Jaki wybrać przycisk do spłuczki: sedes podwieszany

Po zainstalowaniu i zabudowaniu stelaża w łazience wiesza się na nim miskę ustępową i instaluje przycisk spłukujący, za pomocą którego będzie uruchamiana spłuczka. Im większy przycisk, tym łatwiejszy dostęp do wnętrza spłuczki.

przycisk spłukujący
przycisk do spłuczki wc podwieszane
przyciski spłukujące
przyciski spłukujące

Po obudowaniu stelaża widać tylko powieszone na nim urządzenie sanitarne, a w przypadku miski ustępowej także przycisk do spłukiwania. Najczęściej przycisk do spłuczki montuje się  na przedniej ścianie obudowy stelaża, ale można także na poziomej – nad stelażem, jeżeli został on obudowanyw taki sposób, że powstała nad nim półka. Przycisk nie jest sprzedawany w komplecie ze stelażem (należy go dokupić osobno), pamiętająco tym, że do wybranego modelu stelaża pasują określone modele przycisków. Warto to dobrze sprawdzić przez zakupem. Można zapytać o to sprzedawcę stelaża lub poszukać informacji w instrukcji technicznej spłuczki. Większość dostępnych przycisków jest zrobiona z tworzywa w rozmaitych kolorach, są też takie ze stali nierdzewnej albo szkła. Przyciski różnią się kształtem, wymiarami (większe zapewniają łatwiejszy dostęp do wnętrza spłuczki w celu ewentualnej naprawy) i sposobem działania.
Przyciski pojedyncze z funkcją STOP umożliwiają przerwanie spłukiwania w wybranym momencie, zanim zbiornik spłuczki zostanie całkowicie opróżniony. Dwudzielne pozwalają na spłukanie toalety pełną zawartością spłuczki (6 lub 9 l) lub jej połową (odpowiednio 3 i 4,5 l).

Montaż przycisku

Przyciski montuje się na frontowej ściance obudowy stelaża lub poziomej półce utworzonej po zabudowaniu stelaża od góry. Warto pamiętać, że im większy przycisk, tym łatwiejszy dostęp do wnętrza spłuczki w celu ewentualnej naprawy lub umieszczenia w jej wnętrzu środków dezynfekcyjnych.

Przycisk a stelaż instalacyjny

Przycisk nie stanowi kompletu ze stelażem, trzeba go dokupić oddzielnie. Przyciski nie są uniwersalne i nie można ich wybierać całkiem dowolnie – trzeba dopasować model przycisku do rodzaju stelaża i spłuczki.

Rodzaje przycisków do spłuczek

Większość spłuczek umożliwia spłukiwanie miski ustępowej całą objętością wody zgromadzonej w zbiorniku (6 albo 9 l) lub jej połową (odpowiednio – 3 lub 4,5 l). Należy je wyposażyć w przyciski dzielone na dwie części – jedną do pełnego, drugą do częściowego spłukiwania – lub przycisk z funkcją STOP umożliwiający zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.

Kolory przycisków do spłuczki

Duży asortyment przycisków nie oznacza pełnej dowolności w ich wyborze. Zwykle do stelaży wybranego producenta pasują jedynie produkowane przez niego przyciski, często również nie wszystkie modele. Przyciski są produkowane w wielu kolorach umożliwiających dopasowanie ich do koloru ceramiki lub glazury w łazience. Najchętniej jednak kupowane są przyciski białe lub chromowane i dlatego takich jest w sprzedaży najwięcej. Jeśli wybierzemy przycisk w nietypowym kolorze, zwykle będziemy musieli poczekać na realizację zamówienia. Modne i trwałe są przyciski ze stali szczotkowanej.

Ocena: 0
Opracowanie: redakcja Muratordom.pl Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski, Łukasz Kozyra, Bernard Białorucki, Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY