Urządzamy » Łazienka » Płytki do łazienki, meble do łazienki, ceramika » Łazienka: okolice wanny, prysznica, umywalki

Łazienka: okolice wanny, prysznica, umywalki

W każdej łazience są miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą, które trzeba koniecznie zabezpieczyć szczelną izolacją. Szczególnie trzeba zadbać o okolice wanny, prysznica, umywalki. Zobacz, które strefy w łazience są mokre, a które wilgotne.
Łazienka - okolice wanny, prysznica, umywalki
Strefy mokre i wilgotne
Przeczytaj też

W każdej łazience są miejsca bardziej i mniej narażone na bezpośredni kontakt z wodą, które trzeba koniecznie zabezpieczyć szczelną izolacją. Nazywa się je strefami mokrymi. Są to przede wszystkim podłoga i cokół oraz otoczenie natrysku i wanny. Pozostałe powierzchnie to strefa wilgotna.
Do izolacji wodoszczelnej używa się najczęściej gotowych preparatów, takich jak: folia w płynie, wodoszczelna masa cementowa, wodoszczelny klej.

  • Okolice kabiny prysznicowej – w tym miejscu zabezpieczenie ścian powinno sięgać co najmniej 20 cm ponad miejsce zamocowania słuchawki prysznicowej, choć dla pewności najlepiej zrobić je do samego sufitu. Z boku izolacja też nie powinna się kończyć na krawędzi kabiny, tylko wystawać poza nią na 50 cm.
  • Okolice wanny – przy wannie izolacja powinna sięgać nieco powyżej wysokości, na którą dorosła osoba stojąca w wannie podnosić będzie słuchawkę prysznicową i po około 50 cm z obu stron wanny.
  • Podłoga i cokół – zabezpieczyć przed wodą trzeba nie tylko samą podłogę, ale również dolny pas ściany nad podłogą do wysokości minimum 15 cm.
  • Przy umywalce – choć ściana w tym miejscu nie jest tak znacznie narażona na działanie wody jak w pobliżu prysznica czy wanny, to warto ją również zabezpieczyć. Izolacja powinna zaczynać się od podłogi i sięgać około 50 cm ponad baterię umywalki i na boki poza jej krawędzie.

Do wykończenia ścian i podłóg

Ściany i podłogi w strefie mokrej praktycznie jest wykończyć materiałami łatwymi do mycia i najbardziej odpornymi na wilgoć, czyli płytkami ceramicznymi i terakotą. Jeżeli zdecydujemy się na drewno czy kamień należy je szczególnie dobrze zabezpieczyć.
W dużych łazienkach czasem świadomie sposobem wykończenia podkreśla się podział na część kąpielową (mokrą) oraz wypoczynkową (suchą). Na przykład drewniana powierzchnia podłogi zaznacza strefę, w której się przebieramy lub wypoczywamy po kąpieli. Użycie różnych materiałów pozostaje wtedy w zgodzie z funkcją poszczególnych miejsc.
Łazienka nie musi być wyłożona płytkami od podłogi do sufitu. Płytki mogą zabezpieczać tylko miejsca mokre – podłogę, okolice umywalki, wanny i prysznica. Taki sposób wykończenia łazienki jest nie tylko oszczędny, ale ostatnio także bardzo modny – pozwala na realizację indywidualnych pomysłów i eksperymentów.

Zobacz również
Przeczytaj też:
Wybieramy do łazienki kabinę prysznicową
Wybieramy do łazienki kabinę prysznicową

Dobór do łazienki odpowiedniej kabiny prysznicowej nie jest rzeczą prostą. Kabina prysznicowa ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Grzejnik energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Grzejnik energooszczędny to rozwiązanie dobre zarówno dla ekologii, jak i domowego budżetu. Czym się różni ...
Płytki z dekorem: jak je układać bez błędów?
Remont łazienki to świetna okazja, by pozbyć się nie lubianych, często zastanych na wyposażeniu łazienki ...
Płytki do łazienki: triki optyczne, czyli płytki ceramiczne w stylu op-art
Aranżacja łazienki z użyciem czarno-białych płytek ceramicznych to już klasyka. Co jednak zrobić, by urządzone ...
Jaki kolor kina domowego do wnętrza?
Dzień dobry. Mam malutki problem z dobraniem kina domowego do wnętrza (telewizor jest koloru czarnego ze srebrną obwolutką). Zastanawiam...
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 12433 osoby
  • zobacz wszystkie wpisy
  • załóż bloga