Meble łazienkowe: wybór mebli do łazienki krok po kroku

2015-01-22 15:30

Meble łazienkowe to istota wyposażenia łazienki. Opcji na jej urządzenie jest nieskończenie wiele. Jakie meble łazienkowe wybrać? Postawić na modele zamknięte czy otwarte? Lepiej sprawdzi się efektowna konsola czy pojemna szafka pod umywalkę? Jak zagospodarować strefę wokół lustra? Podpowiadamy, jak wybrać idealne meble łazienkowe krok po kroku.

Spis treści

  1. Meble do łazienki: wybór materiału
  2. Wyposażenie łazienki adekwatne do naszych potrzeb
  3. Szafki do łazienki: stojące czy podwieszane?
  4. Aranżacja strefy wokół lustra
  5. Umywalka nablatowa: o tym warto pamiętać!
  6. Meble łazienkowe: ukryj to, co jest do ukrycia

Wyposażenie łazienki jest jednym z tych elementów, który decyduje o ogólnym wyrazie kąpielowego wnętrza. Kluczową rolę w aranżacji łazienki odgrywają meble łazienkowe. Jakie meble do łazienki wybrać? Jak je rozmieścić? O czym warto pamiętać?

Meble do łazienki: wybór materiału

Jedną z kluczowych kwestii decydujących o wyborze mebli łazienkowych jest oczywiście materiał, z którego są one wykonane. Pamiętajmy, że meble łazienkowe są narażone na wilgoć i zamoczenie, w związku z czym konieczne jest, aby były one pokryte specjalną powłoką, która zabezpieczy je przed działaniem szkodliwych czynników. Nie chodzi tutaj jedynie o fronty mebli, ale także ich korpusy. Pamiętajmy, że tylna ścianka mebla powinna być na tyle odsunięta od ściany, by zapewniała optymalną cyrkulację powietrza i skraplanie pary za szafką.

Wyposażenie łazienki adekwatne do naszych potrzeb

Wybór konkretnego modelu mebli łazienkowych zależy tak naprawdę od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania i cenimy sobie funkcjonalne schowki, postawmy na meble łazienkowe o charakterze zamkniętym, z szufladami i wysuwanymi koszami. Z kolei, jeśli marzy nam się efektowna ekspozycja ładnych flakonów lub chcemy mieć niektóre przedmioty zawsze pod ręką – możemy zaprojektować w łazience otwarte regały. Te jednak będą cięższe w utrzymaniu czystości i niezbyt praktyczne.

Szafki do łazienki: stojące czy podwieszane?

Kolejną kwestią przy wyborze mebli łazienkowych jest ich usytuowanie, a konkretniej – wybrać szafki podwieszane, czy może te blisko podłogi? Tutaj warto wziąć pod uwagę czynniki, na jakie narażone są meble. W przypadku zalania, te ustawione bezpośrednio na podłodze są narażone na zniszczenia. W związku z tym, w łazience lepiej sprawdzą się meble, które nie dotykają podłogi, a poza tym dają większe możliwości aranżacyjne. Jeśli nie przypadły nam do gustu meble podwieszane, wybierzmy te stojące, pod warunkiem, że będą one wyposażone w nóżki. Zalety? Przede wszystkim bezpieczeństwo nawet w czasie zalania łazienki. Do wad można z kolei zaliczyć trudności w odkurzaniu czy myciu przestrzeni pod szafkami. Pomysłowym i funkcjonalnym rozwiązaniem będą także mobilne szafki na kółkach, które łatwo przesuniesz w dowolne miejsce w łazience.

Aranżacja strefy wokół lustra

Meble do łazienki to nie tylko elementy zlokalizowane poniżej linii lustra. Często są to także szafki, które zgrabnie otaczają lustro w łazience. W przypadku takich szafek, warto dopasować je wizualnie. Co to oznacza w praktyce? Kolor mebli warto dopasować do ramy lustra lub nawiązać do niego jakimś małym detalem. Tutaj warto także wziąć pod uwagę kwestię szafki pod umywalkę. Jeśli zdecydujemy się na umywalką nablatową musimy dokupić do niej konsolę lub szafkę z blatem.

Umywalka nablatowa: o tym warto pamiętać!

Przed zakupem umywalki nablatowej warto przemyśleć klika kwestii. Przede wszystkim jak duża ma być misa umywalkowa? Większa będzie wygodniejsza w użytkowaniu, ale wymagać będzie masywnej baterii. Wybierając szafkę pod umywalkę, wybierzmy taką wykonaną z drewna egzotycznego lub płyty odpornej na wilgoć. Blat warto dopasować do rozmiaru umywalki. Standardowa szerokość szafek pod umywalkę to 60 i 80 cm, a szafek bocznych 30–40 cm. W większej łazience sprawdzi się podwójna umywalka lub obszerniejsza szafka z umywalką o szerokości 100 cm. W kwestii baterii – stojąca musi mieć wyższy, najlepiej ruchomy kran. Koniec wylewki baterii podtynkowej powinien znajdować sie ok. 25 cm od odpływu umywalki. Jeśli możesz pozwolić sobie na rezygnację z dodatkowej szafki pod umywalką lub chcesz nadać tej części wyjątkowej lekkości, postaw na subtelną konsolę, czyli blat z płyty meblowej, konglomeratu, kamienia lub drewna.

Meble łazienkowe: ukryj to, co jest do ukrycia

Ostatnim krokiem w doborze mebli łazienkowych odpowiadających naszym potrzebom będzie zorganizowanie systemu schowków czy specjalnych uchwytów, które pozwolą nam zaprowadzić porządek w akcesoriach łazienkowych i kosmetykach. Aby nie zaburzać estetyki łazienki, warto zadbać o to, by „na widoku" były tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wszelkie kosmetyki i akcesoria warto zaplanować w efektownym ukryciu. Pomocne w tym okażą się wszelkie szuflady, koszyczki czy organizery do szafek. Celem maksymalnego wykorzystania przestrzeni szafki, po wewnętrznej stronie drzwiczek możemy zawiesić niewielkie pojemniczki czy organizery do przechowywania np. pędzelków.

Nasi Partnerzy polecają