Zastanawiasz się czy wanna z hydromasażem to dobry wybór. Przed zakupem poznaj opinie dotyczącego tego rodzaju wanien. Sprawdź, jak należy konserwować wannę z hydromasażem i dla kogo ten rodzaj wyposażenia jest niewskazany. Hydromasaż porównuje się do wodolecznictwa, którego zalety doceniali już starożytni Rzymianie. Dowiedziono, że woda odpręża i uspokaja, a jeśli jeszcze może masować skórę, daje tym większy efekt.

Wanna z hydromasażem zalety

Wanna z hydromasażem ma wiele zalet. Zdaniem specjalistów strumienie wody oraz powietrza doskonale wpływają na:

 • krążenie – wyrównują ciśnienie krwi,
 • układ oddechowy – w kwestii wentylacji płuc oraz pogłębiania oddechu,
 • trawienie – wspomagają perystaltykę jelit, w przypadku zaparć i wzdęć,
 • zmniejszenie napięć mięśni – pomagają m.in. w niwelowaniu zakwasów,
 • układ nerwowy – wyciszają, wzmacniają regenerację oraz łagodzą ból,
 • bezsenność.

Sprawdź też: jaka wanna do łazienki? Poznaj parametry wanien

Komu nie służy wanna z hydromasażem?

Z dobrodziejstw wanny z hydromasażem nie powinny korzystać osoby zmagające się:

 • ze schorzeniami skóry,
 • z nadciśnienie,
 • z otwartymi ranami.

Jak widać lista przeciwwskazań jest znacznie skromniejsza, a dwa z trzech problemów należą raczej do przejściowych.

Wanna z hydromasażem: rodzaje masażu stosowane w wannach

Najczęściej wanny z hydromasażem wyposażone są w masaż:

 • wodny – dysze są zwykle po bokach wanny, to podstawowy rodzaj masażu, polega na wtłaczaniu poprzez dysze strumieni wody pod ciśnieniem,
 • powietrzny – dysze są najczęściej w dnie wanny, powstaje przy udziale powietrza dostarczanego dyszami do wanny, zwany jest też perełkowym, a masuje ciało bąbelkami powietrza, zazwyczaj jest uzupełnieniem wodnego, choć można go stosować oddzielnie
 • wodno-powietrzny – masaż odbywa się za pomocą strumieni wody z dodatkiem powietrza, polega na masowaniu wodą, która w dyszach miesza się z pobieranym z zewnątrz powietrzem.

Poszczególne funkcje wanny z hydromasażem uruchamia się za pomocą specjalnego panelu, znajdującego się na rancie wanny lub pilotem. Firmy nadają systemom własne nazwy, zwłaszcza, gdy mają własne rozwiązania. I tak np. Sanplast oferuje system wodny Aqua Clasaic, powietrzny Air Free Line i mieszany Mix Free  Line. Marka Ravak ma serię wanien z systemem Sport Plus Hydro/Air, z dyszami z możliwością regulacji kierunku i intensywnością przepływu wody, a Hydro/Air to połączenie masażu wodnego z perełkowym. W serii Extra Flat Plus są superpłaskie dysze i system Whisper, który daje masaż oparty na mieszaninie powietrza i wody z dna wanny i wykorzystuje tylko jeden agregat, dzięki czemu jest cichy i ekonomiczny. Firma Roca proponuje wanny z hydromasażem z system Roca Effects, a składa się on z trzech zróżnicowanych programów dla ciała, skóry i regeneracji: Body Regeneration, Skyn Beauty oraz Pro Relaxation. Firma Kaldewei oferuje masaż wodny Vivo Turbo Plus bez konieczności przeprowadzania dezynfekcji oraz indywidualnym ustawianiem kierunku dysz, a także wodno-powietrzny Vivo Vario Plus, w którym wszystkie funkcje są sterowane za pomocą ekranu dotykowego.  

Sprawdź też: 10 pomysłów na wannę wolnostojącą

Masaż może być jeszcze ultradźwiękowy, jest on jednak tylko uzupełnieniem masażu wodnego i wymaga zamontowania w wannie specjalnych dysz.
Liczba dysz, przez które wtłaczana jest woda i powietrze, uzależniona jest głównie od wielkości i kształtu wanny. System może się składać nawet z 20 dysz. Rozlokowane są w dnie wanny oraz po jej bokach, choć mogą  być tylko na bokach wanny albo wyłącznie w dnie. Niektóre systemy mają możliwość regulacji kierunku pracy dysz (tzw. dysze nastawne), jak i natężenia przepływu wody. Występują także w wannach z hydromasażem dysze zamykane (jeśli akurat nie chcemy z nich korzystać). Są również modele z czujnikiem, który pilnuje, by poziom wody w wannie nie był zbyt niski, a także z grzałką.

Wanny z hydromasażem: rodzaje

Dysze do hydromasażu montowane są zazwyczaj w wannach akrylowych, ale też w stalowych emaliowanych, kształt natomiast nie ma tu nic do rzeczy, bywają wanny z hydromasażem prostokątne, jak i narożne, przypominających formą trójkąt. Na pewno jednak systemów hydromasażowych nie znajdziemy w najmniejszych modelach wanien. W takiej wannie powinno się bowiem móc swobodnie „wyciągnąć”. Oczywiście wannę z hydromasażem kupuje się jako gotowy produkt. Cena takiej wanny zależy od wielkości oraz wyposażenia w rodzaj oraz liczbę dysz.

Wanna z hydromasażem: czyszczenie i konserwacja wanny

Wanna z hydromasażem to typ urządzenia, które pracuja w obiegu zamkniętym. Po każdej kąpieli wodę trzeba wypuścić, a system hydromasażu wymaga przepłukania. Wiele modeli wanien z hydromasażem wyposażonych jest w systemy automatycznego płukania.

Sprawdź też: wybieramy baterię wannową

Wystarczy we wskazany otwór wlać specjalny preparat (wskazany przez producenta) i uruchomić program. Jeśli wanna z hydromasażem nie ma systemu automatycznego czyszczenia ani specjalnego dozownika, należy do wanny napełnionej wodą dodać odpowiedniego płynu, po czym uruchomić hydromasaż na kilka minut.

Wanny z hydromasażem: funkcje dodatkowe

Za dodatkową opłatą można zamówić sobie ozonowanie wody, jak też chroma terapię. Ozonowanie wykorzystuje zdolność ozonu, jako czynnika sterylizacyjnego i dezynfekującego. Można zamontować je wyłącznie w wannie do systemu wodno-powietrznego, a generatorem ozonu jest część dmuchawy. Ozon w dawkach terapeutycznych wspomaga m.in. leczenie chorób stawów czy zaburzeń przemiany materii. W medycynie kosmetycznej stosowany jest np. w zwalczaniu rozstępów i obrzęków pooperacyjnych oraz zapobieganiu cellulitowi. Niektóre marki proponują także zestawy do chromo terapii (oddziaływanie kolorów), które można dokupić do każdej wanny, nawet bez hydromasażu i już użytkowanej. Są też opcje z aromaterapia, wykorzystującą lecznicze działanie olejków eterycznych, a raczej ich zapachów.

Wanna z hydrmasażem: warto pamiętać

Do wanien z hydromasażem nie należy wlewać żadnych pieniących się płynów ani też olejków, tylko specjalnie do tego przeznaczone (np. sole). Najlepiej jest wziąć najpierw kąpiel, a dopiero potem zdecydować się na masaż. Wanien z hydromasażem lepiej jest nie obudowywać „na stałe”, ale skorzystać z wysłaniającej je obudowy proponowanej przez producenta, by w razie awarii można było łatwo dotrzeć do elementów konstrukcyjnych, które zwykle znajdują się pod spodem. W sklepach internetowych dostępne są też specjalne maty – tzw. perełkowe, które po włożeniu do wanny, również masują ciało.

Wideo: kupujemy wanny

Zapytaliśmy eksperta, co wziąć pod uwagę podczas kupowania wanny. Podpowiadamy jak dopasować wannę do własnej łazienki. Podstawowe elementy ważne przy wyborze wanny to: kształt i wielkość wanny, oraz sposób jej montażu. Sprawdź, co jeszcze warto brać pod uwagę kupując wannę. Obejrzyj wideo.