Urządzamy » Łazienka » Płytki do łazienki, meble do łazienki, ceramika » Urządzamy łazienkę. Wybieramy szafki łazienkowe pod umywalkę

Urządzamy łazienkę. Wybieramy szafki łazienkowe pod umywalkę

Kiedy urządzamy łazienkę, zwróćmy uwagę na wybór odpowiednich mebli do łazienki. Jeśli mamy mało miejsca dobrym rozwiązaniem do łazienki są szafki pod umywalkę. Pamiętajmy, że szafki łazienkowe powinny być nie tylko ładne, ale i praktyczne, czyli przede wszystkim pojemne. Zobacz meble łazienkowe, które spełniają te kryteria.
Ładna łazienka: ciemny blat w kontrze do bieli szafki i umywalki wygląda wyjątkowo efektownie. Wym. szafki pod umywalkę 40x37,5x35 cm, wym. blatu: 53x74x48 cm.

Jeśli urządzamy łazienkę dobrze rozplanujmy rozmieszczenie wyposażenia i mebli do łazienki. Idealnym miejscem na schowki są okolice umywalki. Ogromny wybór umywalek montowanych do ściany i nablatowych pozwala zrezygnować z postumentu i w pełni wykorzystać przestrzeń pod umywalką. Rozwiązaniem do łazienki o niewielkich wymiarach jest umywalka mocowana do ściany w komplecie z szafką (stojącą lub wiszącą), która nie wystaje poza jej krawędzie. Wybierając umywalkę „stawianą na blat”, możemy uzyskać dodatkową powierzchnię do odkładania kosmetyków i przyborów toaletowych, ale to rozwiązanie raczej do nieco większych łazienek. Na rynku dostępne są szafki łazienkowe, które pasują do różnych modeli i różnych typów umywalek. Polecamy szafki pod umywalkę z szufladą - to bardzo praktyczne rozwiązanie. Z góry widać całą zawartość, a po kosmetyki czy przybory toaletowe nie trzeba zbyt nisko się schylać. Kupując meble łazienkowe, warto sprawdzić, czy wykonane są z materiałów odpornych na wilgoć, oraz zwrócić uwagę na solidne wykończenie ich powierzchni.

Urządzamy łazienkę: ważne wymiary

Jeśli urządzamy łazienkę, pamiętajmy, że ważne są następujące wymiary. Jeżeli szafka łazienkowa podumywalkowa będzie dość głęboka (50-60 cm), zaplanujmy tam szuflady; przy głębokości około 40 cm zwykła otwierana szafka będzie wystarczająco wygodna. By wygodnie stanąć przy umywalce, potrzebujemy miejsca na stopy - szafki łazienkowe montowane pod umywalkami nie powinny więc sięgać do samej podłogi lub muszą być cofnięte w stosunku do krawędzi umywalki o 10-15 cm. Oczywiście jeśli w łazience dysponujemy miejscem szerszym niż umywalka, warto zrobić większe szafki umywalkowe, docenimy nie tylko ich pojemność, lecz także wygodę posiadania dużego blatu.

Szafki łazienkowe stojące czy wiszące?

Szafki łazienkowe stojąca są pojemne - to duża zaleta. Ale trzeba pamiętać, że meble mają niemal nieustanny kontakt z wodą (podczas mycia rąk czy kąpieli szafka jest zwykle zachlapywana, a nogi stoją na wilgotnym podłożu właściwie bez przerwy). Warto zatem postawić szafki umywalkowe np. na nóżkach gumowych. Z szafką wiszącą do łazienki nie ma takich problemów. Łatwiej ją też dopasować do małej łazienki i można powiesić ją na wysokości odpowiedniej dla domowników (szafki łazienkowe stojące mają standardową wysokość ok. 80 cm, co nie jest wygodne np. dla osób wysokich). Tylna płyta szafki powinna być odsunięta od ściany - kilkumilimetrowa szpara pozwoli na cyrkulację powietrza, co zapobiegnie zawilgoceniu i, w efekcie, wypaczeniu mebla.

Jakie meble łazienkowe: płyta wiórowa czy MDF?

Odporność tych materiałów, wbrew obiegowym opiniom, jest podobna. Liczy się rodzaj zabezpieczenia mebli łazienkowych. Jednym z najlepszych jest lakierowanie wszystkich elementów mebla, ale takie powłoki trzeba chronić przed mechanicznymi uszkodzeniami. Nie można ich szorować proszkami i gąbką z drucianym wykończeniem. Czyszcząc szafki łazienkowe unikaj środków z wybielaczem, np. chlorem. Idealne są płyny uniwersalne, zawierające do 5 proc. roztworu anionowego i niejonowego środka powierzchniowo czynnego.

Urządzamy łazienkę: szafki łazienkowe białe czy kolorowe?

Błyszcząca białe meble łazienkowe powiększą optycznie wnętrze łazienki, ale biel w dużych ilościach może być nużąca. Efektownym rozwiązaniem w aranżacji łazienki są kontrastowe zestawienia: kolorowe ściany i białe meble łazienkowe lub odwrotnie (zwłaszcza w małych łazienkach) - barwne fronty szafek na neutralnym tle.

Urządzamy łazienkę: sprytne rozwiązania

Nawet w małej łazience zmieści się umywalka z szafką. Trzeba tylko podejść do przestrzeni... twórczo. Umywalka w kącie? Czemu nie! Do tego narożna szafka. Albo niewielka niecka ustawiona na blacie, który pełni rolę dodatkowej półki. Operując na niewielkiej przestrzeni, pamietajmy, że kiedy urządzamy łazienkę trzeba pamiętać o ergonomii - otwarte drzwiczki nie mogą o nic zaczepiać, szuflady muszą się otwierać do końca. Warte uwagi są mechanizmy cichego zamykania - nie tylko poprawiają komfort użytkowania, ale też chronią meble przed szybkim zniszczeniem.

Zobacz również
Przeczytaj też:
Wyposażenie łazienki. Zobacz najładniejsze wanny
Wyposażenie łazienki. Zobacz najładniejsze wanny

Wanna dla wielbicieli kąpieli to ważna, o ile nie najważniejsza część łazienki. ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Płytki dekoracyjne: DEKORY czyli unikalny wystrój łazienki!
Potocznie zwane dekorami płytki ozdobne do łazienki z pewnością mają równie wielu wielbicieli co i ...
Okna w łazience na poddaszu: jakie wybrać i jak je zamontować?
Okna dachowe do łazienki nie mogą być takie same, jak do sypialni czy pokoju dzieci. ...
Kamień dekoracyjny w łazience: domowe SPA niewielkim kosztem!
Marzy Ci się domowy salon kąpielowy w stylu uzdrowiskowego SPA w Alpach? Zobacz jak niewielkim ...
Mała garderoba i salon z kuchnią
Witam, bardzo proszę o pomoc w zmianie aranżacji mieszkania. Chcielibyśmy zmienić jego układ, a nie bardzo potrafimy sobie z tym poradzić....
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 12281 osób
  • zobacz wszystkie wpisy
  • załóż bloga