Pralka w łazience to punkt obowiązkowy. Sprawa wydaje się prosta jeśli dysponujemy przestrzennym wnętrzem kąpielowym, które pełni jednocześnie rolę swoistej pralni. Co jednak, kiedy przychodzi nam urządzić małą łazienkę i brak miejsca na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze? Szukać miejsca na pralkę w zabudowie przedpokoju, czy może postawić na często spotykane rozwiązanie i ustawienie pralki w kuchni? Nic z tych rzeczy! Miejsce na pralkę w łazience być musi! Jeśli odpowiednio zaplanujemy rozmieszczenie wyposażenia łazienki – miejsce na pralkę znajdzie się zawsze!

Projekt łazienki: ustawienie pralki w łazience

Jeśli projekt łazienki nie pozwala nam na zaplanowanie dodatkowego kącika do prania, albo wygodnej wnęki, w którą możemy wstawić pralkę, warto rozważyć ustawienie pralki pod blatem. Ten w łazience znajdzie się zawsze. Blat, pod którym zlokalizujemy pralkę może być zwyczajnym przedłużeniem blatu umywalkowego, ale także – jeśli pozwala na to miejsce – dodatkowym elementem w projekcie łazienki. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie pralki pod blatem w łazience pamiętajmy, że nie może on spoczywać bezpośrednio na urządzeniu. Powinien być podparty z obu stron ściankami, a nad pralką oraz wokół niej zapewniać wolną przestrzeń, która sprawi, że podczas prania konstrukcja blatu pozostanie nie naruszona. Decydując się na wstawienie pralki pod blat łazienkowy, mamy tak naprawdę ograniczone pole wyboru sprzętu. Możemy wybrać tylko standardowe pralki ładowane od przodu o pojemności 5-6 kg, ponieważ biorąc pod uwagę ich wysokość i przeciętną grubość blatu, umywalka znajdzie się wówczas na standardowych 90 cm wysokości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku sprawdzi się tylko i wyłącznie umywalka wbudowana w blat (umywalka nablatowa znajdowałaby się wówczas na wysokości ponad 1 metra).

Pralka na widoku czy w ukryciu: sprawdzone triki

Szczęściarzami Ci, którym projekt łazienki pozwala na ukrycie pralki w efektownej zabudowie. Wówczas strefa piorąca zostaje zgrabnie ukryta, a wnętrze łazienkowe nabiera niezwykłej elegancji i optycznej przestronności. Nie zawsze muszą to być obszerne zabudowy meblowe obejmujące znaczną część wnętrza. Jeśli dysponujemy w łazience funkcjonalną wnęką, w którą możemy wstawić pralkę, możemy ją przysłonić lekkimi drzwiami. Pomysłowym rozwiązaniem będzie także umieszczenie nad blatem, pod którym zlokalizowaliśmy pralkę, dużego lustra, które odbijając wnętrze łazienkowe, odwróci uwagę od sprzętu. Jeśli nasz projekt łazienki zakłada „luźne" wnętrze o znaczeniu typowo funkcjonalnym, pralkę możemy także przysłonić niezobowiązującą zasłonką. Jeśli jednak nasza łazienka traktowana jest jako pokój kąpielowy, który ma być swoistą oazą spokoju pozwalającą na zrelaksowanie się, wówczas nieco robocze rozwiązanie z zasłonką, czy całkowite odsłonięcie urządzenia może wydawać się trochę „nie na miejscu".

Projekt wnętrz: czy pralka to obowiązek?

Absolutnie tak. Pralka musi się znaleźć w każdym mieszkaniu. Nie jest jednak powiedziane, że musi być ona zlokalizowana w łazience. Coraz chętniej spotykanym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pralkę w projekcie kuchni. Decydują się na nie osoby uważające, że wszystkie sprzęty AGD powinny znajdować się obok siebie, w jednym wnętrzu. Nie zawsze jednak zlokalizowanie pralki w kuchni jest możliwe – i nie chodzi tutaj tylko o względy techniczne. Kuchnia otwarta na salon, która jest swoistego rodzaju „częścią" reprezentacyjnego pokoju dziennego, całkowicie zaburzy harmonię tego miejsca i z nawet najbardziej efektownej kuchni uczyni miejsce typowo robocze. Aktualnie, bardzo często projekt domu zakłada zaaranżowanie osobnego pomieszczenia gospodarczego – swoistej pralni i suszarni w jednym. Przestrzeń zlokalizowana zazwyczaj na poddaszu czy w ustronnym wnętrzu, staje się wówczas typowo roboczą strefą, w której bez problemu pomieścimy wszelkie sprzęty i detergenty, jednocześnie nie burząc wizualnej strony naszego wnętrza.