Podwieszany sedes montowny na stelażu to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne. Stelaże nie tylko utrzymują ciężar ceramiki, ale też zawierają elementy instalacji oraz podtynkowe systemy spłukujące. Po zabudowaniu zarówno spłuczka, jak i podłączenie kanalizacji i doprowadzenie wody są elegancko ukryte za ścianką. Widać jedynie wiszący sedes oraz przycisk do spłukiwania wody. Najczęściej stelaż z miską ustępową montuje się przy ścianie łazienki. Po zabudowaniu stelaża płytami gipsowo-kartonowymi i wykończeniu płytkami powstaje występ ściany zakończony u góry półką głęboką na kilkanaście centymetrów. Może to być początek różnych ciekawych aranżacji łazienki.

Montaż sedesu: stelaż instalacyjny do zabudowy lekkiej i ciężkiej

Aby zawiesić miskę ustępową najpierw należy zamontować na ścianie specjalny stelaż instalacyjny. Są dwa rodzaje stelaży: do zabudowy masywnej – czyli obmurowania cegłami oraz do zabudowy lekkiej – czyli obłożenia płytami gipsowo-kartonowymi.  W pierwszym przypadku mniej zapłacimy za stelaż, lecz więcej za jego zabudowanie – musimy jeszcze kupić cegły i zatrudnić murarza. Stelaż do zabudowy lekkiej jest droższy, ale wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych jest prostsze i szybsze; podczas remontu mamy też mniejszy bałagan. Wybierając płyty, pamiętajmy, że muszą być wodoodporne (łatwo je rozpoznać – są barwione na zielono). Aby konstrukcja była solidna i dobrze tłumiła hałas spływającej wody, stosujemy płytę o grubości co najmniej 18 mm. W sklepach nie ma tak grubej, więc robimy ją sami – z dwu płyt o grubości 12,5 mm.

Montaż sedesu podwieszanego: jakiej wysokości ścianka?

W obu przypadkach instalację hydrauliczną ukryjemy w ściance, która powstanie po zabudowaniu stelaża. Ścianka może sięgać od sufitu do podłogi, lub tylko do wysokości stelaża. Jeśli wybierzemy drugie rozwiązanie – wierzch obudowy stanie się praktyczną półką na drobiazgi.

Montaż sedesu podwieszanego: jak gruba jest ścianka?

Nie musimy się obawiać, że ścianka zakrywająca stelaż instalacyjny, zajmie zbyt wiele miejsca i pomniejszy łazienkę. Będzie miała grubość ok. 13 cm – jeśli obudujemy stelaż cegłami i ok. 18 cm – jeżeli zastosujemy płyty gipsowo-kartonowe. Tak więc, miska wisząca wraz z obudową, zajmie niemal dokładnie tyle miejsca, co stojąca.

Co sprawdzić przed wymianą sedesu?

Przed przystąpieniem do wymiany sedesu, trzeba jeszcze sprawdzić, jaki odpływ kanalizacyjny – poziomy czy pionowy – mamy w starej misce ustępowej. Jeśli jest poziomy i ścieki odpływają do tyłu (miska „poznańska”) mamy lepszą sytuację, ponieważ wszystkie prace wykonujemy w obrębie własnej łazienki i nie będzie problemu z montażem podwieszanego sedesu.

Natomiast w przypadku miski „warszawskiej” z odpływem pionowym (ścieki spływają w dół), sprawa jest bardziej skomplikowana. W remont będziemy musieli zaangażować sąsiada mieszkającego piętro niżej. Należy przerobić podejście kanalizacyjne, które znajduje się w jego łazience, wykonać nowy otwór w stropie i zabetonować stary.

Efekt końcowy wart jest zachodu, bo wisząca miska sedesowa wygląda bardzo efektownie, a zajmuje dokładnie tyle samo miejsca, co stojąca.