Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Designerska forma czy klasyczny kształt ukryty w tradycyjnej zabudowie? Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wybór wanny w dużej mierze będzie podyktowany metrażem łazienki, a także stylem wnętrza. Jak wkomponować wannę wolnostojącą w przestrzeń łazienkową? Prezentujemy 15 aranżacji łazienki, w której bohaterem jest wanna wolnostojąca.

Projekt łazienki z wanną wolnostojącą

Przyjęło się, że wanna wolnostojąca to rozwiązanie zarezerwowane do łazienek o znacznych metrażach i przestronnych pokoi kąpielowych. W małym wnętrzu często nie mamy możliwości wyeksponowania wanny wolnostojącej, która w aranżacji łazienki jest swego rodzaju bohaterem. Mniejsze wnętrza nie przekreślają jednak całkowicie posiadania wanny wolnostojącej. Designerskie kształty wanien, zwłaszcza w stylu retro, idealnie wpiszą się w kompozycję standardowej łazienki.

Sprawdź też: wanna i prysznic w jednym wnętrzu

Pamiętajmy, że wybór wanny jest podyktowany nie tylko metrażem pokoju kąpielowego, ale także jego stylem. Wyrafinowane i eleganckie kształty to znaki rozpoznawcze wanny wolnostojącej. Wanna wolnostojąca owalna, prostokątna, na giętych nóżkach? Wszystkie te modele będą wyjątkową ozdobą wnętrza, którą bez problemu dopasujemy do stylu łazienki.

Wanna wolnostojąca a styl aranżacji łazienki

Wanna wolnostojąca prezentuje się niezwykle dostojnie i ekskluzywnie. Kojarzy się ze stylowymi łazienkami urządzonymi z najwyższym wyczuciem smaku i gustu. Wnosi do aranżacji powiew lekkiej ekstrawagancji i luksusu. Wybór modeli wanien wolnostojących może przyprawić jednak o zawrót głowy. Wybierając ją, zwróćmy uwagę przede wszystkim na charakter i wystrój wnętrza. Zastanówmy się także, w jakiej części łazienki chcemy zlokalizować naszą wanną. W dużych i przestronnych pokojach kąpielowych, wanna wolnostojąca najczęściej króluje w jego centralnej części. Jeśli nasza łazienka wyposażona jest w okno, bardzo często wannę lokalizujemy właśnie w jego pobliżu.

Sprawdź też: 10 pomysłów na wannę w łazience

Pole manewru zmniejsza się, jeśli wanna wolnostojąca jest elementem wyposażenia mniejszej łazienki w stylu retro. Wówczas nie mając większego wyboru, umieszczamy ją pod jedną ze ścian, co także w maksymalny sposób eksponuje przepiękny kształt i design wanny. Charakter nowoczesnej łazienki podkreślimy dzięki owalnej bądź prostokątnej wannie. Natomiast urządzając łazienkę w stylu retro, wybierzmy stylowe wanny wolnostojące na lwich łapach.

Wanna wolnostojąca na środku łazienki

Żeby uzyskać namiastkę pokoju kąpielowego, można postawić na środku wolnostojącą wannę. Ma je w swojej ofercie dużo firm, łatwo więc dopasować kształt wanny wolnostojącej do stylu i klimatu łazienki. Można wybrać lwie nóżki, jeśli wolimy styl retro, lub minimalistyczne elipsy: asymetryczną lub regularną. Na rynku są też specjalne, montowane w podłodze baterie o rozmaitych wzorach. Wanna umieszczona na środku łazienki nie tylko da nam poczucie, że korzystamy z domowego SPA, ale również sprawi, że pomieszczenie łazienki będzie się wydawało większe niż w przypadku wstawionego w środek kubika. Instalacje najczęściej prowadzi się pod podłogą, po podniesieniu jej poziomu. Ustawienie wanny na środku łazienki wymaga dość dużego pomieszczenia, wielkości około 15 m2. W tradycyjnie urządzonej łazience, gdzie ubikacja, wanna i umywalka stoją pod ścianami, ciągi komunikacyjne nakładają się na siebie chociaż częściowo i dzięki temu zajmują mniej miejsca. Natomiast wannę wolnostojącą musimy obchodzić ze wszystkich stron, więc przestrzeń przeznaczona na dojście do poszczególnych urządzeń zwiększa się. Poza tym każdy łazienkowy element wyposażenia potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, dzięki której korzystanie z niego będzie wygodne.