Jeśli jesteśmy posiadaczami rzeczywiście dużej łazienki przy sypialni nie bójmy się zaszaleć i wstawmy do niej piękną i oryginalną wannę wolno stojącą. Jeśli jednak nie dysponujemy dużym wnętrzem, a jesteśmy miłośnikami stylu retro – nic straconego. Wolno stojąca wanna na lwich nogach w małej łazience wygląda równie dobrze, a przede wszystkim lekko. To właśnie  wolno stojąca wanna nowoczesna czy retro stanie się punktem centralnym takiej łazienki. A nasza łazienka, duża czy mała, zyska klasę, styl i elegancję.

Wanna wolno stojąca: nowoczesna czy retro?

Wanna wolno stojąca nowoczesna  ma zazwyczaj pełny kształt. Wykonana jest z akrylu, konglomeratu lub kamienia. Dwie ostatnie są zazwyczaj jednolite w swojej masie, akrylowe  posiadają dodatkową obudowę nadającą opływowy kształt. Jest ona niestety zazwyczaj sporo droższa od samej wanny. Dlatego można wannę wolnostojącą nowoczesną obudować. Najlepiej do tego nadaje się drobna mozaika. Obudowa lustrzanym płytkami natomiast sprawi, że wanna zyska na lekkości. Dzięki temu możemy stać się posiadaczami wanny jedynej w swoim rodzaju. Wanny wolno stojące w stylu retro wyposażone są w stylowe lwie nogi, białe, srebrne lub złote. Czasem nogi są nogi całkiem nowoczesne tylko stylizowane tylko na klasyczne. Wanny retro dzięki temu, ze nie posiadają obudowo wyglądają bardzo lekko. Sprowadzają się we wnętrzach niezbyt dużych i wąskich. Szczególnie dobrze we wnętrzach w stylu Art. Deco na posadzce w czarno-biała szachownicę. Warto tylko pamiętać stawiając wannę wolno stojącą retro wzdłuż jednej ściany by zostawić dostęp z trzech innych stron (możliwość sprzątania).

Wanna wolno stojąca: jaką dobrać baterię?

Wanny wolno stojące nowoczesne są symetryczne, dwuosobowe lub asymetryczne, wyższe z jednej strony. Szczególnie ładnie prezentują się wtedy wyeksponowane na środku łazienki. Takie usytuowanie wanny wymaga również zamontowania baterii wolno stojącej. A tych wybór jest naprawdę ogromny. Od nowoczesnych geometrycznych, kwadratowych w przekroju po pięknie wyprofilowane okrągłe w przekroju i wygięte w miękki łuk. Przy wannie asymetrycznej bateria powinna być również zamontowana asymetrycznie. Cała koncepcja łazienki powinna być dobrze przemyślane w fazie projektowej, by wszystkie potrzebne instalacje były bezbłędnie doprowadzone. Wanny retro ustawione pod ścianą nie wymagają skomplikowanego prowadzenia instalacji mogą być wyposażone w baterię ścienną, jedno- lub wielootworową.  

Wanny wolno stojące zarówno nowoczesne, jak i retro dają nam naprawdę wiele różnych możliwości aranżacyjnych. Część rozwiązań jest rzeczywiście droga i wymaga sporej przestrzeni ale jak wynika z pokazywanych przez nas zdjęć można zamontować wannę wolnostojącą na niewielkiej przestrzeni i nie koniecznie bardzo kosztowną. Innym pomysłem, dla odważnych, na wannę wolno stojącą jest zamontowanie jest w sypialni…