Urządzanie łazienki: wanny dla każdego

 Wanna

Wanny są najczęściej białe z powierzchnią błyszczącą lub matową. Inne kolory zwykle są dostępne na zamówienie i trzeba za nie zapłacić wyższą cenę.

Fot. Mariusz Bykowski

Dzisiejsze wanny to bogactwo kształtów, wielkości i dodatków. Dzięki temu aranżacja łazienki ma wiele możliwości, ale też nie ułatwia podjęcia decyzji. Radzimy na co zwrócić uwagę wybierając wannę. Mamy wanny owalne, narożne, prostokątne. Wanny z wgłębieniem na mydło, wyprofilowaniem na plecy, zagłówkiem. Jak wanna sprawdzi się w twojej łazience? Co zrobić ze starą wanną? Przeczytaj nasz poradnik, a urządzanie łazienki stanie sie łatwiejsze.

Urządzanie łazienki: wybór wanny

Do zakupu wanny powinniśmy się przygotować. Przede wszystkim zawęzić krąg poszukiwań, czyli określić wymiary wanny i jej przybliżony kształt, oraz ustalić kwotę, jaką jesteśmy skłonni przeznaczyć na wyposażenie łazienki. Ważne jest by wiedzieć, co chcemy kupić. W końcu udana aranżacja łazienki od tego zależy. Warto się też zastanowić nad dodatkowym wyposażeniem łazienki i zdecydować, czy wanna ma być z hydromasażem, czy bez. U wielu producentów do zwykłej wanny można dokupić systemy hydromasażu. Jeśli dzisiaj nie stać nas na taką wannę, możemy rozłożyć zakup wanny na raty – najpierw kupić samą nieckę, a po jakimś czasie dokupić system hydromasażu. Dzięki temu urządzanie łazienki wciąż będzie dawało nam wiele możliwości.

Aranżacja łazienki: wanny o różnych kształtach

Zarówno osoby lubiące proste formy wanny, jak i zwolennicy bardziej wyszukanych kształtów znajdą coś dla siebie. Wanny prostokątne ze ściankami zupełnie gładkimi, z wyprofilowaniem na plecy, łokcie lub pupę mogą mieć długość 100-190 cm i szerokość 70-120 cm.  Zwykle dany model oferowany jest w kilku rozmiarach, na przykład co 10 cm, więc trzeba pomyśleć o aranżacji łazienki. Wanny o długości mniejszej niż 140 cm często mają siedziska. Bardzo popularne są wanny narożne symetryczne i asymetryczne. W modelach symetrycznych prostopadłe boki są tej samej długości, najmniejsze mają wymiary 120 x 120 cm, największe 175 x 175 cm. Niektóre mają siedziska i/lub wyprofilowanie na łokcie albo mydło. W wannach asymetrycznych prostopadłe boki mają różną długość, skąd bierze się podział na modele prawe i lewe, zależnie od usytuowania krótszego boku wanny. Najmniejsze wanny mają wymiary 140 x 75 cm, największe – 160 x 100 cm. Otwór odpływowy zwykle znajduje się naprzeciw krótszego boku. Wanny owalne i okrągłe są oferowane jako wolno stojące lub  przyścienne. Nadają się do dużych łazienek i salonów kąpielowych. Mają bowiem długość powyżej 180 cm i szerokość powyżej 80 cm. Można też znaleźć wanny o nietypowym kształcie, na przykład pięcio-, sześcio-, ośmiokątne lub w kształcie łzy. Wszystkie są duże, mają długość 180-200 cm i szerokość 80-100 cm.

 Wanna

Akryl jest najpopularniejszym materiałem, z którego robi się wanny. Wanny wolno stojące pasują do stylowych łazienek.

Fot. Joanna Siedlar

Różne rozmiary wanny

Wybierając wyposażenie łazienki, trzeba również zwrócić uwagę na wyprofilowanie wnętrza wanny. Wpływa ono bowiem nie tylko na wygodę użytkowania, ale też na zużycie wody podczas kąpieli. Wanny o takim samym kształcie mogą mieć różną głębokość, a ścianki boczne pionowe lub pochylone. Miejsce na łokcie i głowę, wgłębienie na mydło lub gąbkę mogą być na różnej wysokości i w różnym miejscu. Dlatego, aby kupić wygodną wannę, warto ją wypróbować – wejść do niej i usiąść. Od wewnętrznego ukształtowania zależy pojemność wanny: od około 70 l (w najmniejszych modelach) do ponad 450 (w największych). Im większą wannę wybierzemy, tym dłużej będziemy czekać, aż się napełni wodą, zużyjemy jej więcej i powstanie więcej ścieków. Boleśnie to odczujemy, płacąc wyższe rachunki za wodę i jej  podgrzanie oraz ścieki. Posiadacze szamb będą musieli zadbać o częstsze ich opróżnianie.

Aranżacja łazienki: wanny z różnych materiałów

Akryl daje się bardzo łatwo formować,  przy tym jest twardy i wytrzymały. Ma też wiele innych zalet:

  • niewielki ciężar, co bardzo ułatwia transport i montaż wanien; gładką, ciepłą w dotyku powierzchnię; jednolitą strukturę i barwę w całej masie, dzięki czemu zadrapania lub inne uszkodzenia powierzchni są mało widoczne i łatwo je usunąć pastą polerską;
  • odporność na korozję i przebarwienia.

Wanny arylowe wytłacza się z płyt grubości 4-8 mm. Akryl może być dwu- lub trójwarstwowy, wzmocniony na przykład laminatem lub włóknem szklanym utwardzonym żywicą. Niektóre modele mają dodatkowo wzmocnione dno (na przykład płytą wiórową) i ścianki boczne (na przykład granulatem akrylowo-mineralnym). Wzmocniony akryl ma większą wytrzymałość oraz lepszą izolacyjność akustyczną i cieplną. Izolacja akustyczna tłumi hałas podczas napełniania wanny wodą, a dzięki izolacji cieplnej gorąca woda w wannie wolniej stygnie. Wanny akrylowe są produkowane również w wersji antybakteryjnej. Pokrywa się je w tym celu specjalną powłoką antybakteryjną albo w procesie produkcji dodaje się do płyt akrylowych środek o właściwościach antybakteryjnych. Na powierzchni takiej wanny wolniej rozwijają się bakterie, efekt jej mycia jest trwalszy i łatwiej zachować jej czystość.

Urządzanie łazienki: jak zamontować wannę

Wanny z gotową obudową. Do wielu modeli wanien akrylowych można dokupić gotową obudowę – panel maskujący. Łatwo ją zamontować, a w razie potrzeby – zdjąć, na przykład po to, by dostać się do instalacji pod wanną. W zależnościod kształtu wanny obudowy mogą być jedno- lub kilkuczęściowe.

Wanny z zagłówkami. Do wielu wanien można dokupić miękkie zagłówki mocowane na przyssawki. Bardziej ekskluzywne rodzaje wanien mogą mieć regulowane lub składane zagłówki, które umożliwiają dopasowanie wielkości wanny do potrzeb kąpiącej się osoby.

Wanny z uchwytami i relingami. Ozdobne uchwyty – białe, srebrne (matowe lub błyszczące) – albo imitujące drewno montuje się, aby ułatwić wstawanie, wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej. Przykręca się je do wewnętrznej ścianki wanny jeszcze przed jej  zamontowaniem. W podobny sposób można przymocować relingi do wieszania ręczników albo obrotowe siedzenie.

 Wanna

Zwolennicy tradycyjnych prostokątnych wanien nie będą mieć kłopotu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie (fot. Roca).

Fot. Materiały prasowe firm

Co zrobić ze starą wanną?

Wymienić na nową. Podczas remontu łazienki często decydujemy się na wymianę starej, żeliwnej wanny na nową - najczęściej akrylową. Jeśli stara wanna pasowała wielkością i kształtem do łazienki, bez trudu znajdziemy nowy model o identycznych wymiarach. Ale zmieniając kształt lub wielkość wanny, możemy poprawić funkcjonalność łazienki. Producenci oferują wanny  asymetryczne, narożne, przeznaczone specjalnie do małych łazienek. Przed zakupem konkretnego modelu wanny trzeba zwrócić uwagę, w którym miejscu jest otwór odpływowy. Dotyczy to zarówno wanien prostokątnych, jak i o innym kształcie. Otwór może znajdować się na środku dna albo bliżej któregoś z boków. Jeśli wypadnie w innym miejscu niż był w starej wannie, konieczna będzie przeróbka instalacji kanalizacyjnej. Gdy woda do wanny doprowadzona jest baterią naścienną, musimy zwrócić uwagę na grubość brzegu wanny. Wypływająca z kranu woda powinna trafiać do środka wanny, a nie na jej brzeg.

Odnowić powierzchnię wanny. Jeśli nie wymieniamy wanny, to warto odnowić jej wewnętrzną powierzchnię. Gdy z powierzchni wanny odpryśnie emalia, miejsce to można pokryć warstwą emalii zaprawowej, która jest dostępna w małych tubkach (około 10 ml), w kilku kolorach. Z kolei powierzchnie akrylowe mogą się zarysować, a wtedy można je naprawić, używając specjalnych past polerskich.

Ocena: 0
Tekst: Agata Czyżewska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY