Drewniana obudowa wanny: czy to dobry pomysł?

2015-03-30 17:57

Obudowa wanny z drewna zazwyczaj przypomina SPA.  Drewno w łazience sprawia, że jest ona wizualnie cieplejsza. Drewno w łazience znakomicie podkreśli tak lubiane ostatnio i często wykorzystywane w aranżacji łazienek kolory szary, czarny i biały.

Spis treści

  1. Obudowa wanny: więcej zalet niż wad drewnianej obudowy wanny
  2. Drewniana obudowa wanny
  3. Obudowa wanny wygląda jak z drewna, ale to nie drewno…
  4. Jak urządzić łazienkę - GALERIE ZDJĘĆ

Obudowa wanny to element niezwykle istotny w projekcie łazienki. Na który materiał warto się zdecydować: płytki ceramiczne, kamień, szkło, a może na drewnianą obudowę wanny? Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Drewno w łazience jest materiałem, na który decydujemy się najrzadziej. A szkoda, bo drewniana obudowa wanny wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie. Dzięki niej nawet łazienka w kolorze szarym, czarnym czy sterylnym białym stanie się bardziej klimatyczna i optycznie cieplejsza. W łazience z drewnianą obudową wanny poczujemy się jak w SPA.

Zobacz: Domowe SPA – zadbaj o dobry nastrój w łazience >>>

Obudowa wanny: więcej zalet niż wad drewnianej obudowy wanny

Drewniana obudowa wanny to na pewno widok bardzo miły dla oka. Jednak projekt łazienki z drewnianą obudową wanny ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Na szczęście zalet jest zdecydowanie więcej. Po pierwsze drewniana obudowa wanny jest przyjemna i ciepła w dotyku. Jeśli zdecydujemy się na drewno teakowe, czyli najbardziej odporne na wilgoć, obudowa wanny nie będzie wymagała kosztownej i częstej konserwacji. Jeśli wanna jest na całą szerokość łazienki, idealnie będzie wyglądała drewniana podłoga i taka sama obudowa. Drewniana obudowa wanny daje też możliwość zrobienia ładnych wnęk na zapasowe ręczniki i drobiazgi dekoracyjne. Nie zapominajmy też o tym, że drewno w łazience idealnie komponuje się kolorystycznie z modnymi ostatnio koloramiwykorzystywanymi do aranżacji łazienki czyli z kolorem szarym, czarnym i białym. Wadą drewnianej obudowy wanny może być słaba odporność na wilgoć, jeśli zdecydujemy się na mało stabilny gatunek drewna. Mogą też być widoczne drzwiczki rewizyjne, które powinniśmy zamontować, jeśli nie zdecydujemy się na rewizję przez odpływ. Warto wtedy pomyśleć o dekoracyjnej wnęce w tym miejscu, a której „plecy” będą właśnie drzwiczkami rewizyjnymi.

Polecamy: Łazienka w stylu skandynawskim – poradnik aranżacyjny >>>

Drewniana obudowa wanny

Drewniana obudowa wanny, zwłaszcza w połączeniu z drewnianą podłogą nasunie nam skojarzenia miłego SPA. Taki projekt łazienki będzie klimatyczny, sprzyjający relaksowi i odprężeniu. Drewnianą obudowę wanny możemy łączyć z płytkami ściennymi wielkoformatowymi i drobną mozaiką w kolorach szarym, białym lub czarnym. Drewnianą obudowę wanny możemy także „przeciągnąć” na ścianę boczną za wanną lub na blat pod umywalką. Drewno w łazience daje nam mnóstwo możliwości aranżacji łazienki stylowej i klimatycznej. Wybierając ciemne drewno i jasne płytki osiągniemy efekt graficzny i wyrazisty. Wybierając płytki w odcieniu jasnym, niezbyt kontrastowym do płytek lub kamienia naturalnego, aranżacja łazienki stanie się wyważona i stonowana.

Przeczytaj też: Łazienka na poddaszu, czyli relaks pod skosami >>>

Obudowa wanny wygląda jak z drewna, ale to nie drewno…

Jeśli łazienka, a zwłaszcza obudowa wanny, narażona jest na częsty kontakt z wodą, może warto zastanowić się nad alternatywą dla drewnianej obudowy wanny? Na szczęście nie oznacza to, że musimy rezygnować  z projektu łazienki w stylu SPA. Może warto wtedy pomyśleć o wykorzystaniu płytek ceramicznych imitujących drewno? Ostatnio w sklepach jest ogromny wybór bardzo ładnych płytek matowych, do złudzenia przypominających drewno. Nowe lub postarzane, bielone lub przyciemniane. Wzornictwo i technologia wykonania płytek imitujących drewno poszła tak do przodu, że dopiero dotykając je, czujemy, że są chłodniejsze niż prawdziwe drewno. Efekt optyczny, jaki uzyskamy, robiąc taką obudowę wanny będzie rewelacyjny, my nie będziemy musieli martwić się o zachlapania i konserwację, a jedynym minusem będzie chłód ceramiki. Ale to chyba naprawdę niewygórowane poświęcenie w porównaniu z wygodą i zabezpieczeniem wanny? Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale jeśli już się zdecydujemy, dające mnóstwo satysfakcji z aranżacji łazienki w stylu SPA.

Nie przegap: Kafelki do łazienki: jakie płytki do łazienki wybrać? Poradnik >>>

Jak urządzić łazienkę - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz ciekawe i inspirujące projekty łazienek. Jeśli chcesz urządzić swoją łazienkę lub tylko delikatnie zmienić jej wystrój, to możesz czerpać pomysły z naszych galerii zdjęć!

Zobacz również: Beżowa łazienka >>> 

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany