędzi umywalki o 10-15 cm. Oczywiście, jeśli w łazience dysponujemy miejscem szerszym niż umywalka, warto zrobić większe szafki umywalkowe, docenimy nie tylko ich pojemność, lecz także wygodę posiadania dużego blatu.

Szafki łazienkowe stojące czy wiszące?

Szafki łazienkowe stojąca są pojemne - to duża zaleta. Ale trzeba pamiętać, że meble mają niemal nieustanny kontakt z wodą (podczas mycia rąk czy kąpieli szafka jest zwykle zachlapywana, a nogi stoją na wilgotnym podłożu właściwie bez przerwy). Warto zatem postawić szafki umywalkowe np. na nóżkach gumowych. Z szafką wiszącą do łazienki nie ma takich problemów. Łatwiej ją też dopasować do łazienki małej i można powiesić ją na wysokości odpowiedniej dla domowników (szafki łazienkowe stojące mają standardową wysokość ok. 80 cm, co nie jest wygodne np. dla osób wysokich). Tylna płyta szafki powinna być odsunięta od ściany - kilkumilimetrowa szpara pozwoli na cyrkulację powietrza, co zapobiegnie zawilgoceniu i, w efekcie, wypaczeniu mebla.

Jakie szafki łazienkowe: płyta wiórowa czy MDF?

Odporność tych materiałów, wbrew obiegowym opiniom, jest podobna. Liczy się rodzaj zabezpieczenia mebli łazienkowych. Jednym z najlepszych jest lakierowanie wszystkich elementów mebla, ale takie powłoki trzeba chronić przed mechanicznymi uszkodzeniami. Nie można ich szorować proszkami i gąbką z drucianym wykończeniem. Czyszcząc szafki łazienkowe, unikaj środków z wybielaczem, np. chlorem. Idealne są płyny uniwersalne, zawierające do 5 proc. roztworu anionowego i niejonowego środka powierzchniowo czynnego.

Szafki łazienkowe białe czy kolorowe?

Błyszcząca białe meble łazienkowe powiększą optycznie wnętrze łazienki, ale biel w dużych ilościach może być nużąca. Efektownym rozwiązaniem w aranżacji łazienki są kontrastowe zestawienia: kolorowe ściany i białe meble łazienkowe lub odwrotnie (zwłaszcza w małych łazienkach) - barwne fronty szafek na neutralnym tle.

Sprytne rozwiązania do łazienki

Nawet w małej łazience zmieści się umywalka z szafką. Trzeba tylko podejść do przestrzeni... twórczo. Umywalka w kącie? Czemu nie! Do tego narożna szafka. Albo niewielka niecka ustawiona na blacie, który pełni funkcję dodatkowej półki. Operując na niewielkiej przestrzeni, kiedy urządzamy łazienkę, trzeba pamiętać o ergonomii - otwarte drzwiczki nie mogą o nic zaczepiać, szuflady muszą się otwierać do końca. Warte uwagi są mechanizmy cichego zamykania - nie tylko poprawiają komfort użytkowania, ale też chronią meble przed szybkim zniszczeniem.

Szafki łazienkowe: inspiracje

Jeśli nie wiesz, czy zdecydować się na białe, kolorowe czy drewniane szafki łazienkowe, zajrzyj do naszych galerii. Znajdziesz tam pomysły na wnętrza w różnych stylach: nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim.

Meble łazienkowe. Ekspert podpowie jak urządzić łazienkę
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany