Oświetlenie w łazience powinno pełnić funkcje praktyczne oraz estetyczne, a także tworzyć odpowiedni nastrój sprzyjający relaksowi. Nowoczesne łazienki mają zazwyczaj kilka punktów świetlnych usytuowanych w różnych miejscach łazienki. Oświetlenie łazienki powinno być tak zaprojektowane, aby dobrz oświetlać okolice lustra oraz stwarzać romantyczną atmosferę, gdy chcemy odpocząć w kąpieli. Wystój łazienki: nowoczesne źródła światła i lamy w łazience.

Nowoczesne łazienki: oświetlenie miejsca wypoczynku i relaksu

We współczesnym domu łazienka jest nie tylko miejscem codziennej toalety, ale i wypoczynku. Sprzyjają temu punkty świetlne zamontowane w różnych miejscach – okolicy prysznica, wanny, umywalki czy toaletki. Szczególnie dekoracyjne jest oświetlenie w łazience umieszczone w obudowie wanny. Wydobywające się z niego światło wprawi nas w dobry nastrój i stan odprężenia. Wzmocni również poczucie komfortu. W strefie do 60 cm od źródła wody powinno się stosować lampy zasilane prądem mo niskim napięciu, wodoszczelne i o wysokiej klasie ochronności. W tej roli doskonale się sprawdzą lampy LED. Ich wysoka wydajność – świecą do 30 tys. godzin – sprawi, że nie będzie trzeba ich wymieniać przez wiele lat.

Oświetlenie w łazience: wokół lustra

Lustra w łazience oświetla się nie po to, by je wyeksponować, ale by dobrze w nich widzieć swoją twarz i sylwetkę. Osoba przeglądająca się w lustrze powinna być oświetlona równomiernym światłem i w nieprzekłamanej kolorystyce. Umożliwią to ciąg lamp zainstalowanych nad lustrem, a także kinkiety lub lampy umieszczone po jego bokach. Do takiego rozwiązania warto zastosować lampy LED, które dają stabilne, jasne i mocne światło. Barwa światła ma 3200 K, jest więc niezwykle przyjazna naszemu wzrokowi. Ma to szczególne znaczenie, gdy łazienka jest bez okien.

Oświetlenie LED w łazience

Łazienka stała się dzisiaj miejscem prestiżowym i reprezentacyjnym. W podkreśleniu tych jej aspektów ogromną rolę odgrywa oświetlenie łazienki. Duże możliwości aranżacyjne dają diody LED umieszczone na paskach. Taśmy LED nie tylko budują wystrój łazienki, lecz także podkreślają kształt mebli łazienkowych czy też urządzeń sanitarnych. Dzięki swej niezwykłej giętkości taśmy LED mogą być użyte w miejscach trudno dostępnych dla tradycyjnych źródeł światła, zostać wpuszczone w krawędzie ram, mebli czy w fugi między płytkami. Idealne do wyznaczania długich linii świetlnych w aranżacji łazienki, np. wzdłuż wanny.