Łazienka. Jakie wybrać płytki łazienkowe, co będzie najlepsze do łazienki? Poradnik

Jak urządzić łazienkę, żeby była funkcjonalna, a aranżacja łazienki nawet po kilku latach nie sprawiała wrażenia przestarzałej? Zacznijmy od wyboru materiałów na ściany i na podłogę łazienki. Płytki łazienkowe ceramiczne, czy kamień w łazience? A może drewniane podłogi do łazienki? Co to są płytki rektyfikowane? Wybierz najlepsze płytki do łazienki. Sprawdź, jak dobrać kolorystycznie płytki łazienkowe do wystroju łazienki? Odpowiedzi na te i inne pytania w naszym miniporadniku.

Łazienka i płytki
Łazienka i płytki
Łazienka i płytki
Łazienka i płytki
Łazienka i płytki

Płytki łazienkowe (glazura, terakota) nadają ton łazience. Zastanawiając się, jak urządzić łazienkę, trzeba pamiętać o tym, żeby płytki łazienkowe dopasować do wielkości łazienki, rodzaju mebli łazienkowych i stylu wnętrza. Jeśli zależy nam, by łazienka była przytulna i klasyczna, najlepiej, jeśli terakota i glazura będa utrzymane w stonowanych barwach i wzorach. Takich, które nie znudzą się szybko. Idealne będą płytki łazienkowe w kolorach natury: ciepłe beże i brązy, odcienie szarości. Jeśli nie jesteśmy przekonani do drewna w łazience (drewniane podłogi), które idealnie pasowałoby do klasycznej aranżacji łazienki, możemy wybrać płytki łazienkowe naśladujące wzór usłojenia egzotycznych gatunków, jak np. merbau.

Aranżacja łazienki: płytki łazienkowe

Jeśli podoba ci się tradycyjna biała glazura, możesz poszukać płytek do łazienki w niecodziennej formie - np. wąskie, prostokątne płytki - taka glazura sprawdzi się w łazienkach o małym metrażu. W połączeniu z dużymi lustrami i płytkami w standardowych wymiarach, optycznie powiększy łazienkę. Natomiast kontrastowe zestawienie białych płytek łazienkowych z kolorowymi dekorami jest propozycją dla osób nieznoszących nudy w łazience. To odważna stylistyka, wymaga więc konsekwencji. Trzeba wybrać wzór płytek, który będzie motywem przewodnim w aranżacji łazienki, np. paski, kwiaty, koła. Z takimi płytkami Doskonale komponują się nowoczesne formy aramtury łazienkowe i takie materiały, jak plastik i szkło.

Decyzja o „tematycznej” aranżacji łazienki również wymaga konsekwencji. Choć narzuca nam stylistyczny rygor, to daje możliwości zabawy fakturami i wielkościami płytek ceramicznych. W przypadku łazienki, w której dominuje np. morsko-plażowa kolorystyka, zróżnicowanie tego typu wprowadza pożądane urozmaicenie w zawężonej palecie barw płytek.

Zastosowanie płytek łazienkowych o wymiarach większych niż standardowe sprawia, że płaszczyzny zarówno ścian, jak i podłogi nie zostają „poprzecinane” fugami. Taki zabieg stosuje się, aby optycznie powiększyć łazienki o niewielkich wymiarach.

Co to są płytki łazienkowe rektyfikowane

Płytki łazienkowe rektyfikowane utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie zwykłych płytek (tzw. kalibrowanych) są zaokrąglone, natomiast rektyfikowanych - ostre. Nadaje to płytkom nowocześniejszy charakter - płaszczyzny ułożone z takich płytek łazienkowych są bardziej jednolite, a krawędzie elementów mniej widoczne. Jako produkt poddany dodatkowej obróbce płytki rektyfikowane są zwykle droższe od kalibrowanych. Różnica wynosi zwykle od 10 do 30 zł za 1 m2. Do wyboru płytek rektyfikowanych mogą nas skłonić względy stylistyczne w aranżacji łazienek. W łazience minimalistycznej trudno sobie wyobrazić płytki łazienkowe nierektyfikowane z widoczną szeroką fugą. Wybór płytek rektyfikowanych pozwala także na bezpieczne stosowanie kombinacji elementów o różnej wielkości, czyli zestawianie kilku formatów w łazience. Takie płytki sprawdzą się również w przypadku mozaiki ciętej, która jest wykonywana przez pocięcie dużej płytki na mniejsze elementy, ma ostre krawędzie i dlatego najlepiej wygląda w połączeniu z płytami, które mają takie same, regularne brzegi.

Łazienka: drewno i kamień w łazience

Zastosowanie naturalnych materiałów w łazience jest nie tylko przejawem otwarcia na wnętrzarskie trendy, ale i dowodem na to, że jesteśmy „eko”. Nic tak nie ociepla wnętrza łazienki jak drewno, i nic jak kamień nie nadaje mu charakteru. Dzięki zestawieniu naturalnego materiału możemy być pewni, że ta łazienka na długo zachowa swój niebanalny urok.

Ocena: 0
Tekst: Monika Gibes , Tekst: Robert Zawitkowski Zdjęcia: Materiały prasowe firm, Łukasz Zandecki, Marcin Czechowicz, Michał Przeździk, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY