Remont kuchni i łazienki zazwyczaj zaczynamy od wymiany płytek na ścianie. Ten zabieg wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż malowanie pomieszczenia, ale jego efektem jest odnowiono wnętrze w nowym stylu. Wymiana kafelków na ścianie potrafi odmienić aranżację każdego wnętrza.

Płytki na ścianie: jaki rodzaj i rozmiar płytek wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem kafelków wybieranych do kuchni i łazienki są płytki ceramiczne. Do wyboru mamy płytki szkliwione, matowe oraz polerowane. Swoją popularność zawdzięczają cenie, łatwej pielęgnacji i bardzo niskiej nasiąkliwości. Jedną z odmian płytek ceramicznych jest glazura, która bardzo często wybierana jest do obudowy sanitariatów. Kolejnym rodzajem płytek jest gres, kóry dzięki temu, że jest prasowany na sucho idealnie nadaje się do pomieszczeń o bardzo dużej wilgotności. Są one bardzo wytrzymałe i często pojawia się na nich wzór imitujący kamień lub drewno, dzięki czemu są chętnie wybierane na podłogi. Idealnie sprawdzą się również pod kuchennymi szafkami. Gres ma różne struktury, które powinniśmy dopasować do pomieszczenia, w którym będą ułożone. Do kuchni lepiej wybierać gładkie powierzchnie ze względu na działanie tłuszczu. Gładki gres znacznie łatwiej będzie utrzymać w czystości. Coraz większą popularnością cieszą się płytki z betonu. Pojawiają się one najczęściej w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym czy loftowym. Ważny jest również rozmiar płytki. Mozaika najczęściej pojawia się jako element dekoracyjny. Możemy nią obłożyć ściany z zaokrągleniami, wannę, lustro, powierzchnię nad umywalką czy ścianę w kuchni między blatem a górnymi szafkami. Najpopularniejszym rodzajem płytek są płytki wielkoformatowe. Prezentują się elegancko i pozwalają zmniejszyć ilość fugi do minimum.

Nowoczesne płytki i dekory: kolorowe wzory i faktura drewna w kuchni i łazience

Tradycyjne układanie płytek nadal należy do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w aranżacji kuchni i łazienki. Jednak nowoczesne płytki i dekory pozwalają na łączenie kafelków o różnych wzorach, kolorach i fakturach dzięki czemu możemu otrzymać oryginalną i niepowtarzalną aranżację. Dekoracyjne pasy mają wiele zastosowań. Najczęściej pojawiają się w najbardziej widocznych miejscach, oddzielają poszczególne strefy we wnętrzach lub podkreślają konkretne obszary np. przy lustrze czy nad wanną. Warto pamiętać o tym, że dekoracyjne płytki zasługują na odpowiednią ekspozycję. Idealnym miejscem, w którym z pewnością zostaną zauważone będzie ściana nad kuchennym blatem i miejsce nad umywalką w łazience. Coraz popularniejsze stają się płytki imitujące drewno. Jeśli nie jesteście przekonani do desek w łazience, a impregnacja egzotycznych podłóg jest zbyt czasochłonna, koniecznie weźcie pod uwagę podłogę z płytek o fakturze drewna. Przy zakupie płytek warto zwrócić uwagę czy pochodzą z jednej serii, w przeciwnym razie mogą się delikatnie różnić odcieniem bądź fakturą. Jak sprawdzić czy płytki pochodzą z tej samej partii? Wystarczy sprawdzić oznaczenie na kartonie. Producenci używają skrótowego oznaczenia: WZ to odcień wzorcowy, A1 to odcień ton jaśniejszy, B1 odcień ton ciemniejszy.

O czym pamiętać podczas układania płytek?

Po ułożeniu kafelków na ścianie warto zadbać o odpowiednie połączenie płytek z blatem kuchennym czy szafką w łazience. Linię tę najlepiej uszczelnić akrylem w kolorze płytek. Zapobiegnie to zabrudzeniom i przedostawaniu  się zabrudzeń za szafki. W łazience najlepiej użyć silikonu sanitarnego. Decydując się na wybór konkretnego rodzaju płytek warto zapoznać się z informacją producenta o ich przeznaczeniu. Płytki do łazienki, szczególnie na ścianie z prysznicem czy wanną, trudniej utrzymać w czystości. Osad z mydła, brud i grzyb mogą gromadzić się między kafelkami dlatego do tych miejsc lepiej wybierać gładkie płytki, bez dodatkowych rowków i wzorów.

Ceny usług glazurniczych

- Skucie starej glazury                                                                             30zł/m²

- Wyrównanie, tynkowanie i przygotowanie podłoża pod nową glazurę 15zł/

- Układanie glazury i terakoty                                                                  61zł/m²

- Układanie glazury i terakoty w caro                                                       57zł/m²

- Układanie płytek wielkości 10x10 cm                                                     86zł/

- Układanie gresu                                                                                    58zł/m²

- Układanie dekorów                                                                               18zł/m.b.

- Wiercenie otworów w glazurze do śr. 12 cm                                         24zł/m²

- Montaż cokołów gotowych                                                                   19zł/m²

- Wykonanie ozdobnego wałeczka lub szlaczka                                     18zł/m²