Prysznic bez brodzika to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną mieć nowoczesną łazienkę lub dla tych, którym zależy na indywidualnym charakterze tego pomieszczenia. Za budową brodzika z płytek przemawiają również względy praktyczne – może on mieć dowolny kształt i wymiary, dzięki czemu pozwala na urządzenie natrysku nawet w najbardziej nietypowym miejscu, jest łatwy do utrzymania w czystości. Ponadto, prysznic bez brodzika ułatwia wchodzenie pod natrysk i bezpieczną kąpiel osobom starszym i dzieciom.

Prysznic bez brodzika: grubość podłogi

Zrobienie odpływu z prysznica bez brodzika jest bardziej kłopotliwe niż w przypadku tradycyjnego natrysku z brodzikiem ustawionym na podłodze. Wlot do syfonu musi bowiem znajdować się na tym samym poziomie co posadzka w łazience. To oznacza, że w podłodze trzeba zmieścić, oprócz wpustu podłogowego z syfonem, rurę odpływową o średnicy 50 mm na warstwie styropianu. Należy ułożyć ją ze spadkiem 2% na całej długości (do pionu). Typowa średnica podejścia kanalizacyjnego do odpływu z natrysku to 50 mm, ale jeżeli jego długość przekracza 3 m, trzeba wykonać je z rury o średnicy 75 mm. W takim przypadku można również zastosować dodatkowe napowietrzanie (dodatkową wywiewkę kanalizacyjną lub zawór napowietrzający na końcu podejścia), dzięki któremu średnica 50 mm będzie wystarczająca. Całość zajmuje około 11-15 cm grubości podłogi.

Prysznic bez brodzika: odprowadzanie wody

Odpływ punktowy (z maskującą kratką) na ogół umieszcza się w środkowej części podłogi natrysku, dzięki czemu woda spływa do niego z czterech stron. Są też odpływy, które montuje się w narożniku natrysku. Minimalna wysokość takiego wpustu to 7 cm. Alternatywą są listwy odpływowe, czyli kilkudziesięciocentymetrowe rynny z osłoną umożliwiającą ściekanie wody do odpływu. Przez wpust liniowy woda jest szybciej odprowadzana z podłogi niż przez wpust punktowy, co ma duże znaczenie, gdy montujesz panel prysznicowy z wieloma dyszami do hydromasażu. Odpływ liniowy można umieścić na środku podłogi natrysku (woda spływa wtedy z dwóch stron) albo wzdłuż ściany – podłogę wykonuje się wtedy z jednostronnym spadkiem. Na ogół wystarczy zamontować pojedynczy długi odpływ. Minimalna wysokość takiego wpustu to 8 cm. Kolejnym rozwiązaniem jest odpływ w postaci płytki na ścianie, będącej widoczną częścią stelaża podtynkowego, w którym ukryty jest odpływ. Stelaż montuje się w przedściance instalacyjnej, na betonowej płycie podłogi na gruncie lub w stropie przed ułożeniem warstw wykończeniowych. Rura odpływowa i syfon są jedynie zagłębione w warstwach wykończeniowych podłogi tuż przy ścianie łazienki. Woda odpływa z natrysku przez szczelinę na styku krawędzi płytki z podłogą prysznica. Jest to bardzo estetyczne i wygodne rozwiązanie – stojąc pod prysznicem, na pewno nie trafisz nogą na osłonę odpływu.

Prysznic bez brodzika: by nie zalać łazienki

Zestawy odpływowe (syfony) do brodzików oraz wpusty podłogowe mają różne wysokości, warto więc poszukać tych najniższych, szczególnie jeśli dysponujemy małą ilością miejsca. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że wydajność odpływu nie może być zbyt mała – w przypadku prysznica bez brodzika powinna być znacznie większa od wydajności baterii natryskowej. Dzięki temu woda nie zaleje podłogi w łazience w czasie kąpieli.