Jeśli NIE KAFELKI to CO: Farby, kamień, drewno do łazienki. ZDJĘCIA ARANŻACJI łazienek bez płytek

2013-05-13 15:36

Drewno i łazienka niegdyś nie szły w parze. Dzisiaj drewno w łazience nie dziwi już nikogo. Do wykańczania ścian i podłóg można zastosować jeszcze wiele innych materiałów, jak chociażby kamień czy farby. Więc zanim coś zrobisz, dobrze przemyśl swój projekt łazienki.

Spis treści

  1. Wykończenie łazienki: co zamiast płytek
  2. Łazienki i pomysły na podłogi. Zobacz aranżacje
  3. Projekt łazienki. Kamień i łazienka
  4. Łazienka dokończona. Alternatywa dla kamienia
  5. Drewno do łazienki
  6. Łazienka w drewnie. Jak zabezpieczyć drewno?
  7. Wykończenie łazienki: farby zamiast płytek

Wykończenie łazienki: co zamiast płytek

Urządzając łazienki można zdecydować się na różne materiały. Jeśli nie chcemy mieć w łazience tradycyjnych płytek, może wybrać na ściany łazienki farby lub kamień. Równie dobrym i jak modnym rozwiązaniem jest także drewno do łazienki.

Łazienki i pomysły na podłogi. Zobacz aranżacje

W łazienkach coraz częściej pojawiają się materiały dotąd rzadko tu spotykane. Ściany stylowych łazienke można wykończyć tapetą, która będzie nawiązywać do wzorów sprzed lat. Do minimalistycznych łazienek pasuje beton, np. w formie dużych płyt. Wykładzina może mieć intensywny kolor i wzór, albo imitować inne materiały, jak drewno, blachę. Masa epoksydowa nadaje się zarówno na podłogę łazienki, ściany, jak i obudowę wanny. Wszystkie te materiały mają plusy, jak i minusy. Wykończona łazienka za pomocą farby, kamienia czy drewna może wyglądać ładnie i przytulnie. Wystarczy dobry projekt łazienki.

Projekt łazienki. Kamień i łazienka

Łazienka to dobre miejsce dla kamienia. Różne rodzaje kamienia dobrze się sprawdzą w praktycznie każdej łazience. Lepiej jednak unikać piaskowców, bo są zbyt miękkie i nasiąkliwe. Kamień wart polecenia pod względem trwałości to granit – bardzo odporny, twardy i nienasiąkliwy. Bez wahania można nim wyłożyć podłogę i ściany łazienki, wykonać z niego blat pod umywalkę. Ma charakterystyczną ziarnistą strukturę, która jednak na dużych jednolitych powierzchniach może wyglądać monotonnie. Marmur to kamień bardziej dekoracyjny, żywy. Każda płyta ma inny, niepowtarzalny rysunek. Z tego względu jest chętnie stosowany, choć jego właściwości użytkowe, a szczególnie twardość i nasiąkliwość, nie są tak dobre jak granitu. Cechy te są różne dla różnych gatunków marmuru, nie wszystkie nadają się do stosowania w łazience. Nasiąkliwość marmuru powoduje, że łatwo go trwale poplamić, jest też stosunkowo mało odporny na działanie substancji chemicznych, kwasów i tłuszczów. W związku z tym nie nadaje się na blaty czy półki na kosmetyki. Bardzo atrakcyjny kamień to rónież trawertyn. Charakteryzuje się porowatą strukturą oraz widocznymi szczelinami i spękaniami. Zwykle jest specjalnie preparowany – jego otwory wypełnia się szpachlą w kolorze kamienia lub przezroczystą żywicą. Trawertyn jest podobnie jak marmur kamieniem bardzo dekoracyjnym, żywym. Oprócz nieuporządkowanego układu otworów i otworków ma ciekawą kolorystykę i rysunek.

Łazienka dokończona. Alternatywa dla kamienia

Sensowną alternatywą dla kamieniasą konglomeraty kamienne, czyli mieszanki kamienia z żywicami i pigmentami. Mogą być kwarcowe albo marmurowe. Te pierwsze są bardzo odporne, nienasiąkliwe, a właściwościami użytkowymi przewyższają nawet naturalny granit. Marmurowe wymagają troskliwej pielęgnacji jak kamień. Oba rodzaje są dostępne w wielu kolorach i wzorach, często takich, jakich próżno szukać wśród kamieni naturalnych. Elementy kamiennej okładziny przykleja się do powierzchni ścian i podłogi specjalną zaprawą. Ściana pod taką okładzinę musi mieć odpowiednią nośność, aby udźwignąć jej ciężar.

Drewno do łazienki

Egzotyczne drewno dobrze się sprawdzi w łazience. Gatunki drewna, takie jak tek, iroko, badi, merbau to dobry sposób na wykończenie łazienki. Muszą się one wyróżniać przede wszystkim stabilnością, czyli nie mogą się kurczyć i rozszerzać pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Tak naprawdę zwiększona wilgotność powietrza występująca w łazience jest dla takiego drewna mniej szkodliwa niż wysuszone przez centralne ogrzewanie powietrze w salonie. Ze stabilnych gatunków drewna powinny być wykonane takie elementy drewniane jak boazerie, blaty, półki, obudowy. Można je także zastosować na podłodze. Aby parkiet w łazience nie sprawiał kłopotów, podłoga musi być odpowiednio zaizolowana, a deski parkietu należy układać luźno, pozostawiając między nimi miejsce na spoinę – tak jak przy układaniu płytek ceramicznych. Deski powinny być przyklejone, a spoiny wypełnione elastycznym klejem-uszczelniaczem, który umożliwi deskom kurczenie się i wydłużanie pod wpływem zmian wilgotności. W ten sposób możnawyłożyć nawet ściany i podłogi narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Warto jednak wycierać podłogę zaraz po zachlapaniu.

Łazienka w drewnie. Jak zabezpieczyć drewno?

Sposób zabezpieczenia drewna w łazience zależy od rodzaju drewna. Niektóre rodzaje drewna można pokryć zarówno powłoką oleju, jak i lakieru, inne są skazane wyłącznie na lakier. W łazience doskonale sprawdzają się tek i iroko, dlatego decydując się na któreś z nich, nie trzeba koniecznie zabezpieczać ich lakierem – wystarczy olejowanie. Powinno być ono przeprowadzane na gorąco, wtedy olej dokładnie wniknie w głąb drewna. Najlepiej, by po olejowaniu drewno zostało jeszcze pokryte specjalnym wykańczającym woskiem przeznaczonym na powierzchnie olejowane albo olejowoskiem. Taki preparat nanosi się kilkakrotnie na gorąco. Wosk doskonale zamyka pory w drewnie, skutecznie zabezpieczając je przed wodą. Jeżeli planujemy ułożenie mniej tłustych niż tek i iroko gatunków drewna, na przykład takich jak badi, cedr, mahoń, merbau albo sapeli – konieczne będzie położenie warstwy lakieru. Trzeba przy tym pamiętać, że do drewna w łazience nie nadaje się pierwszy lepszy lakier. Najlepiej wybrać któryś z elastycznych przeznaczonych do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci – uretanowy albo uretanowo-alkidowy.

Wykończenie łazienki: farby zamiast płytek

Farby to tani sposób na wykończenie ścian. Najlepiej wybierać produkty przeznaczone do stosowania w łazienkach. W łazience nie można stosować powszechnie używanych tynków gipsowych. Gips jest materiałem higroskopijnym i poddany działaniu wilgoci traci wytrzymałość mechaniczną. Ściany możemy wykończyć tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym. Powierzchnie nienarażone na bezpośredni kontakt z wodą (nad glazurą, ściany z dala od wanny i natrysku) możemy malować normalnymi farbami do ścian, najlepiej akrylowo-lateksowymi albo przeznaczonymi do pomieszczeń wilgotnych. Producenci farb mają w swojej ofercie także systemy, które można stosować na ścianach mających częsty kontakt z wodą. Mowa jest o systemie, ponieważ jest to nie tylko farba, ale także odpowiednia masa szpachlowa i specjalna, zabezpieczona środkami grzybobójczymi tapeta z włókna szklanego. Tak wykończona ściana jest równie odporna na wilgoć jak ściana wyłożona płytkami ceramicznymi czy kamieniem. Ściana łazienki może też być wykończona tynkiem strukturalnym – drobno- lub gruboziarnistym. Niepolakierowany przepuszcza parę wodną. Pokryty lakierem akrylowym ma powierzchnię nieprzepuszczalną dla pary wodnej i zmywalną. Tynki strukturalne wymagają pokrycia ściany folią w płynie i środkiem gruntującym.

Nasi Partnerzy polecają