Płytki ceramiczne do łazienki - ładne i praktyczne

Płytki ceramiczne układa się zazwyczaj w łazienkach i kuchniach, czyli tam, gdzie posadzka musi być odporna na ścieranie i wilgoć. Zobacz nasze porady, jakie kupić płytki do łazienki i jak je układać.

Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne produkowane są z mieszaniny glin, krzemionki, topników oraz barwników, którą po odpowiednim przygotowaniu i uformowaniu wypala się w wysokiej temperaturze. Płytki do łazienki mogą być szkliwione (z błyszczącą powierzchnią) lub nieszkliwione (matowe). Płytki powinny być odpowiednio dobrane do wnętrza, w którym mają być ułożone.

Najbardziej popularne płytki do łazienki to:

  • terakota - płytki mają różne kolory i tylko niektóre są porowate,
  • glazura - układa się ją na ścianach, jest cieńsza od terakoty i bardziej krucha,
  • gres nieszkliwiony (techniczny) - jest odporny na ścieranie, płytki są mało nasiąkliwe, oferta gresów ma ograniczoną kolorystykę i mały wybór faktur,
  • gres porcelanowy - najbardziej popularny z gresów, ma znacznie bogatszą niż gres techniczny kolorystykę i faktury, może być szkliwiony, ma większą odporność na złamania niż tradycyjna terakota,
  • klinkier - płytki mają różne kolory, ale wśród nich będzie najwięcej płytek o niedokładnych wymiarach,
  • cotto - to płytki do łazienki w czerwonym kolorze i o porowatej powierzchni. Niektóre z nich są mało odporne na uderzenia.

Gdzie układać płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne układa się zazwyczaj w kuchniach i łazienkach, czyli tam, gdzie posadzka musi być odporna na ścieranie i wilgoć. Często układa się je w przedpokojach. Łatwo je utrzymać w czystości, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być śliskie. Płytki mogą być układane zarówno na nowym, jak i odpowiednio przygotowanym, ale starym podłożu. Powierzchnia pod glazurę czy terakotę musi zostać poddana wcześniejszej ocenie - choćby tylko domowym sposobem.

Jak układać płytki?

W małych pomieszczeniach, jeśli podłoże pod płytki ceramiczne jest równe i wypoziomowane, a wzór posadzki nie jest skomplikowany, płytki można układać samodzielnie. W przeciwnym razie ułożenie posadzki lepiej powierzyć fachowcowi: docinanie płytek i ich przyklejanie na dużej powierzchni, jest bardzo pracochłonne i wymaga sporego doświadczenia. Do układania płytek - jak i do ich cięcia - używane są określone narzędzia.

Płytki ceramiczne przykleja się do podłoża zaprawą klejową. Spoinowanie można rozpocząć dopiero po jej wyschnięciu. Jeśli użyto zwykłej zaprawy, trzeba poczekać dwa dni, a jeśli szybkoschnącej – kilka godzin. Od prawidłowego wykonania spoin zależy, czy płytki ceramiczne będą mogły się swobodnie odkształcać. Cienkie płytki – grubości 8-15 mm – można też układać na zaprawę klejową, pod warunkiem że podłoże jest bardzo równe.

Płytki ceramiczne powinno się kupować w ilości około 10% większej, niż to wynika z wymiarów posadzki. Fachowcy zalecają też, aby po ułożeniu posadzki zostawić na zapas około metra kwadratowego płytek z tej samej partii – do ewentualnej wymiany. Płytki dokupione z innej partii materiału mogą się bowiem różnić od poprzednich odcieniem.

Jak konserwować płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne zmywa się wodą z detergentem. W przypadku szerokich lub jasnych spoin należy pomyśleć o zagruntowaniu ich specjalnym preparatem, który zapobiega ich brudzeniu się i wykruszaniu.

Ocena: 0
Opracowanie: redakcja Muratordom.pl Zdjęcia: Michał Przeździk, serwisy prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY