Bezbłędne ułożenie w łazience płytki z dekorem wymagają często porady profesjonalisty. Łatwo bowiem o spektakularną klapę przedsięwzięcia. Jak uniknąć błędów przy płytkach z dekorem i na co zwracać szczególną uwagę?

Płytki z dekorem: co potrafią

Płytki z dekorem potrafią znakomicie wydzielać przestrzenie w większych łazienkach: część kąpielową, prysznicową, umywalki i WC. Umowne granice, zaznaczone „liniami” na ścianach łazienki, poprowadzonymi za pomocą płytek z dekorem, organizują przestrzeń. Wizualnie porządkują całość wnętrza sprawiając, że jest ono klarowne i czytelne. Płytki z dekorem, o zróżnicowanej fakturze, doskonale budują tez przestrzeń utrzymaną w monochromatycznych barwach (np. różnych odcieni szarości). Zróżnicowanie faktury płytek w jednej tonacji kolorystycznej pozwoli na subtelne dodanie jednolitemu wnętrzu dynamiki. Płytki z dekorem o określonej grafice (kwiaty, rośliny, grafiki) spełnią się we wnętrzu w dwójnasób: jako wzdłużny pas dekoracyjny na tle gładkich, monochromatycznych płytek towarzyszących, bądź jako jedna, wybrana ściana (np. prysznicowa) pokryta w całości dekorem, skontrastowana z monochromatyzmem pozostałych ścian. Płytki z dekorem mogą także podkreślać kształty łazienkowej obudowy: wanny lub rantów obudowy umywalki.

Plytki z dekorem: czego nie można

Z pewnością nie warto łączyć w jednym wnętrzu dwóch i więcej motywów na płytkach z dekorem. Lepiej zdecydować się na jeden mocny wzór, niż kilka rodzajów delikatnych ale jednak różnych motywów dekoracyjnych na płytkach z dekorem. Płytka z dekorem nawiązywać musi także tonacją do płytek towarzyszących. Jedynym wyjątkiem jest towarzystwo płytek czarnych lub białych – wówczas dekor można potraktować z większą swobodą. Nie warto również łączyć różnych gatunków płytek dekoracyjnych – jeśli decydujemy się na dekoracyjny motyw ułożony z mozaiki, nie mieszajmy go z płytką z fabrycznie nadrukowanym wzorem.