Dekoracja łazienki. Łazienka prosta i modna

 Płytka zmienną jest

Fot. Andrzej Szandomirski

Chcesz coś zmienić, zdecyduj się na kolejne urządzanie łazienki. Nietypowo zestawione płytki ceramiczne są modne. Łazienka to również miejsce na powrót dekoru. Dekoracje można tworzyć subtelnie z kamienia, drewna i ze szkła.

Urządzanie łazienki: łazienka prosta i wyciszona

Urządzanie łazienki w stylu minimalistycznym wciąż trzyma się całkiem mocno. Wnętrze łazienki zmierza ku prostocie, wyciszeniu dekoracji, oszczędności form. Widać to nie tylko w ascetycznym wzornictwie ceramiki i armatury łazienkowej, ale także w kolorystyce, formacie, fakturze i sposobie, w jaki układa się płytki ceramiczne. Łazienka rozstaje się z karkołomnymi, geometrycznmi wzorami.

Dekoracja łazienki: łazienka na czasie

Duże kafle ceramiki tworzą gładkie powierzchnie. Ozdoby łazienki traktowane są z umiarem. Płytki ceramiczne o kontrastujących wymiarach łączone są z kaflami. Tradycyjne poziome paski dekorów, które wyglądają jak szlaczki w uczniowskim zeszycie, są passé. Na czasie jest, aby urządzanie łazienki brało pod uwagę delikatne ornamenty w postaci listwy lub insertu, wykonane z różnych materiałów: z drewna egzotycznego, ze szkła, z metali szlachetnych lub ceramiki w kontrastowych kolorach. Łazinka to coraz rzadziej miejsce na tradycyjne dekoracje roślinne - ornamentowe, stylizowane.

Łazienka oszczędna w dekoracje

Łazienka zdominowana jest przez motywy bardzo oszczędne, wykorzystujące takie dekoracje, jak proste formy, o subtelnej kolorystyce. Jesli pojawiają się kwiaty, do delikatnie zarysowane jak w japońskich rysunkach lub fotograficznej impresji. Oprócz nich, modne urządzanie łazienki stosuje płytki ceramiczne o wymiarach mozaiki ze szklanymi dekoracjami dającymi wrażenie głębi albo imitujące naturalny kamień lub beton.

Urządzanie łazienki: duże możliwości

Przy odrobinie wyobraźni można oryginalnie wykończyc łazienkę za pomocą mozaiki. Dostępne na rynku płytko mają oryginalną kolorystykę i wzornictwo. Ponadto oprócz ceramicznych, płytki te mogą być wykonane ze szkła, czasem o mieniących się refleksach. Dużą zaletą mozaiki jest to, że można nią wygodnie wykańczać owalne ściany.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

Modne zestawienie: drewno i szkło. Łączenie w jednym dekorze różnych materiałów i formatów to jeden z nowych trendów. Kafle i dekor Villeroy & Boch (Decoceram); ręcznik i mydełko muszelka (Galeria Dekoracyjna)

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

Orzeźwiający niebieski strumień przepływający przez łazienkę jest tu jak najbardziej na miejscu.
Płytka i dekor Villeroy & Boch (Decoceram); mydełko kostka(Galeria Dekoracyjna)

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

Różnokolorowa mozaikę ułozoną w koła zestawiono z posadzką z płytek również w kształcie kół.
Mozaika Cube Brown (Gruppo Yeti), stalowe płytki Sicis Smooth (Gruppo Yeti).

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

Na ścianie dekory z naniesionym delikatnym, florystycznym wzorem zestawione z posadzką z terakoty.
Dekor Minimon Haya (Arcer).

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

Dekor z poziomo ułożonych cienkich paseczków. Ładnie wygląda zestawiony z gładkimi powierzchniami kafli i motywami z lat 60.
Biała glazura/terakota, dekor kolorowy i dekor paseczki (Mirad); kulki do kąpieli i mydło (Stendera Ziepju Fabrika)

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

Lekcja geometrii, temat: wariacje z rombami. Zwielokrotnienie motywów tworzy dynamiczną kompozycję.
Płyta szara, dekor i płyta w romby (Decoceram); mydło cytrynowe ze sznurkiem (Stendera Ziepju Fabrika)

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

W stronę secesji. Delikatne złocenia, nieregularne zdobienia, dekory rodem z obrazów Gustava Klimta.
Płytki białe i zielone, 10x10 cm i dekor (Mirad)

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4265

Gra faktur i motywów.
Płytka granatowa, mozaika na siatce i dekor (Decoceram)

Płytki i dekory często mają taki sam format. Dzięki temu, ułożone obok siebie, gładko przechodzą jedne w drugie. Ornamenty układane są w wyszukane kompozycje. Mogą się składać z kilku warstw, na przykład na dole pionowe paseczki kafli, nad nimi listwa wzorzystej ceramiki, a na górze mozaika. Mogą też tworzyć subtelną linię z pasków drewna i szkła. Nowa rola dekorów to delikatnie podkreślać kompozycję ceramiki, ale jej nie zdominować.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4265

Jakie dekory wybrać? To trudne pytanie... Płytki dekoracyjne wprowadzają do łazienki tak niezbędny w dobrym wnętrzu detal. Detal, który indywidualizuje pomieszczenie i nadaje mu charakter. Do wyboru są dekory w postaci wypukłych listew ceramicznych, szklanych czy metalowych, płaskich elementów ceramicznych z różnorodną fakturą, grafiką, kolorem. Trzeba zacząć od znalezienia takiej rodziny płytek, która ma zarówno element y różnej wielkości, jak i dopasowane do nich wymiarami dekory. Będziemy wtedy mieli wiele możliwości komponowania ścian i podłóg. Można to zrobić tak jak w łazience na zdjęciu - oddzielić dekorem posadzkę od ścian, zaakcentować wnękę, wprowadzić kontrastujący kolor, przełamując ścianę delikatnymi pasami. Warto wykorzystać możliwości dekorów i pobawić się nimi.

Marta Tymowska, architekt wnętrz

Ocena: 0
Tekst: Karolina Świderska , Tekst: Przemysław Owczarek , Tekst: stylizacja: Monika Osiecka Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY