Bez względu na to, czy remontujesz, czy urządzasz łazienkę od podstaw, w pierwszej kolejności postaw na ergonomię i jakość mebli, a dopiero później kieruj się stylem. Najważniejszymi punktami procesu urządzania łazienki są wymierzenie pomieszczenia i przygotowanie wstępnego projektu łazienki oraz wybór praktycznych mebli.

Urządzanie łazienki: odpowiednie odległości to podstawa

Warunkiem wygodnego urządzenia łazienki i jej późniejszego użytkowania jest logiczny rozkład mebli i urządzeń sanitarnych, między którymi zachowane są minimalne odległości. Aby stworzyć oparty na tej zasadzie projekt łazienki, musimy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Umywalka powinna mieć mniej więcej 40-60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Aby wygodnie się z niej korzystało, zostaw po jej bokach około 20-30 cm wolnej przestrzeni, a przed nią – około 70 cm. Niższe (od umywalki) elementy wyposażenia łazienki mogą znajdować się bezpośrednio przy niej, bo nie przeszkadzają w swobodnym korzystaniu z tego urządzenia sanitarnego. Również przed wanną czy kabiną prysznicową powinniśmy zostawić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Aby swobodnie korzystać z wanny, zostawmy przy jej dłuższym boku około 70-80x100-120 cm przestrzeni, a przed natryskiem – 80x90 cm. Warto przewidzieć także podcięcie (miejsce na stopy) w obudowie wanny, dzięki któremu można stanąć tuż przy niej. Przed miską ustępową należy zostawić wolną przestrzeń o wymiarach 80x60 cm, natomiast jej boki powinny być oddalone od ścian, mebli i reszty urządzeń sanitarnych o minimum 20 cm. Wolne przestrzenie przed poszczególnymi meblami i urządzeniami mogą się oczywiście pokrywać. Urządzając łazienkę dobrze zmierz także wszystkie wnęki, w których zamierzasz umieścić meble. Wszystkie liczby zapisuj.

Meblowanie łazienki: dopasowanie i jakość mebli

Meble do łazienki najlepiej jest dopasować do armatury i... siebie nawzajem. Szafkę pod umywalkę najwygodniej jest kupować z tym elementem wyposażenia łazienki. Jeśli nie chcesz wymieniać obecnej, zwróć się o pomoc do fachowca. Porównaj wszystkie wymiary obu sprzętów, a w sklepie zapytaj o możliwość zwrotu towaru. Półki, szafki i innego rodzaju nie muszą być kompletem, ale powinny być spójne stylistycznie. W przeciwnym wypadku w twojej łazience zapanuje chaos wizualny. Szafki nie mogą utrudniać codziennej toalety i narażać cię na urazy, nie wieszaj ich więc na wysokości głowy obok muszli klozetowej i nad wanną. Dobre meble łazienkowe wykonane są z materiałów odpornych na wilgoć i pociągnięte lakierem poliuretanowym. Najlepiej jest, gdy lakier pokrywa całą powierzchnię mebla, nie tylko front. Tylne ścianki mebli stojących powinny być nieco cofnięte, by nie dotykać ścian łazienki – to na nich skrapla się para wodna. Okucia i uchwyty mebli łazienkowych muszą być zabezpieczone przed rdzewieniem.