Łazienka. Wybieramy meble łazienkowe: szafki i lustra do łazienki

 Meblowanie łazienki

Szafki podumywalkowe to dobre rozwiązanie do łazienki.

Fot. Marcin Czechowicz

Odpowiednio dobrane meble łazienkowe współtworzą klimat i wyznaczają indywidualny styl łazienki, a także poprawiają jej funkcjonalność, i to bez względu na metraż. Warto, aby aranżacja łazienki była przemyślana, a szafki łazienkowe i lustra dobrane do jej wielkości. Funkcjonalna łazienka w twoim mieszkaniu.

Łazienka to miejsce codziennej toalety, więc powinna być funkcjonalna. Przemyślana aranżacja łazienki może dodac jej również oryginalnego charakteru. Odpowiednio dobrane meble łazienkowe współtworzą klimat i wyznaczają indywidualny styl łazienki. Szafki łazienkowe powinny wpasowywać się w metraż łazienki, a lustra moga dodatkowo optycznie powiększyć jej przestrzeń.

Aranżacja łazienki nowoczesnej:

  • ciekawa forma,
  • modne wzornictwo,
  • wysokiej klasy materiały i meble łazienkowe.

Jak dobrać szafki łazienkowe?

Meble łazienkowe można zrobić na zamówienie - na wymiar łazienki - albo kupić gotowy zestaw mebli łazienkowych z oferty producentów wyposażenia łazienek. Jeśli łazienka jest niewielka, warto postawić na lustra, które powiększą optycznie jej przetrzeń. Dodatkowo musi wystarczyć nam standard, czyli półeczka pod lustrami, ewentualnie szafki łazienkowe pod umywalką. Jednakże tam, gdzie to możliwe, warto mieć szafki łazienkowe na ręczniki, środki czystości, przybory toaletowe, a także na bieliznę.

Duża łazienka: jakie wybrać do niej meble łazienkowe

Nieco inna będzie aranżacja łazienki w przypadku tak zwanych pokoi kąpielowych. Tu z uwagi na wystarczającą ilość miejsca można sobie pozwolić na większe meble łazienkowe, takie jak: wygodny fotel, toaletka z dużym lustrem, a także doniczkę z okazałą rośliną, która w takim mikroklimacie będzie się czuła znakomicie. Łazienka zyska przytulny charakter.

 Łazienka

Fot. Radosław Wojnar

Meble łazienkowe. Co warto wiedzieć:

  • Korpusy mebli łazienkowych robi się zwykle z laminowanej płyty meblowej zabezpieczonej przed działaniem wilgoci. Fronty mogą być z lakierowanego MDF-u. W sprzedaży są też zestawy z odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Materiały te często łączy się z matowionym albo kolorowym szkłem.
  • Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie krawędzi mebli łazienkowych, by nie wchłaniały wilgoci. Przy płytach meblowych mogą to być specjalne taśmy, przy drewnie - solidne pokrycie lakierem.
  • Niemal wszystkie szafki łazienkowe umieszczane są na wysokich nogach lub postumentach, ale dostępne są także meble łazienkowe podwieszane. Wszystko w celu odizolowania mebli od wilgotnego podłoża oraz łatwiejszego utrzymania czystości.
 Łazienka

Fot. Mariusz Bykowski

Jak powinny być meble łazienkowe, by długo nam służyły?

Łazienka jak żadne inne pomieszczenie w domu narażona jest na częste zmiany wilgotności powietrza i temperatury. Dlatego meble łazienkowe powinny mieć szczególne wykończenie. Bardzo ważne jest, aby zarówno ich korpusy, jak i fronty były wykonane z płyt meblowych o podwyższonej odporności na wilgoć. Szczególne znaczenie ma też rodzaj wykończenia elementów frontowych drzwi i czół szuflad. Może to być specjalny fornir lub okleina zabezpieczone dwuskładnikowymi wodoodpornymi lakierami poliuretanowymi. Nie mniej istotna jest także właściwa technologia wykonania tych powłok. Przy kupnie sprawdź czy szafki łazienkowe są odpowiednio wykończone (Sanitec Koło).

Ocena: 0
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY