Płytki do łazienki: 20 inspiracji na oryginalny wystrój łazienki

Jakie płytki do łazienki wybrać? Kafelki wzorzyste czy gładkie? Jednolite, dwukolorowe, ułożone w szachownicę? A może tworzące mozaikę? Jeśli urządzasz łazienkę, a powyższe dylematy brzmią znajomo, sprawdź naszą galerię z przykładami nietuzinkowych aranżacji płytek łazienkowych.

Czarne płytki
Napis z plytek
Płytki anatomiczne
Pomarańczowe okręgi
A la Gaudi

Łazienka wcale nie musi być nudna! Wykorzystaj aranżację płytek w łazience do tego, by stworzyć oryginalną przestrzeń i nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Płytki do łazienki: puść wodze fantazji!

Uważasz, że jednokolorowe, kwadratowe płytki łazienkowe tworzące jednolitą powierzchnię to zbyt nudne, banalne wręcz, rozwiązanie aranżacyjne, ale nie masz pomysłu na to, jak urządzić ściany czy podłogę w łazience? Wcale nie jesteś skazany na nieciekawe, mało oryginalne aranżacje płytek w łazience! Aranżacja płytek łazienkowych to istne pole do popisu dla naszej wyobraźni, posiadające właściwie nieskończoną ilość możliwości – wykorzystaj ją do tego, by stworzyć nietuzinkową łazienkę o wyjątkowym charakterze. Zobacz 20 łazienek, przy urządzaniu których wodze fantazji zostały puszczone, a efekty są naprawdę świetne.

Jak układać płytki w łazience: montaż płytek

Jesteśmy skłonni sporo wydać na piękne płytki do łazienki, ale nie zawsze właściwie je układamy. Niejednokrotnie podczas układnia płytek zapominamy o hydroizolacji, źle dobieramy klej i rodzaj masy do spoinowania. To błąd. Sprawdźmy, jak uzyskać powierzchnie odporne na działanie wody. W łazience chętnie układamy płytki łazienkowe o różnych formatach - korzystając z różnorodnej oferty na rynku. A więc, gdy przestrzeń łazienki na to pozwala, decydujemy się na modne łazienkowe płytki ceramiczne o wielkich wymiarach, często komponując je z ich przeciwieństwem - mozaiką. Jednak nawet najmodniejsze płytki do łazienki to nie wszystko. Aby efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami, płytki w łazience muszą zostać prawidłowo położone. Nie tylko po to, by nie pękały i nie odpadały, ale przede wszystkim po to, by woda nie dostała się tam, gdzie nie powinna.

Układanie płytek łazienkowych: podłoże dobrze przygotowane

Betonowa wylewka pokrywająca zazwyczaj podłogę w łazience nie wymaga specjalnych zabiegów przed układaniem na niej płytek. Musi być tylko równa (bo zaprawy cienkowarstwowej – a na taką układa się płytki – nie powinno się używać do wypełniania ubytków), pozbawiona luźnych i źle związanych z podłożem fragmentów, a także oczyszczona z kurzu, tłuszczu i innych zabrudzeń. Przed rozpoczęciem klejenia płytek należy pomalować ją zwykłą emulsją gruntującą dostępną w ofercie większości producentów zapraw klejących. Inaczej przedstawia się sytuacja ze ścianami. Tu większą rolę odgrywa materiał, z którego zostały wzniesione. Tynkowane ściany wybudowane w tradycyjnej technologii także nie wymagają niczego poza gruntowaniem. Ma ono na celu zmniejszenie chłonności podłoża. Sprawia, że nie odprowadza ono za szybko wody z zaprawy, dzięki czemu płytki lepiej się go trzymają. Natomiast bardzo gładkie ściany, na przykład z betonu, wymagają pokrycia emulsją do podłoży niechłonnych. Nada ona ich powierzchni pożądaną szorstkość, która ułatwi wykonanie zadania zaprawie klejącej. Grunty do podłoży niechłonnych pozornie mają cenę zbliżoną do zwykłej emulsji, trzeba się jednak liczyć z tym, że ich zużycie jest sporo wyższe.

Układnie płytek łazienkowych: szczelność

W przypadku okładzin ściennych i podłogowych w łazience to nadrzędna sprawa. Trudno bowiem uniknąć w tym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. W łazience częściej niż w innych wnętrzach dochodzi do krótkotrwałego zalania podłogi (wodą z pralki, miedniczki). W efekcie tego, jeśli płytki nie zostały przymocowane zgodnie z zasadami odpowiednimi dla łazienki, może dojść do ich odspajania się od podłoża, a nawet do zalewania go przez wodę, która zmoczyła okładzinę. Szczelność należy zapewnić przede wszystkim tak zwanym trudnym miejscom. Są to ściany kabiny prysznicowej i jej dno. Okolice wpustów podłogowych, kratek ściekowych, miejsca dookoła rur doprowadzających wodę, narożniki ścian na ich styku z wanną trzeba uszczelnić specjalnymi taśmami lub kołnierzami izolującymi. Są one wykonane z polipropylenu i elastomerów, dzięki czemu są elastyczne, odporne na działanie wody i wilgoci, a także chemikaliów. Łatwo się je układa, bo dają się bez problemu wyginać, są także odporne na rozerwanie. Wszystkie elementy uszczelniające mocuje się do podłoża za pomocą tak zwanej folii w płynie. Należy pokryć nią również ściany brodzika i jego podłogę, obudowę wanny, narożniki, ścianę dookoła wanny, a także podłogę przy wannie (40-50 cm) i ściany przy niej do wysokości 10 cm (czyli do wysokości cokołu). Do wykonania trwałej izolacji przeciwwodnej w łazience wystarczy płynna folia jednoskładnikowa. Generalnie zasada jest taka, że podłoże musi być nią chronione wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zawilgocenia.

Jak przykleić płytki łazienkowe

Klej do mocowania płytek na podłodze łazienki należy dobrać zarówno do podłoża, jak i wielkości płytek. Gdy podłoże wymaga wyrównania, trzeba wybrać zaprawę grubowarstwową. Jeśli jest równe, to znaczy ubytki w nim nie mają więcej niż 2 mm głębokości, i jest ich niewiele - lepsza będzie zaprawa cienkowarstwowa. Na posadzce najwygodniej będzie użyć kleju samorozpływnego. Jak wszystkie produkty z tej grupy jest on odkształcalny. Kleje samorozpływne są bezpieczniejsze przy dużych kaflach - całkowicie wypełniają przestrzeń pod nimi, co ułatwia ich trwałe zamocowanie do podłoża. Najlepiej nakładać je pacą o półokrągłych zębach, które ułatwiają równe rozłożenie masy. Do przyklejania kafelków na podłoże odkształcalne, na przykład ściany z płyt gipsowo-kartonowych, należy wybrać zaprawę odkształcalną, czyli typu C2. Także wtedy, jeśli chcemy układać płytki od góry, musimy zwrócić uwagę na to, by klej miał oznaczenie T, czyli posiadał obniżony spływ. Do płytek mozaikowych powinniśmy wybrać klej biały. Na końcowym etapie pracy trzeba zadbać o dobór właściwej zaprawy do spoinowania. Musi ona chronić spoiny przed nasiąkaniem wodą, zdobić płytki i być łatwa do utrzymania w czystości. Powinna być cementowa, przeznaczona do miejsc wilgotnych. Ponieważ w łazience oprócz szczelności liczy się również łatwość zachowania higieny i czystość - dobrze, by masa do spoinowania była wzbogacona w różne ułatwiające to dodatki. Pożądana jest tu fuga z efektem perlenia, czyli o mniejszej chłonności, z dodatkami ograniczającymi rozwój grzybów i pleśni. Dobrze, jeśli ponadto ma w sobie składniki zapobiegające płowieniu koloru, antybakteryjne, a nawet dodatki dekoracyjne, np. zaprawy z dodatkiem brokatu - dodające lekkości wykończonym nimi ścianom łazienki.

Ocena: 0
Tekst: Anna Śmiałek , Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Michał Przeździk, Juliusz Sokołowski, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk, Joanna Siedlar, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY