Meble do łazienki: wybieramy szafki łazienkowe

 Szafka do łazienki

Szafka do łazienki wykonana na zamówienie.

Fot. Jacek Krzyżanowski

Przy aranżacji łazienki warto zadbać o meble łazienkowe. Tym bardziej, że producenci oferują całą ich gamę. Szafki łazienkowe warte są poświęcenia szczególnej uwagi. Powinniśmy zwracać uwagę, czy meble łazienkowe są odporne na ciepło i wilgoć. Ważna jest również, by szafki łazienkowe były funkcjonalne. Pomyśl także o tym, aby dobrać lustro pasujące do wystroju łazienki.

Wybór szafki do łazienki

Meble łazienkowe powinny być przede wszystkim odporne na ciepło i wilgoć. Nie sprawdzimy tego sami, zapytajmy więc ekspedienta. Powinien znać produkt, który sprzedaje, chociaż nie musi (producent nie ma obowiązku załączania opisu technicznego mebla).
Szafki łazienkowe mają być funkcjonalne. Drzwiczki powinny się lekko zamykać i otwierać, mieć trwałe zawiasy i poręczny uchwyt; to samo dotyczy szuflad. Jeśli szafka łazienkowa ma wiele przegródek i półek, każdy domownik pomieści w niej swoje toaletowe drobiazgi i łatwo je znajdzie. Sprawdźmy, czy półki szafki łazienkowej nie są za wąskie, ani za płytkie. Odległości między półkami powinny być dopasowane do wielkości naszych przyborów toaletowych i kosmetyków. Dobrze, jeśli szafka łazienkowa ma przegródki na suszarkę, zapasowe mydła, maszynkę do golenia, szczoteczki i pasty do zębów. Pamiętajmy tylko, by wewnątrz niej trzymać wyłącznie suche przybory.

 Meble łazienkowe: wybieramy szafki lazienkowe

Fot. Mariusz Bykowski

Gdzie kupić meble łazienkowe?

Meble łazienkowe najlepiej znaleźć tam, gdzie są też aranżacje łazienki – w salonach łazienek, w centrum budowlano-wyposażeniowym lub specjalistycznym sklepie z wyposażeniem łazienek. Możemy tam liczyć na fachową obsługę. Poza tym, oglądając szafki łazienkowe w ich naturalnym otoczeniu, łatwiej dobierzemy mebel czy lustro pasujące do naszej łazienki. Wielu sprzedawców oferuje katalogi zagranicznych domów wysyłkowych, z których możemy wybrać pasujący nam model. Sklep ją sprowadzi, ale trzeba podpisać umowę i wpłacić zaliczkę.

Szafki łazienkowe: jakie wybrać?

  • Drewniane szafki łazienkowe. Szafki łazienkowe z drewna ładnie wyglądają i nie są drogie. Muszą być pokryte lakierem wodoodpornym i wykonane z drzewa iglastego, by nie zniszczyły się od wilgoci i ciepła.
  • Szafki łazienkowe z płyty MDF. Są mniej trwałe niż drewno, więc muszą być pokryte co najmniej trzema warstwami materiału ochronnego.
  • Szafki łazienkowe z płyt wiórowych i pilśniowych. Zabezpiecza się je laminatem lub fornirem. Fornir naturalny musi być pomalowany lakierem wodoodpornym.
  • Szafki łazienkowe z tworzywa sztucznego. Szafki z plastiku są tanie, ale niezbyt trwałe: uderzone łatwo pękają i dziurawią się. Są za to odporne na ciepło i wilgoć. Łatwo je też wyczyścić.
  • Metalowe szafki łazienkowe. Szafki metalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Metalowe elementy muszą być wykonane z nierdzewnej stali, pomalowane wodoodpornym lakierem lub pokryte ochronną powłoką: niklowo-chromową, cynową, cynkową albo aluminiową.
  • Szklane szafki łazienkowe. W szafkach łazienkowych szklane są zazwyczaj tylko niektóre elementy, na przykład półki albo drzwiczki. Można też kupić meble w całości wykonane z hartowanego szkła przezroczystego lub mlecznego. Są jednak bardzo drogie. Trzeba pamiętać, że zawartość takiej szafki będzie widoczna.

Aranżacje łazienki: dobierz lustro

W wiszących szafkach łazienkowych lustro jest zazwyczaj zamontowane na zewnętrznej stronie drzwiczek. Musi być bezpieczne – podklejone od spodu folią lub płytą paździerzową. Gdy lustro się rozbije, odłamki nie rozprysną się na wszystkie strony łazienki.

Ocena: 0
Tekst: Aneta Ponomarenko , Tekst: Monika Marczak-Łoś Zdjęcia: Jacek Krzyżanowski

POLECANE ARTYKUŁY