Mozaika w łazience: idealny pomysł na wystrój. No właśnie, czy tylko małej łazienki?

Mała łazienka równa się mozaika na ścianach i podłodze? Czy to dobra droga? Wystrój łazienki powinien być proporcjonalny do wielkości wnętrza. W małej łazience szczególnie istotne jest takie dobranie ceramiki i okładzin ściennych, by optycznie powiększyć wnętrze, a nie jeszcze je przytłoczyć.

Szara mozaika pomysłem na wystrój łazienki
mozaika pod prysznicem
Mozaika z drobno ciętego kamienia
Mozaika jak ekskluzywna tapeta na ścianie
Wnętrze kabiny prysznicowej wyłożone mozaiką

Mozaika jako baza wystroju łazienki zawsze się sprawdza. I w małej łazience, i w pokoju kąpielowym. Tak naprawdę im większa powierzchnia, na której jest mozaika tym lepszy efekt. Ponadto mozaika daje nam nietypowe możliwości aranżacyjne – możemy układać z maleńkich płytek, przez niektórych nazywanych iryskami, słowa lub całe sentencje, możemy też tworzyć zaokrąglone narożniki lub łączenie posadzki ze ścianą.

Mozaika w łazience:  pomysł na wystrój

Mozaika w łazience to duże mozliwości aranżacyjne. Układając drobniutkie płytki na ścianie możemy tworzyć niesamowite kombinacje kolorystyczne i wzornicze. Z mozaiki możemy układać na gładkim tle słowa albo całe sentencje. Możemy korzystać z gotowych, wymyślonych przez producenta lub możemy pokusić się o stworzenie swojego własnego napisu. Możemy także z mozaiki tworzyć wielobarwne pasy, różnej szerokości i wysokości, możemy tworzyć szachownicę, możemy stworzyć tak modny ostatnio efekt ombre. Możemy nawet stworzyć sky line miasta… Można oczywiście skorzystać z gotowych takich pomysłów. Jest to opcja bardzo wygodna i bezpieczna, ale cena też jest wtedy adekwatna. Jedyną ograniczeniem w wymyślaniu wzorów z mozaiki w wystroju łazienki jest tylko nasza wyobraźnia…  

Mozaika sposobem na ściany bez kantów …?

Czym wykończyć ściany w łazience, które nie są proste lub nie schodzą się w kant? Albo jeśli akrylowy panel chowający asymetryczną wannę jest wyjątkowo brzydki? To proste! Wystarczy położyć na nich mozaikę. Mozaika w łazience doskonale dopasuje się do każdej ściany i wanny. Im drobniejsza tym lepiej. Lepiej dopasuje się do wymagających łuków i krzywizn. Nie dość więc, że wykończymy trudne ściany i krzywizny, to wystrój łazienki zyska oryginalne i niepowtarzalne wzory.

Mozaika pod prysznicem

Aby mozaika sprawdziła się w trudnych warunkach, potrzebna jest odpowiednia zaprawa klejąca i do spoinowania. Pamiętajmy o tym, jeśli chcemy mieć mozaikę pod prysznicem. Jeśli mozaika ma być montowana na zewnątrz lub w miejscach stałego kontaktu z wodą bądź parą, trzeba wybierać nie tę na siatce, lecz mozaikę na papierze lub folii. Mozaika na siatce jest mocowana do niej klejami syntetycznymi, które mogą ulegać degradacji pod wpływem działania wilgoci i środowiska o odczynie alkalicznym. W strefach mokrych, a także tam, gdzie powierzchnia będzie często zmywana, fuga powinna mieć jak najmniejszą nasiąkliwość i porowatość. Będzie wtedy odporniejsza na zabrudzenia i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Konstrukcje obciążone ciągłym działaniem wody muszą być wykonane z największą dokładnością. Puste przestrzenie pod płytkami lub niestarannie zaspoinowane szczeliny dają wodzie możliwość penetracji i mogą zepsuć efekt nawet najpiękniejszej mozaiki.

Mozaika: różne rodzaje mazaiki

Mamy kilka podstawowych typów mozaiki, a to, którą z nich i gdzie zastosujemy, zależy nie tylko od jej walorów dekoracyjnych, ale również od parametrów technicznych i użytkowych danego pomieszczenia. Najbardziej popularnym kształtem elementów mozaiki jest kwadrat o formatach: 1 x 1, 2 x 2 lub 5 x 5 cm, ale dostępne są również mozaiki w kształcie prostokątów, na przykład 5 x 2 cm, wałeczków, trójkątów, owali, kółek i całe mnóstwo produktów o nieregularnych kształtach.

Mozaika szklana – ostatnio bardzo modna, zazwyczaj ma 4 lub 8 mm grubości. Najczęściej jest wytwarzana przez wycinanie z tafli szkła małych elementów o założonym rozmiarze. Następnie są one poddawane obróbce termicznej lub szlifowaniu, które ma nadać ich krawędziom odpowiedni kształt. Szkło może być barwione w masie lub malowane specjalnymi farbami. Jeszcze innym sposobem wytwarzania szklanej mozaiki jest formowanie i stapianie ze sobą warstw kolorowego szkła. To technika zwana fusingiem. Mozaika szklana jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, a także na działanie substancji chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu z upodobaniem jest stosowana na przykład do zdobienia łazienek, pryszniców, saun, niecek basenowych.

Mozaika ceramiczna - zwykle ma grubość 6-7 mm. Istnieje kilka sposobów jej produkcji. Najczęściej tnie się płytkę ceramiczną większego formatu na mniejsze elementy, a następnie umieszcza ją na siatce papierowej, poliestrowej lub po prostu na folii, umożliwiając w ten sposób szybszy, wygodniejszy i dokładniejszy montaż mazaiki. Druga metoda produkcji jest pewnego rodzaju „oszustwem”, polega na nacięciu powierzchni płytki ceramicznej w taki sposób, aby udawała mozaikę. Po precyzyjnym ułożeniu płytek i odpowiednim dopasowaniu szerokości fug między nimi uzyskujemy identyczny efekt jak w przypadku mozaiki ciętej. Takie płytki co prawda układa się szybciej niż mozaiki, ale nie nadają się do pokrywania na przykład powierzchni o zaokrąglonych kształtach. Trzecia metoda jest najbardziej kosztowna. Polega na formowaniu i wypalaniu elementów mozaiki przy użyciu metod stosowanych przy produkcji tradycyjnych płytek ceramicznych. Dopiero takie malutkie płytki są umieszczane na siatkach lub folii.

Mozaika kamienna - ma zazwyczaj grubość 9-10 mm. Do produkcji mozaiki kamiennej można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj kamienia naturalnego. Najczęściej używa się marmuru, trawertynu i kwarcu. Mozaikę kamienną wykonuje się zarówno z elementów ciętych (w regularne lub nieregularne kształty), jak również z powstałych w efekcie łamania kamienia – w sposób kontrolowany bądź zupełnie przypadkowy. Do wytwarzania mozaiki kamiennej są wykorzystywane także małe kamienie, niekoniecznie poddane cięciu lub szlifowaniu. Nienaruszone zachowują swój pierwotny kształt i mogą być używane przede wszystkim jako element dekoracyjny, zestawiany z innymi materiałami, takimi jak płytki ceramiczne czy drewno.

Mozaika drewniana – zazwyczaj ma grubość 8 mm. Jest wykonywana z litego drewna, które tnie się najczęściej na kwadratowe, prostokątne lub okrągłe plastry, by następnie umocować je się do siatki ułatwiającej montaż. Mozaika drewniana przeważnie jest produkowana z dębu, jesionu, merbau lub wenge. Te gatunki drewna charakteryzują się dużą twardością, więc mogą być stosowane zarówno na ścianach, jak i podłogach. Trzeba pamiętać o tym, że drewno jest materiałem, który nie lubi wilgoci oraz kontaktu z wodą i mimo tego, że jest specjalnie impregnowane, może w miejscach mokrych przysporzyć nam kłopotów w trakcie eksploatacji.

Mozaika metalowa – ma najczęściej grubość 8 mm. Najpopularniejszą metodą jej produkcji jest pokrywanie (przyklejanie) do materiału ceramicznego metalowych blaszek. Najczęściej wykorzystywane do tego celu są: aluminium, miedź, brąz i stal nierdzewna. Aby uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne mozaiki, metalowe lica poddaje się polerowaniu, szlifowaniu oraz szczotkowaniu lub obróbce termicznej i chemicznej powodującej zmianę koloru bądź faktury materiału. W przypadku aluminium mozaika może być wykonywana z samego metalu, bez użycia podstawy ceramicznej, ale wtedy jej cena jest znacznie wyższa ze względu na większe zużycie metalu. Elementy mozaiki metalowej są klejone na siatce lub folii w celu ułatwienia montażu i zapewnienia jednolitej szerokości fug.

Mozaiki nietypowe – zdarza się, że wykonywane są przy użyciu bardziej niestandardowych materiałów i za pomocą innych technik niż tradycyjne, które polegają na formowaniu, rzeźbieniu i ręcznym malowaniu. Możemy więc kupić mozaikę z żywicy akrylowej, w której zatapia się muszle, owady, rośliny itp. Dostępne są też mozaiki pokrywane lub dekorowane cennymi kruszcami, jak na przykład 24-karatowym złotem.

Mozaika montaż: jak układać mozaikę

Efektowne i lubiane mozaiki nie są tanie. Dlatego warto się dowiedzieć, jak je prawidłowo układać, żeby były trwałe i cieszyły oczy swoją urodą przez długie lata. Ułożenie mozaiki przez wykwalifikowanego glazurnika jest droższe od montażu zwykłych płytek ceramicznych (tym droższe, im bardziej skomplikowany jest wzór do ułożenia). Oczywiście na cenę montażu mają wpływ również inne czynniki, na przykład rodzaj podłoża, konieczność zastosowania specjalnej zaprawy klejącej czy wykonania bardzo precyzyjnych prac. Wiele z tych czynników jest związanych z rodzajem podłoża, ponieważ to ono wymusza na nas zastosowanie dodatkowych lub bardziej specjalistycznych i skomplikowanych rozwiązań. Podłoża chłonne, takie jak tynki gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne lub podkłady cementowe, wymagają jedynie zastosowania dosyć prostych preparatów gruntujących na bazie wodnej dyspersji żywic akrylowych. Ich zadaniem jest wyregulowanie chłonności podłoża i zapewnienie dobrej przyczepności następnej warstwie, w tym przypadku – zaprawie klejącej.

Spoinowanie to w przypadku mozaiki etap wymagający szczególnej staranności. Powierzchnia spoin jest o wiele większa niż przy płytkach o większych formatach, a więc i niebezpieczeństwo, że nie będą one właściwie chroniły podłoża, jest większe nie będzie wysychała zbyt szybko (dzięki temu nie dojdzie do nieprzewidzianych skurczów i spadku wytrzymałości wiązania), uzyskana przyczepność będzie znacznie większa niż ta, która istnieje bez preparatu gruntującego. Dodatkowo  preparaty do podłoży niechłonnych zawierają żywice syntetyczne z dodatkiem mikrowypełniacza kwarcowego, który powoduje „uszorstnienie” i zwiększenie powierzchni podłoża dzięki znajdującym się w nich cząsteczkom kwarcu.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska , Tekst: Piotr Kuglin Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Jacek Kucharczyk, Sławomir Frąckowiak, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY