Deszczownica: nowoczesny prysznic. Wybieramy panele prysznicowe z deszczownicą

Deszczownica prysznicowa, zwana bywa także deszczownią i nie należy jej mylić z tą, służącą do zraszania roślin, choć pewnie tamta posłużyła za wzór. W tym przypadku mówimy o rodzaju głowicy natryskowej, nieco przeskalowanej i o różnych kształtach. Deszczownica może być zintegrowana z panele prysznicowym, montowana natynkowo lub podtynkowo.

Aranżacja prysznica bez brodzika
Biała łazienka z elementem drewna
Aranżacja łazienki w kolorze fioletowym
Dekoracja ściany pod prysznicem
Zestaw natryskowy z deszczownicą

Deszczownica prysznicowa należy do modnego wyposażenia łazienki. Często można je spotkać w projektach nowoczesnych łazienek, gdzie mamy przestronny prysznic. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując deszczownicę z panelem prysznicowym.

Co to jest deszczownica: relaksujący prysznic

Niemal w każdym natrysku mamy do czynienia z jedną głowicą umieszczoną wysoko na drążku (może być odchylana i podświetlana) oraz z tzw. słuchawką czy też rączką. I jedna, i druga służą do kąpieli. Od pewnego czasu są w sprzedaży także deszczownice, czyli dużo większe od typowych głowic główki prysznica, dających rodzaj delikatnego deszczu, który przy okazji również masuje skórę, a to dlatego, że deszczownice mają wewnętrzny system napowietrzania wody, co sprzyja także jej oszczędzaniu.

Sprawdź też: Wybieramy prysznic - praktyczny poradnik

Baterie prysznicowe: wideo

Wyjasniamy na co zwrócić uwagę kupując baterię prysznicową. Weźmy pod uwagę np. sposób włączenia oraz ilość i rodzaje strumieni. Czym jest bateria kaskadowa? W jakich sytuacjach sprawdzi się bateria podtynkowa? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z bateriami prysznicowymi znajdziecie w naszym wideo.

Niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza w dużych modelach deszczownic prysznicowych jest to, że spadające z góry strumienie wody swoim zasięgiem obejmują od razu całą sylwetkę stojącej osoby.

Deszczownica prysznicowa: kształty, wielkości, ceny

W sklepach z wyposażeniem łazienkowym są deszczownice kwadratowe, prostokątne albo okrągłe (tzw. talerzowe). Z deszczowniami mamy do czynienia wtedy, gdy wielkość boku dwóch pierwszych modeli najczęściej ma ok. 20 cm, a może dochodzić nawet do 60 cm. Przy trzecim rodzaju deszczownic mówimy od długości przekątnej (wymiary są podobne). Niektóre modele deszczownic prysznicowych mogą mieć ramię służące do odchylania w dogodnym kierunku oraz oświetlenie. Samą tylko końcówkę (gdy wymieniamy starą głowicę) można już kupić od ok. 50 zł, jednak ceny deszczownicy z baterią najczęściej zaczynają się od ok. 100 zł, a mogą osiągać nawet - 10 000 zł. Te droższe deszczownice mogą być także z termostatem.

Sprawdź też: Łazienka - inspiracje

Deszczownica prysznicowa: montaż

Trzeba wiedzieć, że deszczownica prysznicowa jest montowana w tych samych miejscach, co i te tradycyjne. Tak, więc:

  • deszczownica może być elementem zestawu prysznicowego
  • deszczownia może zwieńczać panel prysznicowy
  • deszczownice mogą być umocowane w suficie w obszarze kabiny prysznicowej albo nad wanną, wtedy raczej montuje się je podtynkowo
  • deszczownica może zostać przymocowana do ściany pod- lub natynkowo i tworzyć daszek
  • bywają też deszczownice w charakterze słuchawek prysznicowych

Jaką wybrać deszczownicę (deszczownię)

Gdy kupujesz nowy zestaw (panel) prysznicowy z deszczownicą (czy deszczownią - różne nazwy funkcjonują, ale chodzi o ten sam produkt), zwróć uwagę czy bateria prysznicowa ma mieszacz czy termostat (z góry ustawia temperaturę), a także na to czy ma ona ramię z możliwością regulacji.

Sprawdź też: TOP 5 w łazience, czyli najczęstsze schematy i rozwiązania

Jeśli tylko wymieniasz głowicę baterii prysznicowej na deszczownię i chcesz ją dołączyć do już istniejącego zestawu, spytaj sprzedawcy, do jakiego typu baterii się nadaje. W tym przypadku chodzi o przepływ wody, które dla baterii natryskowych wynosi 20 l/min, chyba że jest to bateria typu Eko, więc przepływ może być mniejszy. Informacja dotyczy przede wszystkim dużych gabarytowo deszczownic.

Łazienka z wanną i prysznicem
camera

Łazienka z wanną i prysznicem

LISTA ZAKUPÓW

Deszczownica: czy pasuje do każdego prysznica?

Im większy mamy prysznic, tym wygodniej się z niego korzysta i tym większą deszczownicę możemy zamontować. Standardowe brodziki pod prysznic mają najczęściej wymiary 80x80 cm, lub 90x90 cm. Można jednak spotkać nawet takie, które mają 100x180cm – w nich z pewnością korzystanie z deszczownicy jest bardziej swobodna. Jeśli mamy możliwość i możemy prysznic zamontować bez brodzika, a jedynie z odpływem w posadzce, możemy nadać mu tak naprawdę dowolne wymiary. Im większe tym wygodniej, ale oczywiście w granicach rozsądku. Najwygodniej będzie przeznaczyć na prysznic około 90x90 cm do 100x100 cm. Wtedy jest on na tyle duży, by zamontować znacznych rozmiarów deszczownicę i korzystać z niego swobodnie, i na tyle kompaktowy, by nie tracić niepotrzebnie cennego miejsca w łazience. Najmniejsze brodziki jakie można spotkać mają wymiary 70x70 cm, lecz z uwagi na swój rozmiar nie nadają się do montażu deszczownicy.

Deszczownica: zalety i wady

Deszczownice mają tę podstawową zaletę, że woda z niej rozkłada się równomiernie, a jej ciśnienie nie jest tak silne jak w słuchawce prysznicowej. Ponadto podczas mycia mamy wolne obie ręce, nie musimy ciągle trzymać w jednej dłoni słuchawki prysznicowej. Mimo wszystko warto zdecydować się na deszczownicę w zestawie ze słuchawką prysznicową – jest to rozwiązanie optymalne, ponieważ sama deszczownica może okazać się rozwiązaniem niepełnym i niewystarczającym, gdy na przykład chcemy umyć się szybko lub nie chcemy moczyć włosów.

Ocena: 0
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: Łukasz Zandecki, Radosław Wojnar, Bernard Bialorucki, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY