Projekt łazienki często uwzględnia dekorawanie wnętrza światłem. Ciekawe oświetlenie łazienki nie tylko rozjaśni wnętrze, ale uatrakcyjni aranżację łazienki. Odpowiednio dobrane oświetlenie wprowadzi do łazienki nastrój sprzyjający relaksowi, doda przytulności. Może też optycznie powiększyć, podwyższyć lub obniżyć wnętrze łazienki.

Oświetlenie łazienki: podświetlany sufit

Projekt łazienki często wykorzystuje podwieszany sufit z zamontowanym oświetleniem punktowym.Świetlówki montuje się w podwieszanym suficie i „zamyka” od dołu np. mlecznym hartowanym szkłem lub panelem z tworzywa sztucznego. Od grubości i koloru szkła czy pleksi zależy jasność we wnętrzu łazienki.

Oświetlenie łazienki: oświetlenie pod szafkami i przy podłodze

W projekcie łazienki oświetlenie pod szafkami i przy podłodze jest bardzo dekoracyjne. Zasilane bateriami listwy LED można przykleić do spodniej części szafek łazienkowych lub obudowy wanny (wzdłuż wnęki przy podłodze). Takie oświetlenie łazienki jest bardzo efektowne. Lampy LED emitują delikatne światło w wybranym przez ciebie kolorze. Jeśli decydujesz się na oświetlenie LED podłączane do zasilacza, koniecznie zadbaj o dobrą izolację wodną w łazience.

Oświetlenie łazienki: podświetlana ścianka

W projekcie łazienki często pojawia się dodatkowe oświetlenie, np. podświetlana ścianka z płyty gipsowo-kartonowej. Takie dodatkowe oświetlenie w łazience można ukryć za płytą k-g. By było jeszcze dekoracyjniej, można w niej wyciąć okienka. Taki zabieg optycznie powiększy wnętrze łazienki i doda jej lekkości. Rozwiązanie z podświetlaną ścianką polecane jest szczególnie w aranżacji nieustawnych, długich i wąskich łazienek. Wrażenie będzie jeszcze większe, gdy listwę LED zamontujemy zarówno na dole ścianki, jak i po jej bokach. Punktowe oświetlenie sufitowe w łazience spotęguje efekt głębi.

Oświetlenie łazienki: oświetlenie lustra

Projekt łazienki musi także uwzględniać dobre oświetlenie wokół lustra. Istnieje kilka możliwości podświetlenia lustra w łazience - można zamontować kinkiet nad lustrem, pod nim lub po bokach. W sprzedaży są też dostępne lustra z już zamontowanym podświetleniem. Wszelkie kable ukrywamy w ścianie, by nie szpeciły wystroju łazienki. Można rozważyć też kupno podświetlanego lustra do łazienki (z jednym lub dwoma jasnymi paskami).

Oświetlenie łazienki: dekorowanie światłem wnętrza łazienki

Oświetlenie dekoracyjne w łazience ma przede wszystkim uatrakcyjnić wizualnie wnętrze łazienki i stworzyć w niej miłą atmosferę - mówi Anna Koszela, architekt wnętrz (Autorska Pracownia Projektowania Wnętrz Anna Koszela). Funkcje praktyczne takiego oświetlania łazienki schodzą zatem na drugi plan, a można je powierzyć halogenom ukrytym w podwieszanym suficie. W roli świetlnej dekoracji w aranżacji łazienki najlepiej sprawdzi się lampa wisząca lub wolno stojąca. Możemy też pomyśleć o kinkietach do łazienki i – w zależności od wyglądu łazienki – wybrać np. stylizowane lub ultranowoczesne. Przy surowej minimalistycznej aranżacji łazienki nawet prosta świetlówka podwieszona na kolorowym kabelku może być niebanalnym elementem dekoracyjnym. Przy rozmieszczeniu oświetlenia dekoracyjnego w łazience musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie miało ono kontaktu z wodą lub posiadało wysoki współczynnik IP świadczący o wodoszczelności.