Sauna w domu, czyli dobry sposób na relaks

 Sauna w łazience

Fot. Andrzej T. Papliński

Pobyt w saunie wspaniale rozgrzewa całe ciało. Sauna zapewnia relaks i wzrost odporności organizmu. Najlepiej się o tym przekonać, montując kabinę we własnym domu. Zobacz, jak zaprojektować saunę w łazience.

Sauna: wynalazek Finów

Słowem sauna określa się najczęściej szczelne, izolowane w celu utrzymania wysokiej temperatury pomieszczenie z piecem i drewnianymi ławami, służące do przegrzewania ciała. Rytuał korzystania z sauny tego typu stworzyli Finowie i dlatego dziś bardzo często nazywa się ją fińską. Głosili oni zasadę, że im sauna bardziej prymitywna, tym lepsza. I choć przez setki lat niewiele się zmieniło w sposobie budowy saun (wyraźnym modyfikacjom ulegał jedynie piec), to chętni do zacisznego i niezależnego od pogody wygrzewania się w cieple muszą podjąć parę decyzji.

Sauny gotowe

Najprościej kupić sauny prefabrykowane. Są to gotowe kabiny przeznaczone do samodzielnego montażu. Otrzymujemy wtedy dopasowane wymiarami ściany, sufit, podłogę, drzwi i ławki, które musimy jedynie złożyć – podobnie jak współczesne meble. Sauna w łazience

Fot. Agnieszka, Marek Sterniccy

Miejsce na saunę

Przede wszystkim należy postanowić, czy ma być wewnątrz domu, czy w oddzielnym budynku. Jeśli kabinę uwzględnimy już na etapie projektowania domu, od razu zostaną zaplanowane wszelkie przyłącza, odpływ kanalizacyjny, sprawna wentylacja. Warto wtedy również przemyśleć przeznaczenie na nią większego pomieszczenia, w którym znajdzie się także natrysk (by schłodzić się po kąpieli w saunie), zmieszczą leżanka lub fotel (aby odpocząć) oraz umilające pobyt donice z roślinami. Przyjemnie jest też wyjść z takiego miejsca „kąpielowego” na taras, balkon lub do ogrodu albo chociaż móc popatrzeć na zieleń za oknem – okno przyczyni się również do lepszej cyrkulacji powietrza.

Jeżeli planujemy w domu pokój do ćwiczeń, będzie on idealnym sąsiedztwem dla sauny. W już wybudowanym domu kabinę sauny można zamontować w łazience, przeznaczyć na nią sąsiadujące z łazienką pomieszczenie, zaadaptować część poddasza lub pokój, który przestał pełnić swe dotychczasowe funkcje (na przykład część sypialni studenta, który rozpoczął życie „na swoim”). Biorąc przykład z Finów i Rosjan, można się zdecydować na montaż kabiny w osobnym budynku – domku stojącym w ogrodzie. Kabiny sauny nie buduje się na zewnątrz jako wolno stojącej. Uciekałoby z niej za dużo ciepła. By ograniczyć jego straty, ściany kabiny powinny przylegać do ścian pomieszczenia.

Wielkość sauny

Sauna może mieć dowolną wielkość, dobrze jednak, gdy można się w niej położyć – choć jeden bok kabiny powinien mieć minimum 2 m. Może dlatego najczęściej wybiera się kabiny o wymiarach 2x1,6 m, 2x2 m. Kabina zazwyczaj ma 2 m wysokości, czyli mniej, niż wynosi standardowa wysokość pomieszczeń.

Oznacza to, że swobodnie można ją zmieścić w dowolnym miejscu. Jeśli nie odpowiada nam żadna z oferowanych typowych kabin, pozostaje zamówienie jej według indywidualnego projektu w wyspecjalizowanej firmie bądź wybudowanie jej na miejscu. Gdy zdecydujemy się na saunę na poddaszu, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie kabiny na wymiar.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Pietrzak , Tekst: Piotr Laskowski Zdjęcia: Andrzej T. Papliński

POLECANE ARTYKUŁY