Kafelki do łazienki z kwiatowymi i roślinnymi motywami to połączenie dwóch ważnych wnętrzarskich trendów: nawiązania do natury i romantycznej elegancji. Płytki łazienkowe w kwiaty dostępne na rynku to przede wszystkim szklane lub ceramiczne listwy i dekory z kwiatkami lub gałązkami, które nadają wnętrzu określonego charakteru. Dekoracyjne płytki z kwiatami zazwyczaj są łączone w wielkoformatowe obrazy, które powstają po ułożeniu obok siebie kilku płytek i są głównym elementem wystroju łazienki. To na jaki wzór się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas!

Aranżacja łazienki: jak wybierać płytki z motywami kwiatowymi?

Dekory, czyli dekoracyjne płytki, zazwyczaj sprzedawane są na sztuki, więc mamy sporą dowolność w zestawianiu ich z innymi płytkami łazienkowymi. Warto pamiętać jednak, aby dekory łączyć z płytkami pochodzącymi z tej samej kolekcji albo przynajmniej od tego samego producenta. Dzięki temu mamy pewność, że elementy wykończeniowe w łazience będą do siebie pasowały, będą tej samej grubości, a wykończenie krawędzi będzie miało taki sam kształt. Płytki łazienkowe z dużym wzorem, tworzące swojego rodzaju grafiki, najlepiej prezentują się na całej ścianie lub dużym jej fragmencie w aranżacji łazienki. Warto wybrać ścianę, której nie zasłonią łazienkowe meble. Częściowo zakryty wzór kwiatowym na płytkach nie będzie dobrze wyglądał. Z kolei drobne kwiatowe elementy dekoracyjne to detal, który nie dominuje we wnętrzu, dlatego najczęściej takie kafelki pojawiają się jako element ozdobny wokół lustra, nad wanną czy nad umywalką. Ułożenie w w łazience płytek z motywem kwiatów pnących wzdłuż ściany sprawi, że wnętrze optycznie podwyższy się. Takie rozwiązanie w układaniu wzorzystych płytek najlepiej sprawdza się przy umywalce, na wprost drzwi lub wanny lub obok lustra. Im bogatszy dekor w łazience, tym bardziej stonowane powinny być pozostałe płytki. Do łazienki powinniśmy wybierać jedynie płytki przeznaczone do tego pomieszczenia, a więc odporne na wilgoć i detergenty. Decydując się na płytki łazienkowe z motywem kwiatowym należy zrobić jak najcieńsze fugi, dzięki temu wzór będzie ładnie się ze sobą łaczył.

Kafelki do łazienki: wzory kwiatowe a styl wnętrza

Rodzaj i gatunek kwiatów i roślin na płytkach może pomóc wydobyć nam styl panujący we wnętrzu. Róże i pastelowe kolory oraz biel płytek łazienkowych idealnie sprawdzą się w łazience w stylu angielskim, magnolie i storczyki to inspiracje kwiatowe na płytkach pasujące do stylu japońskiego, a kafelki do łazienki w odcieniu lawendy i delikatnych odcieni fioletu nieodłącznie kojarzą się ze stylem prowansalskim. W jasnej łazience w stylu spa z drewnianymi elementami doskonale sprawdzą się płytki łazienkowe z wzorem magnolii, a także pędów bambusa. Duże wzory płytek zazwyczaj optycznie pomniejszają pomieszczenie łazienki, jednak nie zawsze się tak dzieje. Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym wcale nie muszą pomniejszać łazienki. Wystarczy, że wybierzemy kafelki z kwiatami, które są jasne, mają zróżnicowane tony, zacierające się kontury i pojawią się jedynie na jednej ścianie bądź jej części. Warto pamiętać, że motyw kolorystyczny na płytkach rzutuje na wygląd całej łazienki. Jeśli nie przepadacie za mocnymi kolorami wybierzcie stonowane beże i szarości lub klasyczną biel. Do neutralnych kolorów płytek łazienkowych bez problemu dopasujemy dodatki i z pewnością nie znudzą nam się one tak szybko.

Płytki w łazience: do jakiej wysokości układać płytki?

Przy wannie i prysznicu płytki powinny sięgać 200 cm od podłogi. Z kolei przy umywalce wystarczy ułożenie płytek do wysokości 120 cm. Najczęstszym punktem odniesienia jest wysokość drzwi łazienkowych. Kafelki mogą kończyć się wraz z ramą  drzwi lub trochę wyżej. Raczej rzadko praktykowane jest układanie płytek do samego sufitu. Oczywiście najlepiej jeśli na widocznych ścianach rzędy są ułożone z nieprzycinanych płytek, jednak nie zawsze taka opcja się udaje.