Strefa umywalkowa to jedna z najczęściej użytkowanych stref we wnętrzu łazienki. Towarzyszy nam od samego rana, kiedy to robimy makijaż, aż do zakończenia dnia i wieczornej toalety. Dlatego niezwykle ważne jest funkcjonalne zaprojektowanie tej części łazienki. Absolutnym niezbędnikiem strefy umywalkowej w projekcie łazience jest szafka pod umywalkę. Jest to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko podniesie estetykę wnętrza, ale zapewni nam także praktyczne miejsce do przechowywania akcesoriów łazienkowych czy chociażby ręczników. Niezależnie od stylu, w jakim utrzymany jest projekt łazienki, szafka pod umywalkę będzie idealnym jego dopełnieniem.

Szafka pod umywalkę w projekcie łazienki: na co zwrócić uwagę?

Wybierając szafkę pod umywalkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. O wyborze konkretnego modelu powinien tak naprawdę przesądzić materiał, z jakiego jest on wykonany. Szafka pod umywalkę jest meblem narażonym na stały kontakt z wodą, dlatego musimy wybrać materiał, który będzie odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wody. Jeśli chcemy by szafka pod umywalkę służyła nam przez długie lata, wybierzmy meble wykonane z materiału odpornego na wilgoć: płyty MDF lub HDF, zabezpieczone specjalnym lakierem. Przed wyborem szafki pod umywalkę powinniśmy także określić jej charakter i zastanowić się w jakim celu będzie ona wykorzystywana. W przypadku ukrycia w niej detergentów i środków czyszczących warto zaplanować szafkę zamkniętą, która pozwolić utrzymać wnętrze łazienki w należytej estetyce. Jeśli chcemy ją wykorzystać jako miejsce do eksponowania kosmetyków, wybierzmy meble o szerokim blacie i otwartymi półkami. Pamiętajmy także, że niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza za szafką. Z uwagi na to, warto zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy meblową zabudową a ścianą.

Szafka pod umywalkę: jaką wybrać?

Poszukując optymalnego rozwiązania do urządzenia strefy umywalkowej w łazience możemy zdecydować się na umywalki meblowe nakładane bezpośrednio na mebel. Tworzą one efektowny i spójny zestaw. Gotowe zestawy są odpowiednio wyprofilowane, a także zabezpieczone przed wilgocią. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań do łazienki są umywalki nablatowe, które możemy zamontować bezpośrednio na powierzchni odpowiadającego nam modelu. Na rynku dostępnych jest wiele kształtów i form, które świetnie odnajdą się w dowolnej stylistyce. Najważniejszą kwestią podczas wybierana szafki pod misę umywalkową jest odpowiednie dopasowanie jej do wagi umywalki. Jeśli poszukujemy odpowiedniego modelu szafki pod umywalkę do wnętrza urządzonego w stylu minimalistycznym, warto rozważyć niezwykle praktyczne i pomysłowe rozwiązanie jakim jest umywalka wpuszczana w blat. W takich rozwiązaniach, cześć umywalki pozostaje ukryta w meblowej zabudowie, a nad nią widoczny jest jedynie rant sanitariatu. Decydując się na umywalkę wpuszczaną w blat, ze względu na rozchlapywanie wody, wybierzmy szafkę z materiału, na którym nie będą pozostały nieestetyczne plamy. W tym przypadku sprawdzą się powierzchnie półmatowe i utrzymane w jasnej kolorystyce.