Umywalki duże, małe okrągłe, białe, kolorowe... Umywalkę z reguły dobieramy do wielkości, stylu i kolorystyki łazienki. Chociaż coraz częściej wybieramy awangardowe modele, to wciąż pozostajemy wierni jednej barwie – bieli. Nic dziwnego, jak żadna inna kojarzy się z czystością.

Większość producentów oferuje serie ceramiki – umywalkę, sedes i bidet – razem z dopasowanymi do nich meblami łazienkowymi.

Umywalki przyścienne lub blatowe

Umywalki mogą być zamontowane:

  • do ściany – mocuje się je śrubami (trzeba upewnić się, jak duże obciążenie wytrzyma ściana) i podpiera postumentem lub półpostumentem, chowając w ten sposób syfon (jeśli jest ładny, np. chromowany, może jednak zostać na wierzchu).
    Umywalki ścienne to doskonałe rozwiązanie do małych pomieszczeń. Łazienka wydaje się większa, a przy tym łatwo w niej umyć podłogę.
  • na blacie – stawiane, wpuszczane lub podwieszane od spodu do zamocowanego wcześniej blatu. Umywalki blatowe wyglądają wyjątkowo nowocześnie, choć pochodzą od porcelanowej miski ustawionej na toalecie królowej Wiktorii z XIX w.
  • na szafce – nakłada się je na dopasowaną do kształtu umywalki, specjalną szafkę łazienkową (kupuje się je razem).

Elementy mocujące sprzedawane są zazwyczaj w komplecie z umywalką.

Umywalki ceramiczne, stalowe, szklane

W sprzedaży najwięcej jest umywalek z ceramiki. Może ona być różnej jakości i właśnie od tego zależy cena produktu. Niektórzy producenci pokrywają powierzchnię umywalek specjalną powłoką, zapobiegającą osadzaniu się brudu.
Znacznie mniej jest na rynku umywalek ze stali szlachetnej, kamienia, hartowanego giętego szkła czy impregnowanego drewna. Są one drogie, a ponadto na modelach szklanych i metalowych twarda woda z naszych kranów, wysychając, pozostawia zacieki. Trzeba je więc za każdym razem wycierać do sucha.

Umywalki kwadratowe i owalne

Umywalki mają różne kształty: koliste, eliptyczne, kwadratowe, prostokątne. W miniłazienkach popularność zdobyły narożne, podwieszane, asymetryczne, z wydłużonym jednym albo dwoma bokami (powstały w ten sposób ceramiczny blat służy jako półka), wyposażone w reling na ręczniki. Najłatwiej jest utrzymać w czystości modele o obłych kształtach i zaokrąglonych krawędziach.

Umywalki małe lub duże

Głębokość umywalek waha się od 35 do 56 cm. Najpopularniejsze modele mają szerokość 50, 55 lub 60 cm, mniejsze (35-40 cm) przeznaczone są do WC lub wyjątkowo małych łazienek, w największych szerokość dochodzi do 100, a nawet 150 cm, ale takie umywalki dobrze wyglądają tylko w dużych łazienkach.