Odpowiedni projekt łazienki sprawi, że w przyszłości łatwiej będzie można utrzymać w niej porządek. Dlatego już na etapie planowania warto przemyśleć pojemne schowki w łazience, które ułatwią przechowywanie niezbędnych rzeczy. Jeśli jednak nasza łazienka jest już urządzona, a potrzebujemy dodatkowego miejsca na akcesoria higieniczno-kosmetyczne, zawsze możemy się zdecydować na zamontowanie otwartych półek. Pamiętajmy jednak, że utrzymanie na nich porządku będzie wymagało o wiele więcej wysiłku niż w zamkniętych szafkach. Wrażenie ładu i harmonii uzyskamy wbudowując schowki w występujące w łazience wnęki, uskoki ścian, czy obudowy urządzeń sanitarnych.

Projekt łazienki z pomysłowymi schowkami

Idealnym miejscem na schowki w łazience i do zaplanowania dodatkowej zabudowy jest okolica umywalki, zwłaszcza jeśli mamy projekt łazienki z umywalką nablatową lub montowaną do ściany. Jeżeli szafka podumywalkowa będzie dość głęboka (50-60 cm), zaplanujmy tam szuflady; przy głębokości około 40 cm zwykła otwierana szafka będzie wystarczająco wygodna. Pamiętajmy, że by wygodnie stanąć przy umywalce, potrzebujemy miejsca na stopy – szafka nie powinna więc sięgać do samej podłogi lub musi być cofnięta w stosunku do krawędzi umywalki o 10-15 cm.

Kolejnym miejscem na schowki wartym zaplanowania w projekcie łazienki jest okolica stelaża do WC. Obok obudowy stelaża do wiszącego WC i nad nią tworzą się często dogodne wnęki na schowki czy szafki. Kiedy rozmiary łazienki na to pozwalają, warto zastanowić się nad wykonaniem obudowy trochę głębszej niż standardowe 20 cm, co zwiększy pojemność szafki nad stelażem (jednak nawet w tych 20 cm bez trudu zmieścimy środki czystości).

Nie zapominajmy również o okolicy wanny. Nieocenioną pomocą w utrzymaniu porządku w okolicach wanny lub brodzika jest wnęka z półkami niewidocznymi od wejścia do łazienki czy ze strefy umywalkowej, a dostępnymi od strony wanny lub prysznica. Jeśli uda nam się wygospodarować miejsce choćby na 10-15-centymetrowej głębokości wnękę, ukryjemy tam wszystkie szampony, mydła i żele, mając je jednocześnie pod ręką podczas kąpieli.

Półki też się sprawdzą w łazience

Jeśli jednak w naszej łazience nie mamy miejsca na zamyknae schowki i jedynym wyjściem okażą się otwarte półki, koniecznie pomyślmy o pudełkach, szklanych opakowaniach, czy koszykach, które ułatwią utrzymanie porządku i czystości.

Nie zapominajmy, że opakowania muszą być odporne na wilgoć, która jest nieodłączną częścią klimatu łazienki. Szklane opakowania, w których zamkniemy na przykład płatki kosmetyczne czy waciki, mogą nawet dodać naszej łazience szyku, a całość sprawi wrażenie salonu kosmetycznego. Małe przedmioty, które mogą się kurzyć, warto zamknąć w szczelnych i ładnych pudełkach, dzięki temu uzyskamy w łazience wrażenie ładu. Na otwartych półkach zadbajmy o dobór opakowań do przechowywania w zbliżonych barwach, inaczej możemy odnieść wrażenie, ze mimo naszych starań w łazience panuje bałagan.

Półki również możemy zamontować w łazience we wnękach, będą wówczas mniej widoczne i nie zabiorą miejsca. Praktycznym pomysłem są  półki narożne, które pomogą zagospodarować niewykorzystane narożniki.

Półki możemy zamotować w typowych miejscach do zabudowy łazienkowej: nad stelażem wc, pod umywalką czy za wanną.

Superporada: Nasze szafki i schowki mogą być niemal niewidoczne – wystarczy dopasować kolor drzwiczek do koloru ścian i zastosować bezuchwytowe mechanizmy do otwierania (tzw. tip-on).