Modna mozaika na ścianie łazienki

Mozaika może być ceramiczna, szklana lub kamienna. Ma kształt nie tylko kwadratów, prostokątów czy trójkątów – przypomina też kamyki, guziki, fale. Łazienka, w której znajduje się mozaika wygląda ładnie i modnie. Mozaika może być różna, ale każdy jej rodzaj sprawi, że łazienka będzie inna i wyjątkowa.

Modna mozaika na ścianie łazienki
Modna mozaika na ścianie łazienki
Modna mozaika na ścianie łazienki
Modna mozaika na ścianie łazienki
Modna mozaika na ścianie łazienki

Mozaika i łazienka: modny duet

Aranżacja łazienki z mozaiką dostarcza wiele możliwości. Mozaika obtłuczona, stylizowana na starą, tworzy klimat wnętrza pałacowego. Z kolei mozaika o równych, ostro ściętych bokach może być wykończeniem ascetycznej, surowej aranżacji. Mozaika pomaga przełamać monumentalny charakter łazienki, który mogą nadać mu duże płytki. Mozaiki można używać też jako dekoru wnoszącego lekkość,  rozbijającego zbyt duże, jednostajne powierzchnie. Mozaika sprawi, że łazienka nabierze kolorów, zachwyci zarówno domowników jak i gości.

Różne zastosowanie mozaiki

Mozaika to też wspaniały materiał na ramę lustra, obudowę wanny, pasy nad szafkami. Można jej użyc właściwie zawsze, gdy chcemy sprawić by łazienka się odmieniła. Dobranie kolorów i wzorów mozaiki do pozostałych płytek nie sprawia żadnych problemów, jest ich niezliczona ilość. W kolekcjach mozaika często występuje obok „dziesiątek” i płytek modularnych. Mozaika pozwala na wykończenie powierzchni zaokrąglonych, na przykład kolumn w salonie łazienkowym, na płynne przejście z obudowy wanny na podłogę i na wykończenie zaokrąglonych powierzchni brodzika. Jest też wspaniałym materiałem na cokoły.

Mozaika to głównie zalety

Mozaika, choć znana od wieków, wciąż pozostaje modna. Zapewne za sprawą swoich kilku niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim mozaika jest bardzo łatwa do ułożenia. Sprzedawana jest w arkuszach (zwykle o wymiarach 30x30 cm). Poszczególne płytki są połączone siatką z tworzywa lub mocowane na podkładzie z papieru perforowanego (tzw. mozaika  przemysłowa). Przy układaniu ważne jest podłoże, które powinno być gładkie, i użycie kleju o podwyższonej elastyczności (cienkie warstwy). W zależności od materiału i technologii produkcji powstają różne powierzchnie. Warto wybierać te błyszczące – odpowiednio  podświetlone, nadadzą wrażenia przestronności nawet małemu wnętrzu.

Mozaika pomysłowa i indywidualna

Zastosowanie mozaiki zależy od pomysłowości i indywidualnych upodobań. Może być dominującym materiałem wykończeniowym lub być wykorzystana tylko do wyłożenia niewielkich fragmentów ścian (np. żeby wyeksponować część pomieszczenia, wydzielić jakąś strefę w łazience) oraz jako ornament.

Aranżacja łazienki: wykańczanie łazienki

Jak już pisaliśmy, mozaika sprawdza się w różnych rolach. Można ją zastosować w wielu miejscach. Sprawdza się zarówno w roli okładziny różnego rodzaju powierzchni, np. ścianek kabin prysznicowych, do pokrycia obudowy okrągłych czy półokrągłych wanien, jak i wspomnianych wcześniej ram lustra. Jeśli rezygnujemy z tradycyjnego brodzika w kabinie prysznicowej, a ma go zastąpić odpływ w podłodze, warto ją wyłożyć właśnie mozaiką, ale tą bardziej wytrzymałą, gresową.

Aranżacja łazienki: mozaika ma swoje wady

Mozaika, jak każdy inny materiał wykończeniowy ma swoje wady. Chociaż nie jest ich wiele, to warto zdawać sobie sprawę z tej najważniejszej. Trzeba pamiętać, że szkło (a więc i mozaika) jest mniej odporne na zarysowania, dlatego szklana mozaika użyta do ozdobienia podłogi w miejscu, w którym trwa intensywny ruch lub są nanoszone duże ilości materiału ściernego, będzie podatna na uszkodzenia powierzchni.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Sławomir Frąckowiak, Sylwester Rejmer, Konrad Kalbarczyk, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY