Wanna asymetryczna: co wybrać? Rozwiązania i inspiracje do łazienki

2019-09-02 12:12

Aranżując łazienkę, nie musimy sięgać po banalne rozwiązania, szczególnie jeśli mowa projektowaniu przestrzeni kąpielowej. Wanna asymetryczna daje nam ciekawe możliwości, pozwala nieszablonowo wykończyć pomieszczenie, a przy okazji zaoszczędzić przestrzeń użytkową, co jest pomocne zwłaszcza w przypadku kompaktowych łazienek. Czym dokładnie jest wanna narożna asymetryczna i co mamy do wyboru?

Spis treści

  1. Wanna asymetryczna – właściwości
  2. Wanna asymetryczna – lewa czy prawa?
  3. Wanny asymetryczne – wymiary
  4. Wanna asymetryczna – z jakim wyposażeniem?
  5. Obudowa wanny asymetrycznej

Wanna asymetryczna – właściwości

Jak wskazuje sama nazwa, wanna asymetryczna ma nieregularne wymiary. W przeciwieństwie do tradycyjnej wanny nie jest idealnie prostokątna. Jeden z jej boków jest krótszy i inaczej ukształtowany, a to pozwala zyskać nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale też dodatkowe miejsce w niewielkim pomieszczeniu, które zostałoby „zabrane” przez klasyczną wannę.

Wanna narożna asymetryczna różni się od tradycyjnej także konstrukcją misy, która nierzadko jest owalna i charakteryzuje się mocno ukośnymi ścianami, a także jest wyposażona w wyprofilowane siedziska i oparcia, co znacznie podnosi komfort zażywania kąpieli. Powyższe właściwości sprawiają, że wanny asymetryczne są wyjątkowo przyjazne dla osób starszych i dzieci, szczególnie jeśli dodamy do tego fakt, że tego typu urządzenia są zazwyczaj również nieco niższe niż klasyczne, a więc łatwiej się do nich wchodzi.

Wanny narożne asymetryczne produkuje się najczęściej z akrylu, co wynika z charakterystyki tego materiału, a konkretnie dość swobodnej możliwości jego kształtowania. Poza tym akryl jest wyjątkowo miły w dotyku i wanny asymetryczne wykonane z tego tworzywa nierzadko mają właściwości termoizolacyjne i antypoślizgowe, a to bez wątpienia ogromna zaleta.

..  Wanna akrylowa – poznaj jej właściwości >>>

Wanna asymetryczna – lewa czy prawa?

Wybierając wannę asymetryczną, należy pamiętać o tym, że w sprzedaży dostępne są zarówno wanny lewe, jak i prawe. Są to bowiem urządzenia przeznaczone do montażu w rogu pomieszczenia. Wybór konkretnej strony zależy rzecz jasna od układu łazienki i tego, gdzie została zaprojektowana w niej strefa kąpielowa. Niezależnie od tego, czy jest to wanna asymetryczna lewa, czy wanna asymetryczna prawa, jeden z jej boków ma zawsze prosty, regularny kształt i tenże bok powinien zostać zamontowany bezpośrednio do jednej ze ścian.

Wanny asymetryczne – wymiary

Jak już wspomnieliśmy, wanny asymetryczne mają różne wymiary i kształty, a ich właściwości sprawiają, że stanowią idealne rozwiązanie do małych łazienek. Małe wanny asymetryczne mogą mieć jedynie 130 cm długości i 85 cm szerokości. Jeśli więc mamy wyjątkowo kompaktową łazienkę, a mimo wszystko marzymy o korzystaniu z wanny, takie wanny narożne asymetryczne będą dla nas idealnym rozwiązaniem.

Nie jest to jednak produkt zarezerwowany wyłącznie do niewielkich pomieszczeń, ponieważ na rynku dostępne są też wanny asymetryczne, które mają nawet 196 cm długości i 139 cm szerokości. Tak obszerne urządzenia uatrakcyjniają wizualnie dużą łazienkę i pozwalają na swobodne zażywanie kąpieli przez dwie osoby jednocześnie. Większe wanny narożne są też najczęściej wyposażone w dodatkowe udogodnienia w postaci zagłówków, siedzisk czy półek.

..  Wybieramy wannę narożną >>>

Wanna asymetryczna – z jakim wyposażeniem?

W ofercie wielu producentów znajdziemy chociażby wanny asymetryczne z parawanem, który podnosi funkcjonalność całego urządzenia. Korzystając z takiej wanny, możemy nie tylko zażywać długich i relaksujących kąpieli po ciężkim dniu, ale także wziąć szybki i wygodny prysznic, nie martwiąc się o zachlapanie całej łazienki. Parawan do wanny asymetrycznej przypomina ścianę klasycznej kabiny prysznicowej i doskonale komponuje się z wanną wykonaną z akrylu.

Świetnym rozwiązaniem jest też wyposażenie się w wannę asymetryczną z hydromasażem. Dzięki takiej funkcji możemy swobodnie rozsiąść się w wannie i poczuć jak w prawdziwym spa. Odpowiednio wyregulowane strumienie wody, wydobywające się ze specjalnych otworów umieszczonych w misie, odprężą zmęczone po ciężkim dniu czy aktywności fizycznej mięśnie i stawy.

Obudowa wanny asymetrycznej

Niemal każdą wannę narożną asymetryczną możemy dodatkowo obudować. W tym przypadku stosuje się specjalne akrylowe osłony, które są idealnie dopasowane do konkretnego urządzenia, lub stawia się na mozaikę – ze względu na to, że wykonanie obudowy wanny asymetrycznej mającej nieregularne kształty z klasycznych płytek ceramicznych byłoby nie lada wyzwaniem.

Warto pamiętać o tym, że choć wanny asymetryczne są najczęściej montowane w rogach pomieszczeń, na rynku znajdziemy też urządzenia, które świetnie nadają się do umiejscowienia w oddalaniu od ścian. Nie będę to raczej modele trapezowe czy sześciokątne, nadające się głównie do nowoczesnych łazienek. W takiej roli świetnie sprawdzą się głównie wanny asymetryczne owalne, pasujące do ponadczasowych i eleganckich wnętrz.

..  Wanna wolnostojąca – co trzeba wiedzieć? >>>