Mozaika, czyli małe kolorowe kwadraciki dające nieograniczone możliwości aranżacyjne. Stosowana jest bardzo często jako dekoracja ściany czy podłogi. Może występować samodzielnie, bądź też jako oryginalne dopełnienie dużych łazienkowych kafli. Jaka mozaika sprawdzi się najlepiej w projekcie łazienki? Jak ograć wnętrze dekoracyjnymi kwadracikami? Postawić na efektowny minimalizm, czy może twórczo zaszaleć i skomponować prawdziwe mozaikowe dzieło sztuki? Podpowiadamy, doradzamy, inspirujemy!

Mozaika w łazience: niebanalna dekoracja wnętrza

Dekoracyjna mozaika w łazience to rozwiązanie znane i wykorzystywane w aranżacji wnętrz od lat. Dziś tak naprawdę przybiera ona niezwykle ekskluzywne formy, nadając wnętrzu niepowtarzalnego szyku i elegancji. Możemy zdecydować się na mozaikę utrzymaną w jednej kolorystyce, bądź też wybrać taką, która mieni się feerią barw... ale równie dobrze możemy za pomocą mozaiki tworzyć niebanalne kolaże, które wysuną się na prowadzenie we wnętrzu łazienki i będą decydowały o jego stylu. Niepowtarzalny charakter małych kosteczek pozwala nam na dowolne komponowanie ze sobą różnych kolorów i wzorów, tworząc tym samym oryginalną i niepowtarzalną dekorację wnętrza.

Mozaika łazienkowa: główny dekor czy urzekający akcent?

Mozaika jest uniwersalnym rodzajem kafelek, które możemy układać w dowolnej części łazienki. Planując mozaikę w łazience zazwyczaj decydujemy się na pokrycie nią ściany czy podłogi. Pamiętajmy jednak, że wyjątkowy efekt dekoracyjny uzyskamy także wtedy, gdy zdecydujemy się na dekorację mozaiką poszczególnych elementów w łazience, np. półki, blatu wokół umywalki, ramy lustra czy chociażby wnęki prysznicowej. Mozaika idealnie sprawdzi się także na nieregularnych powierzchniach, takich jak kolumny czy innego rodzaju zaokrąglenia. Decydują się na położenie mozaiki na ścianie w łazience pamiętajmy jednak, że kładziona powinna być ona na idealnie gładkiej powierzchni, która pozwoli na uzyskanie jednolitej płaszczyzny.

Zalety dekoracyjnej mozaiki we wnętrzu kąpielowym

Mozaika w łazience stosowana jest przede wszystkim jako element dekoracyjny. Nie tylko nie względów estetycznych, ale także praktycznych. Dlaczego? Otóż jest ona odporna zarówno na wilgoć jak i zmienne temperatury, a poza tym pomoże utrzymać nam we wnętrzu nienaganną czystość. Bardzo często służy nam ona do wyznaczenie poszczególnych stref we wnętrzu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w wystroju łazienki jest wyznaczanie za pomocą mozaiki mokrej strefy kąpielowej. Wówczas, charakterystyczny wzór mozaiki możemy spokojnie zestawić z nieco spokojniejszymi płaszczyznami, tworząc w ten sposób wnętrze niebanalne i nowoczesne. Decydując się jednak na mozaikę w łazience warto zastanowić się nad jej warunkami technicznymi i wybrać taką, która idealnie sprawdzi nasze oczekiwania

Mozaika łazienkowa: wiele rodzajów, wiele możliwości

Stawiając na mozaikę ceramiczną i decydując się na taką wykonaną z masy gresowej inwestujemy przede wszystkim w wytrzymałość. Jest ona niezwykle odporna na ścieranie. Jeśli zaś wybierzemy mozaikę wykonaną z kamienia naturalnego, takiego jak marmur, kwarc czy łupek, możemy spokojnie zastosować ją na powierzchniach nawet intensywnie używanych, takich jak podłoga w łazience. Możemy wybrać także mozaiki szklane, które mogą występować pod postacią błyszczących lub matowych, przezroczystych czy nawet lekko brokatowych miniaturowych kwadracików. Te, odbijając światło w łazience, optycznie powiększą jej wnętrze i nadadzą mu wyjątkowej głębi. Mamy do wyboru także mozaiki drewniane, które nie są jednak polecane do miejsc narażonych na wilgoć i kontakt z wodą. Z uwagi na to, odradza się ich zastosowanie miejscach narażonych na kontakt z wodą i wilgoć.