Drewno w łazience. Jakie wybrać podłogi drewniane do łazienki

2016-12-30 15:48

Łazienki z drewnem są przytulne i eleganckie. Podpowiadamy, jakie wybrać drewno do łazienki. Chcesz mieć podłogi drewniane i meble - sprawdź, które gartunki drewna do łazienki będą najlepsze. Jjak zabepieczyć i czyścić drewniane podłogi w łazience. PORADNIK: drewno w łazience.

Spis treści

  1. Drewniana podłoga i meble do łazienki
  2. Drewno do łazienki: tylko wybrane gatunki drewna
  3. Łazienki z drewnem: podłogi drewniane w łazience
  4. Jak zabezpieczyć drewno w łazience
  5. Jak pielęgnować podłogi drewniane w łazience
  6. Płyty drewnopochodne w łazience: zamiast prawdziwego drewna

Drewno w łazience wygląda naturalnie, przyjaźnie, optycznie ociepla wnętrze. Meble do łazienki można wykonać z drewna litego lub płyty meblowej wykończonej fornirem albo okleiną drewnopodobną. Równie dobrze drewno w łazience prezentuje się jako posadzka, okładzina ściany lub dekoracja łazienkowa: wieszak, pojemnik na kosmetyki czy szczotka do kąpieli. W wilgotnym, ciepłym środowisku łazienki najlepiej radzą sobie egzotyczne gatunki drewna (tek, iroko, merbau, sapeli, bambus). Jeśli elementy drewniane w łazience mają mieć kontakt z wodą, powinny być dobrze zaimpregnowane, np. lakierem, woskiem. Pamiętajmy też, by zasilikonować linię łączenia drewna z sanitariatami i podłogą – w przeciwnym razie w szczelinę będzie się dostawać wilgoć.

Drewniana podłoga i meble do łazienki

Drewno w łazience gości dopiero od niedawna. Wielu osobom wydaje się zbyt wrażliwe na wpływ zmiennej wilgotności i temperatury. Czy to prawda? Czy musimy unikać wprowadzania drewna do łazienki, np. drewnianych podłóg? Otóż nie - wszystko jest kwestią przemyślanych wyborów. Sprawdź jakie gatunki drewna do łazienki są najlepsze, co zrobić, by drewno w łazience znosiło zmiany wilgotności i temperatury.

Sprawdź też: podłogi drewniane - parkiet i deski dwuwarstwowe >>>

Zastosowanie drewna na podłogi lub ściany łazienki sprawi, że te chłodne i sterylne wnętrza zyskają naturalne „ciepło” oraz niepowtarzalny klimat. Gdy zdecydujemy się na wykorzystanie drewna do wykończenia łazienki, możemy z niego ułożyć nie tylko podłogi, ale też wykorzystać je jako okładzinę ścienną czy do obudowania wanny. To, czy drewno w łazience się sprawdzi, zależy od doboru właściwego gatunku.

Drewno do łazienki: tylko wybrane gatunki drewna

Podłoga w łazience jest bardziej niż w innych pomieszczeniach narażona na działanie wilgoci, dlatego tu do wykorzystania nadaje się tylko takie drewno, które jest twarde, stabilne i ma niski współczynnik skurczu. A takie jest przede wszystkim drewno egzotyczne. Dlaczego? Wiele jego gatunków charakteryzuje duża zawartości garbników, związków żywicznych oraz substancji oleistych.

Polecane gatunki drewna egzotycznego do łazienki: dobre gatunki drewna do łazienki to głównie:

  • tek i iroko, ale sprawdzą się tam także: 
  • jatoba,
  • cedr,
  • merbau,
  • doussie,
  • lapacho,
  • badi
  • i wenge.

Spośród gatunków rodzimych na podłogi do łazienki można wykorzystać dąb, wiąz, jesion, jawor, a także modrzew (z tych gatunków układa się też nawierzchnie tarasów).

Łazienki z drewnem: podłogi drewniane w łazience

Jeśli chcemy mieć drewniane podłogi w łazience najlepiej wybrać większe elementy - czyli parkiet lub deski podłogowe. Spoiny pomiędzy nimi należy zawsze wypełnić elastomerem, by rozlana na podłodze woda nie wnikała pod posadzkę. To mogłoby bowiem sprawić, że drewno w łazience - nawet odpowiedniego gatunku - zacznie niszczeć. W łazience lepiej także sprawdza się drewno klejone, a nie lite. Dlatego do łazienki poleca się na podłogi deski barlineckie albo wielowarstwowe panele drewniane. Ze względu na swoją konstrukcję (krzyżowe ułożenie warstw) minimalizowany jest skurcz drewnianych elementów i nie powstają między nimi szczeliny - mimo trudnych warunków panujących w łazience. Do łazienki najlepiej wybierać drewniane podłogi, których elementy mają jak największy format. Dobrze sprawdzą się w łazience deski podłogowe lub parkiet zbudowany z dużych klepek. To rozwiązanie jest korzystne zarówno ze względu na parametry drewna, jak i z powodów estetycznych.

Jak zabezpieczyć drewno w łazience

Każde drewno w łazience na podłodze zabezpieczamy! Również przed urazami mechanicznymi. Do zabezpieczania drewna w łazience stosuje się: olejowanie, lakierowanie lub woskowanie.

1. Olejowanie drewna w łazience: Nawet w przypadku twardych gatunków drewna (bangkirai, badi, massaranduba, cumaru, itauba), które - wydawałoby się 0 ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych takiej ochrony nie wymagają. Faktycznie - olejki powodują samoistną impregnację. Jeśli jednak zrezygnujemy z ochraniania tych gatunków drewna w łazience, musimy się liczyć z faktem, że z upływem czasu dojdzie do patynowania wierzchniej warstwy - powstanie na niej srebrnoszara powłoka. Nie obniża ona jego parametrów technicznych. Najlepiej, gdy olejowanie jest przeprowadzane na gorąco, wtedy olej wnika ok. 5 mm w głąb drewna.

2. Lakierowanie drewna w łazience: Drewnianą posadzkę najlepiej chroni przed rozlaną wodą lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo-alkidowy. Niestety, gdy na polakierowanej podłodze rozleje się woda, staje się ona śliska. Poza tym drewno egzotyczne jest bogate w substancje oleiste, olejki eteryczne i garbniki, co utrudnia dobór lakieru. Dlatego przed lakierowaniem powinien zostać położony specjalny podkład neutralizujący olejki eteryczne. Potem na drewno egzotyczne można nanosić każdy lakier. Są jednak gatunki drewna (np. ipe) zawierające inhibitory bardzo spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach. Dlatego najpierw należy użyć podkładu odcinającego do tzw. trudnych gatunków, a potem zastosować lakier zalecany przez producenta do konkretnego drewna.

3. Woskowanie drewna w łazience: Nie jest zalecane do drewna egzotycznego, bo przy kontakcie z wodą mogą powstawać na powierzchni białe plamy.

Jak pielęgnować podłogi drewniane w łazience

Sposób pielęgnowania drewnianej podłogi w łazience trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykończeniowej. Drewno pokryte warstwą lakieru wystarczy przecierać szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem detergentów, a jeszcze lepiej używać środków zalecanych przez producenta lakieru. Posadzki olejowane w łazience wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych - nakładania oleju pielęgnacyjnego.

Płyty drewnopochodne w łazience: zamiast prawdziwego drewna

Płyty drewnopochodne mają różne kolory, faktury, są lakierowane, doskonale imitują inne tworzywa, m.in. drewno i kamień, a są od nich tańsze. Właściwie użyte w łazience nie poddadzą się wpływom wilgoci i zmian temperatury. Na meble łazienkowe, które zamawiamy na wymiar do strefy suchej lub z umywalką, można wybrać płyty z MDF-u lakierowanego (najlepiej wilgocioodpornego) albo z laminatem HPL (to trwałe i wytrzymałe tworzywo warstwowe). Zwróćmy tylko uwagę, by cięte krawędzie płyt były zabezpieczone przed wnikaniem w nie wilgoci i wody - płyty nie będą z czasem pęcznieć. Materiał do zadań specjalnych to płyty drewnopochodne CDF, które dzięki wysokiej wytrzymałości, odporności na zarysowania i rozpryski wody stosuje się nie tylko do łazienkowej zabudowy meblowej, lecz także do wykończenia ścian w łazience w strefie mokrej, nawet w kabinie prysznicowej.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany