Projekt łazienki: drewniana obudowa wanny. Czy to dobry pomysł?

Projekt łazienki z drewnianą obudową wanny zazwyczaj przypomina spa. Drewno w łazience sprawia, że jest ona wizualnie cieplejsza. Drewno w łazience znakomicie podkreśli tak lubiane ostatnio i często wykorzystywane w aranżacji łazienek kolory szary, czarny i biały.

Drewniana obudowa wanny w łazience z kolorem czarnym
Drewniana obudowa wanny i taka sama podłoga
Drewniana obudowa wanny z egzotycznego teaku
Drewniana obudowa wanny i półki na ścianie
Drewniana obudowa wanny przechodząca w podłogę

Obudowa wanny to element niezwykle istotny w projekcie łazienki. Ale na który materiał się zdecydować: płytki ceramiczne, kamień, szkło, a może na drewnianą obudowę wanny? Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Drewno w łazience jest materiałem, na który decydujemy się najrzadziej. A szkoda, bo drewniana obudowa wanny wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie. Dzięki niej nawet łazienka w kolorze szarym, czarnym czy sterylnym białym stanie się bardziej klimatyczna i optycznie cieplejsza. W łazience w drewnianą obudową wanny poczujemy się jak w spa…

Projekt łazienki: więcej zalet niż wad drewnianej obudowy wanny

Drewniana obudowa wanny to na pewno widok bardzo miły dla oka. Jednak projekt łazienki z drewnianą obudową wanny ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Na szczęście zalet jest zdecydowanie więcej. Po pierwsze drewniana obudowa wanny jest przyjemna i ciepła w dotyku. Jeśli zdecydujemy się na drewno teakowe, czyli najbardziej odporne na wilgoć, obudowa wanny nie będzie wymagała kosztownej i częstej konserwacji. Jeśli wanna jest na całą szerokość łazienki idealnie będzie wyglądała drewniana podłoga i taka sama obudowa. Drewniana obudowa wanny daje też możliwość zrobienia ładnych wnęk na zapasowe ręczniki i drobiazgi dekoracyjne. Nie zapominajmy też o tym, że drewno w łazience idealnie komponuje się kolorystycznie z modnymi ostatnio kolorami wykorzystywanymi do aranżacji łazienki czyli z kolorem szarym, czarnym i białym. Wadą drewnianej obudowy wanny może być słaba odporność na wilgoć, jeśli zdecydujemy się na mało stabilny gatunek drewna. Mogą też być widoczne drzwiczki rewizyjne, które powinniśmy zamontować jeśli nie zdecydujemy się na rewizję przez odpływ. Warto wtedy pomyśleć o na przykład dekoracyjnej wnęce w tym miejscu, a której „plecy” będą właśnie drzwiczkami rewizyjnymi.

Stylowa łazienka: drewniana obudowa wanny

Drewniana obudowa wanny, zwłaszcza w połączeniu z drewnianą podłogą nasunie nam skojarzenia miłego spa. Taki projekt łazienki będzie klimatyczny, sprzyjający relaksowi i odprężeniu. Drewnianą obudowę wanny możemy łączyć z płytkami ściennymi wielkoformatowymi i drobną mozaiką w kolorach szarym, białym lub czarnym. Drewnianą obudowę wanny możemy także „przeciągnąć” na ścianę boczną za wanną lub na blat pod umywalką. Drewno w łazience daje nam mnóstwo możliwości aranżacji łazienki stylowej i klimatycznej. Wybierając ciemne drewno i jasne płytki osiągniemy efekt graficzny i wyrazisty. Wybierając płytki w odcieniu jasnym, niezbyt kontrastowym do płytek lub kamienia naturalnego, aranżacja łazienki stanie się wyważona i stonowana.

Projekt łazienki: obudowa wanny wygląda jak z drewna ale to nie drewno…

Jeśli łazienka, a zwłaszcza obudowa wanny narażona jest na częsty kontakt z wodą – małe dzieci lubiące chlapać podczas kąpieli lub pupile domowi uwielbiający długie spacery podczas deszczu, może warto zastanowić się nad alternatywą dla drewnianej obudowy wanny? Na szczęście nie oznacza to, że musimy rezygnować  z projektu łazienki w stylu Spa. Może warto wtedy pomyśleć o wykorzystaniu płytek ceramicznych imitujących drewno? Ostatnio w sklepach jest ogromny wybór bardzo ładnych płytek, matowych, do złudzenia przypominających drewno. Nowe lub postarzane, bielone lub przyciemniane. Wzornictwo i technologia wykonania płytek imitujących drewno poszła tak do przodu, że dopiero dotykając je czujemy, że są  chłodniejsze niż prawdziwe drewno. Efekt optyczny jaki uzyskamy robiąc taką obudowę wanny będzie rewelacyjny, my nie będziemy musieli martwić się o zachlapania i konserwację, a jedynym minusem będzie chłód ceramiki. Ale to chyba naprawdę niewygórowane poświęcenie w porównaniu z wygodą i zabezpieczeniem wanny? Nie jest to najtańsze rozwiązanie ale jeśli już się zdecydujemy, dające mnóstwo satysfakcji z aranżacji łazienki w stylu Spa.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk, Yassen Hristov, Małgorzata Góra, Krzysztof Zasuwik, Marcin Czechowicz, Michał Przeździk, Marta Znój, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY