Oświetlenie łazienkowe inspiracje: jakie oświetlenie wybrać do łazienki

 Łazienka dobrze oświetlona

Fot. Radosław Wojnar

Jak wybrać oświetlenie do łazienki? Górne jednopunktowe oświetlenie nie sprawdza się w łazience. Do łazienki warto wybrać oświetleni punktowe montowane w kilku miejscach. Osobne oświetlenie powinno być dla każdej z poszczególnych stref funkcyjnych w łazience i dodatkowo można zainstalować reflektorki w suficie podwieszanym jako oświetlenia ogólne. Kinkiety czy świetlówki sprawdzą się w pobliżu luster.

W pierwszym projekcie łazienki zastosowano drobną mozaikę ceramiczną w kolorach czarnym i czerwonym z wyraźnymi białymi fugami, betonowy strop i proste podziały. Do takiej estetyki zaprojektowałam oszczędne w formie, nieco industrialne oświetlenie łazienki. Całe wnętrze łazienki obiega pas luster, nad którymi umieściłam rząd świetlówek osłoniętych szybkami z przezroczystej pleksi. Ich światło zostaje zwielokrotnione dzięki odbiciu w lustrach. Fragment łazienki z WC ukryty jest za ścianką działową, która na wysokości pasa luster jest przezroczysta i osobno rozjaśniona świetlówką zainstalowaną wewnątrz. Ta jasna ścianka może funkcjonować niezależnie jako łagodne oświetlenie całonocne, a jednocześnie interesująco kształtuje architekturę pomieszczenia. Dodatkowe oświetlenie łazienki zostało zainstalowane we wnęce nad wanną i pod blatem, tuż przed przezroczystymi frontami szafek. Te punkty świetlne pozwalają na łatwe zorientowanie się w zawartości pudeł, a przy zgaszonych światłach w pasie górnym dają ciekawy efekt wizualny.

Oświetlenie w 1 projekcie łazienki

  • Podzielenie oświetlenia na kilka niezależnych stref: nad lustrami, w ściance działowej i przy szafkach.
  • Umieszczenie rzędu świetlówek nad pasem luster i równolegle w przezroczystej części ścianki działowej. Ścisłe dopasowanie stylu oświetlenia do estetyki pomieszczenia.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3080

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3080

2 projekt łazienki: oświetlenie

To dosyć nietypowy projekt łazienki. Łazienka podzielona jest na strefy, i to w dwojaki sposób. Pas środkowy, wyróżniony mozaiką ceramiczną, to strefa „czynna”. Boczne fragmenty z deskowaną podłogą odpowiadają raczej za wypoczynek i komunikację. Ten podział zaznaczony jest poprzez długie poziome świetlówki umieszczone nisko przy podłodze i zróżnicowane punkty świetlne na poprzecznej desce przy stropie (świetlówka na środku, reflektorki po bokach). Drugi podział wyznaczony jest poprzez drewnianą konstrukcję słupową. Za nią znajduje się strefa relaksu z wanną i szezlongiem. Jej charakter podkreślają ozdobne kinkiety na ścianach bocznych. Rytm wyznaczają dwie wysoko umieszczone, równoległe świetlówki: na słupie i nad lustrem na ścianie zamykającej.

  • Podzielenie łazienki na strefy i podkreślenie tych podziałów za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.
  • "Narysowanie" światłem traktów (proste świetlówki) i jednocześnie dostateczne doświetlenie okolic umywalki i półek przy użyciu opraw mieszanych (świetlówki i reflektorki).
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3080

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3080

Łazienka z kabiną prysznicową

Popularny układ wnętrza niewielkiej łazienki, gdzie zamiast wanny występuje kabina prysznicowa. Każda z oddzielnych funkcji jest tutaj wyodrębniona za pomocą zarówno zabiegów estetycznych, jak i systemu oświetlenia. Podłogi w strefach „mokrych” wyłożone zostały płytkami ceramicznymi, ale światłem „rysowane” są osobno: nad lustrem umywalkowym prosta świetlówka, nad kabiną okrągłe punkty wbudowane w sufit podwieszany, ustawione w ćwierćokręgu powtarzającym kształt kabiny. W „suchej” części łazienki – wykładzina panelowa. Tutaj reflektorki na ścianach tworzą linie pionowe: jedna z nich oświetla fragment z WC, druga strefę półek. Całość pomieszczenia jest dodatkowo oświetlona dwoma rzędami reflektorków w suficie.

  • Osobne oświetlenie dla każdej z poszczególnych stref funkcyjnych i dodatkowo zainstalowanie rzędów reflektorków w suficie podwieszanym jako oświetlenia ogólnego.
  • Interesujące zabiegi estetyczne, m.in.: pionowy rząd lampek na ścianie obok WC i powtórzenie obrysu kabiny prysznicowej w linii reflektorków powyżej.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3080

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3080

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Tomasiewicz (projekt) Zdjęcia: Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY