Bidet to przydatne i praktyczne wyposażenie łazienki, czy toalety. Warto go uwzględnić podczas urządzania tych pomieszczeń. Bidet przypomina wyglądem oraz wielkością miskę ustępową. Z czego zrobiony jest bidet? Bidety to zazwyczaj ceramika (porcelana) sanitarna, gdyż ten materiał spełnia wymagania wytrzymałościowe, jest też odporny na nagłe zmiany temperatury (ciepła/zimna woda), kwasy oraz zasady. Nie zmienia poza tym barwy i zachowuje odporność na zarysowanie szkliwa, czyli jego powierzchniowe pękanie. Łatwo też bidet z ceramiki utrzymać w czystości. Ze względu na pełnią funkcję bidet montuje się w pobliżu sedesu. Podczas urządzania łazienki warto wybrać sedes i bidetu z jednej kolekcji, wtedy mamy gwarancję, że ustawione obok siebie będą do siebie pasowały. Bidety montuje się podobnie jak miski ustępowe, a więc bidety stojące przytwierdza się do podłoża śrubami, wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą g-k oraz płytkami ceramicznymi. Ale podłączenia wody i kanalizacji są podobne do tych w umywalce. Do bidetu trzeba dokupić oczywiście baterię bidetową. Zwykle są to modele baterii bidetowych sztorcowe, które montuje się w otworze zrobionym w bidecie. Jednak są też modele trójotworowe, a także baterie przystosowane do montażu w ścianie. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii bidetowej.

Jaki wybrać bidet

Jeśli łazienka lub osobna toaleta są odpowiednio duże warto zamontować bidet, który na pewno się przyda. Tak, jak i miski WC, bidety dzielą się na wiszące oraz na stojące. Są też  bardzo podobne, gdy mowa o wymiarach do misek WC, zwłaszcza że można je kupić „komplecie” czyli z tej samej linii stylistycznej. Najczęściej wielkości bidetów wynoszą: ok.  40 cm szerokość i do 65 cm długość. Dodatkowo bidety wyposażone są w baterię. Dlatego mówimy o metrażu pomieszczenia, gdyż najlepiej jest, by bidet, co zrozumiałe, stał obok miski.  Bidety montuje się zatem najczęściej w sąsiedztwie sedesu, w odległości minimum 20 cm. Przy czym przed bidetem powinno być minimum 60 cm wolnego miejsca, by móc wygodnie z niego korzystać. Najprostszym systemem przytwierdzania modeli bidetów stojących jest wkręt, przechodzący przez otwór w ceramice. Niektóre bidety mogą być mocowane za pomocą krytego systemu, który ułatwia utrzymanie ich w czystości. Plastikowa płaska zaślepka w kolorze ceramiki, przykrywająca część zewnętrzną, sprawia, że miejsca zamocowania można w ogóle nie zauważyć. Wiszące zaś  się mocuje na specjalnych do tego stelażach. W zasięgu ręki osoby korzystającej z bidetu powinny się też znaleźć mydło i ręcznik.

Bidety podobnie jak wszystkie urządzenia związane z wyposażeniem łazienki, podlegają modzie oraz różnym stylom. Obok klasycznie białych bidetów, sporo jest kolorowych, a nawet we wzory, a nawet zdobionych kryształami (oczywiście wiąże się to z ceną). Można więc kupić bidet nowoczesny – o prostym kształcie albo o wyoblonych krawędziach,  a nawet bidet w stylu retro.

Baterie do bidetu

Warto dodać, że baterie bidetowe, jak wszystkie inne modele baterii łazienkoweh czy kuchenneh oszczędzają wodę i spełniają wymogi najmodniejszego wzornictwa. Mogą być baterie bidetowe ścienne albo stojące na rancie urządzenia. Od umywalkowych różnią się ruchomą kocówką wylewki (z perlatorem), która ułatwia zarówno mycie, jak i utrzymanie urządzenia w czystości. Bardzo często w łazienkach instaluje się baterię bidetową lub zwykłą baterię z rączką typu bidetta, która umożliwi dbanie o higienę osobistą w czasie korzystania z sedesu. Warto zwrócić uwagę na długość wężyków tzw. przyłączeniowych, a także na możliwość kupna (komplecie) z baterią do bidetu zestawu odpływowego oraz automatycznego korka. I jeszcze jeden ważny element, czyli syfon dobiera się go do rodzaju bidetu oraz baterii, czasami bywa w komplecie.

Montaż bidetu

Miska bidetowa ma podobne wymiary jak ustępowa, czyli mniej więcej 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Bidet może być zawieszony na ścianie lub na stelażu, przy czym górna krawędź bidetu i ustępu powinna być na tym samym poziomie, który wynosi zazwyczaj mniej więcej 42 cm. Ze względu na wygodę użytkowania oba bidet i sedes powinny być umieszczone obok lub naprzeciwko siebie. Trzeba pamiętać o tym, że bidet jest przystosowany do siadania na nim zarówno przodem, jak i tyłem, dlatego po obu jego stronach jest potrzebna minimum 20-centymetrowa przestrzeń dla nóg. Pole manewrowe przed bidetem powinno wynosić około 70 cm. Jeśli bidet jest naprzeciwko sedesu, ich pole manewrowe może być wspólne – wystarczy wtedy 60 cm.

Stelaże instalacyjne do bidetów wiszących mają w swojej ofercie różne firmy, także te, które produkują ceramikę sanitarną, w tym bidety. Możemy wybrać stelaż do zabudowy lekkiej (używa się do niego płyty gipsowo-kartonowej) lub ciężkiej  - obudowuje się go cegłami, powstałą ściankę wykończa tym samym zwykle materiałem, co i resztę pomieszczenia. Zwykle mają w komplecie zestawy montażowe. Występują też w różnych rozmiarach albo umożliwiają regulację wysokości miski. Dzięki temu można też je stawiać, na przykład w narożnikach (tylko do zabudowy lekkiej) czy pod oknem.

Wideo: jak wybrać dobry sedes

Jak wybrać dobry sedes? Jeśli planujesz remont łazienki, czy toalety i szukasz WC mamy kilka podpowiedzi przed zakupem. Sprawdź od czego zależy cena sedesu, stelaża instalacyjnego, deski sedesowej. Zapytaliśmy eksperta na co zwrócić uwagę kupując sedes. Istnieje wiele rozwiązań do zastosowania WC w toalecie i łazience. Dostępne są kompakty stojące, muszle sedesowe podwieszane, czy miski ustępowe stojące.