Czym się różnią sedes podwieszany od stojącego? Można powiedzieć, że niemal (poza sposobem mocowania) niczym. WC podwieszane - składa się z tych samych elementów, co wc stojące, czyli z miski, zbiornika na wodę (spłuczki, zwanej rezerwuarem) oraz przycisku spłukującego. Mocowanie wymaga jednak specjalnego stelaża, dzięki któremu wszelkie instalacje hydrauliczne doprowadzające wodę, jak też odprowadzające ścieki stają się niewidoczne, gdyż są schowane w obudowie. Widać tylko miskę z deską oraz klapą i przycisk. Do nowych aranżacji, a także – gdy
jest taka możliwość – podczas remontów, chętnie wybierane są miski ustępowe wiszące, które montuje się do metalowej konstrukcji nazywanej
stelażem instalacyjnym.

Stelaże instalacyjne: kompakt wc

Stelaż instalacyjny potrzebny do zamontowania sedesu podwieszanego możemy wybrać taki do zabudowy lekkiej (używa się do niego płyty gipsowo-kartonowej) lub ciężkiej (obudowuje się go cegłami), ale nie zajmuje to więcej miejsca niż tradycyjna miska, a poprawia estetykę toalety czy też łazienki. Konstrukcję stelaża obmurowuje się lub obudowuje wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Z zewnątrz obudowę maluje się, okleja tapetą albo przymocowuje do niej inną okładzinę, zależnie od upodobań. Można też kupić stelaż z gotową obudową ze szklanych płyt w kolorach mlecznym, miętowym, czekoladowym lub czarnym. Takie rozwiązania ma już w swojej ofercie kilku producentów stelaży. Nowoczesne stelaże instalacyjne mają rozbudowane zestawy montażowe oraz rozmiary, umożliwiają także regulację wysokości miski ustępowej. Dzięki temu można je stawiać np. w narożnikach (te do zabudowy lekkiej). W sprzedaży dostępne są konstrukcje tzw. modułowe na bazie stelaży z półkami gotowe do instalacji. Głębokość stelaża do miski ustępowej wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów, ale można też kupić płytsze niż 10 cm. Regulacja umożliwia zwiększenie głębokości do mniej więcej 20 cm. 

Sprawdź też: łazienka i toaleta – razem czy osobno?

Stelaże instalacyjne mają różne wysokości, najczęściej spotykane to: 80–90 cm, ok. 100 cm i 110–130 cm. Wszystkie modele pozwalają zawiesić miskę ustępową na wysokości ok. 42 cm (od poziomu posadzki). Modele do zabudowy niskiej i średniej mogą mieć przycisk od góry (mocuje się go na półce wieńczącej obudowę) albo z przodu, ale zwykle zasłania go otwarta deska miski. W przypadku stelaży instalacyjnych do zabudowy wysokiej przycisk znajduje się powyżej deski i uruchamia się go z przodu.

Z czego się składa stelaż instalacyjny?

Podczas montażu stelaża instalacyjnego ważne jest, by zachować pion i poziom wszystkich elementów, a większość tych urządzeń ma płynną regulację. Stelaż instalacyjny do zabudowy suchej – z profilu stalowego wygiętego w ramę. Konstrukcja jest wytrzymała, gdyż powinna spełniać wymagania normy o obciążeniu statycznym, wynoszącym powyżej 400 kg. Jeśli stelaż instalacyjny jest do zabudowy mokrej, jego elementy zamocowane są na ramie blaszanej.

Sedes podwieszany: mocowanie wc

WC podwieszane przystosowane są do dopływów poziomych. Remontując łazienkę lub ubikację, gdy zamierzamy wymienić stary sedes, musimy sprawdzić, z jakiego odpływu korzystaliśmy. Jeśli był poziomy (w ścianie) instalacja sedesu podwieszanego będzie dość prosta. W sytuacji, gdy odpływ mamy pionowy (w stropie), będzie to wymagać więcej pracy. Trzeba przerobić podejście kanalizacyjne, zrobić nowy otwór w stropie i zabetonować poprzedni, a w konsekwencji położyć nową posadzkę. Istnieje także inne rozwiązanie w postaci użycia spłaszczonej kształtki w formie litery „S”, co może pomóc przy przenoszeniu odpływu kanalizacyjnego ze stropu na taki przy ścianie bez potrzeby innych zmian.

Sprawdź też: jaki wybrać przycisk do spłuczki?

Stelaż instalacyjny, jako system konstrukcyjny, składający się ze stalowych rur lub ramy, przytwierdza się do ściany i podłogi za pomocą śrub. Spłuczka jest na stałe połączona ze stelażem, a miskę podwieszaną można zamontować po obudowaniu ścian. Całą konstrukcję się zamurowuje lub pokrywa płytami kartonowo-gipsowymi i wykończa. Dopiero teraz wiesza się miskę WC i instaluje przycisk spłukujący.

Sedes podwieszany: rodzaje misek ustępowych

Dominują dwa typy sedesów podwieszanych: z kołnierzem wokół rantu oraz bez niego. Miski ustępowe bez kołnierza łatwiej jest utrzymać w czystości, bo pod obrzeżem nie zbierają się ani nieczystości, ani osad wapienny. Wielkości misek wc mogą się nieco różnić. Najczęściej występujące rozmiary: głębokość 50–70 cm, szerokość 35,5–37 cm, a norma wysokości mówi o 40 cm. Większość zrobiona jest z białej ceramiki sanitarnej. Kształty sedesów podwiesanych – od zaokrąglonych po sześciany, mogą też być wydłużone, „wychodzące” w obszar łazienki.

Sedes podwieszany: mechanizmy spłukujące

W zasadzie prawie wszystkie firmy oferują mechanizmy spłukujące do sedesów podwieszanych w wersji oszczędzającej wodę. Najczęściej mechanizmy mają dwudzielne przyciski, uwalniające 2, 3, 4 albo 6 l. Są również takie z przyciskiem „stop”, powtórne jego użycie zatrzymuje wypływ wody. Te najnowocześniejsze mechanizmy spłukujące do wc (na fotokomórkę) są bezdotykowe, przez około sześć sekund reagują na obecność człowieka, po trzech sekundach od chwili opuszczenia zasięgu fotokomórki, woda spływa automatycznie. W razie potrzeby dodatkowego spłukania, robi się to już przyciskiem ręcznym. Przyciski spłukujące robione są ze stali, mogą być łączone z drewnem, a także kolorowe.