Umywalka nablatowa: co należy wiedzieć o wyborze i montażu umywalki nablatowej?

Co należy wiedzieć decydując się na umywalkę nablatową? O czym pamiętać przy montażu umywalki nablatowej? Koniecznie sprawdźcie zanim kupicie.

Gustowna umywalka nadblatowa
umywalka do łazienki
Kontrastowa umywalka w białej łazience
Zielona łazienka z mozaiką nad umywalką
Pojemne szafki pod umywalkami w małej łazience

Umywalka nablatowa to niezwykle estetyczne rozwiązanie w aranżacji eleganckiej łazienki. Spójny kształt miski umywalkowej, dopasowany do wolno stojącej wanny i miski WC, pozwoli wydobyć z nawet niewielkiej łazienki potencjał ekskluzywnego SPA. Umywalka nablatowa to także pretekst do stworzenia praktycznej przestrzeni wokół. Miejce na rozległym blacie wokół umywalki nablatowej można przeznaczyć na umieszczenie tacy z perfumami, praktyczne pojemniki na pędzle do makijażu, pleciony kosz na kremy i kosmetyki do pielęgnacji twarzy czy dekoracyjny flakon na perfumy do wnętrz.

Umywalka nablatowa: lekkość w przestrzeni

Umywalka nablatowa to także lekkość zabudowy, zdecydowanie odciążająca konieczność zastosowania niezbędnego wyposażenia łazienki na małej przestrzeni. Dekoracyjne, chromowane kolanko i ciekawy pomysł na blat (drewniany, z podstawą ze starej maszyny Singera lub komody, betonowy z porowatą fakturą, szklany) odciążą strefę umywalki i stworzą unikatową aranżację dzięki zastosowaniu oryginalnych materiałów wykończeniowych.

Czytaj też: Przestrzenny styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz >>>

Umywalka nablatowa: wybór i montaż

Aby za efektowną urodą umywalki nablatowej szła również funkcjonalność, warto pamiętać o kilku aspektach technicznych przy wyborze i montażu umywalki nablatowej. Dzięki nim podjęcie najwłaściwszej decyzji o wyborze umywalki nablatowej skrojonej na miarę naszych potrzeb, będzie dziecinnie proste.

Podstawa. Blat pod umywalką musi być odporny na wilgoć. Wykonany z kompozytu, kamienia, zaimpregnowanego betonu lub gresu. Jeśli z drewna, to egzotycznego (merbau, tek, bambus). Dłuższy sprawdzi się jako półka na kosmetyki.

Kształt. Im płytsza umywalka, tym większa powinna być jej szerokość. Im węższa, tym musi być głębsza. Dzięki temu woda nie będzie się rozchlapywać.

Czytaj też: Mała łazienka PROJEKTY >>> 

Wysokość montażu. Wysokość montażu umywalki nablatowej równiez nie jest bez znaczenia. Zbyt niska może stwarzać stwarzać konieczność zbyt głębokiego nachylania się. Umywalka nablatowa zamontowana za wysoko to z koleii problem związany ze spływaniem wody po łokciach. Optymalna wysokość montażu umywalki nablatowej to od 80 cm do 90 cm (w zależności od wzrostu dorosłego użytkownika).

Bateria. Baterię ścienną do umywalki nablatowej zamontuj 25–35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki. Wybierając baterię sztorcową, pamiętaj, że minimalna odległość od końca wylewki do dna umywalki to 17 cm. Idealnie, jeśli strumień wody trafiałby wprost do odpływu.

Ważne detale. Linię styku umywalki z blatem oraz ze ścianą możesz zasilikonować, chroniąc newralgiczne miejsca przed wnikaniem wilgoci. Niewielki odstęp przy ścianie ułatwi ci regularną pielęgnację umywalki i przestrzeni wokół.

Czytaj też: Remont łazienki KROK PO KROKU >>>

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło: M jak Mieszkanie 11/2015 Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY