Oświetlenie łazienki, czyli kilka różnych lamp na małej powierzchni

Oświetlenie łazienki pełni kilka różnych funkcji. Łazienka zazwyczaj jest pomieszczeniem niedużym. Mimo to, dobrze jest w niej zamontować kilka osobnych lamp. Pamiętajmy więc o oświetleniu łazienki: centralnym, ale także nad wanną i prysznicem, nad umywalką i o oświetleniu dekoracyjnym.

Strefowe oświetlenie łazienki
Prawidłowe oswietlenie lustra w łazience
Ledowe oświetlenie lustra
Sufitowe oświetlenie kabiny prysznicowej
Dekoracyjne oświetlenie LED w łazience

Oświetlenie w łazience odgrywa jedną z głównych ról w udanej aranżacji. Większość  naszych małych łazienek pozbawiona jest dostępu światła dziennego. Dlatego lampy w łazience powinny nam zapewnić różnorodne oświetlenie w dzień i w nocy, podczas różnych czynności. Niezbędne jest oświetlenie w łazience nie rzucające cienia  przy lustrze nad umywalką. Inne oświetlenie przydaje się podczas relaksującej kąpieli w wannie, a jeszcze inne podczas sprzątania.

Centralne - sufitowe oświetlenie w łazience

W większości pomieszczeń potrzebne jest oświetlenie centralne. Łazienka jest jednym z takich pomieszczeń. Sufitowe oświetlenie łazienki powinno być umieszczone w miarę po środku – ma oświetlać w miarę możliwości całe pomieszczenie.

Zobacz też:

oświetlenie łazienki od podstaw

projekt oświetlenia mieszkania - gotowe plany

Lampa centralna w łazience powinno świecić łagodnym światłem rozproszonym, nie razić w oczy z żadnego miejsca w łazience. Najlepiej w roli sufitowego oświetlenia sprawdzi się zamknięty wiszący plafon (oprawa) przeznaczona do pomieszczeń wilgotnych lub wpuszczane w sufit reflektory. Kierunkowe reflektorki na ramionach raczej nie sprawdzają się w tej funkcji.

 

Sufitowe oświetlenie nad prysznicem i wanną

Jeśli kabina prysznicowa umiejscowiona jest w narożniku lub za murowaną ścianką, a wanna we wnęce dobrze też dobrze jest je oświetlić lampą sufitową. Pamiętajmy żeby lampa łazienkowa nad wanną nie raziła w oczy. Oświetlenie kabiny prysznicowej powinno być w oprawie wodoszczelnej IP67. Tak doświetlone narożniki nigdy nie będą ciemne, dzięki czemu wnętrze łazienki będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości.

Zadaniowe oświetlenie łazienki: nad umywalką

Oświetlenie lustra nad umywalką jest chyba najważniejszym rodzajem oświetlenia łazienki. Podczas porannej toalety i wieczornego demakijażu potrzebne jest światło symetrycznie oświetlające twarz, nie rzucające niepotrzebnego cienia.

Zoabcz też: lustro w łazience

Wtedy można równo się ogolić i zrobić perfekcyjny makijaż. Wybierając lampy nad umywalkę najlepiej wzorować się na oświetleniu lustra w garderobach artystów.

Dyskretnie dekoracyjne oświetlenie łazienki

Projektując łazienkę nie zapominajmy też o oświetleniu dekoracyjnym. Zwłaszcza jeśli teraz łatwo dostępne jest oświetlenie LED. Wystarczy listwę LED ukryć w szczelinie sufitowej lub za ścianką z płyty kartonowo-gipsowej. Jeśli nie ma takiej możliwości ukryjmy LED-y za mleczną szyba lub pleksi. Oświetlenie dekoracyjne łazienki szczególnie przydaje się podczas relaksującej kąpieli w wannie lub w nocy. Do dyskretnego oświetlenia LED-owego należą też pojedyncze minioprawy montowane w okolicy muszli wc  (w ścianie lub w podłodze) – świecące się stale w nocy pomagają dziecku trafić samodzielnie do łazienki. A może diody LED do fug?

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Yassen Hristov

POLECANE ARTYKUŁY