Trendy: ponadczasowy marmur w aranżacji wnętrz

2021-02-24 6:59

Na nowo odkrywamy walory naturalnych materiałów. Jednym z nich będzie powracający do łask marmur – jako materiał okładzinowy i surowiec do produkcji wyrobów dekoracyjnych. Marmur ma wiele odmian kolorystycznych, dlatego w aranżacji wnętrz można go wykorzystywać na różne sposoby, osiągając nietuzinkowe efekty.

Spis treści

  1. Jak wykorzystać marmur w aranżacji wnętrz?
  2. Różne kolory marmuru

Marmur znany jest od starożytności – już Etruskowie wykorzystywali go w budownictwie oraz sztuce. Najsłynniejsze marmury wydobywa się w Toskanii, nieopodal Carrary – stąd też ceniony surowiec zwany marmurem karraryjskim, z którego np. Michał Anioł wykonał kilka wspaniałych rzeźb. Marmur z Carrary wyróżnia się białą barwą z delikatnymi szarościami. Jednak na rynku dostępne są różne odcienie tego szlachetnego kamienia: od bieli przez kremy, szarości, róż, zieleń, brąz aż po czerń. Marmur wydobywa się także w Polsce w Masywie Śnieżnika, skąd pochodzą odmiany Biała Marianna i Zielona Marianna.

Zobacz też:

Luksusowa łazienka: marmur, szkło i ceramika >>>

Łazienka z marmurową ścianą >>>

Marmur we wnętrzu: zastosowanie - poradnik >>>

Jak wykorzystać marmur w aranżacji wnętrz?

Z marmurem w aranżacji wnętrz można śmiało eksperymentować. Ten materiał, choć kojarzony z elegancją, sprawdzi się we wnętrzach w różnych stylach: klasycznych, nowoczesnych, a nawet skandynawskich. Jak najprościej wprowadzić marmur do wystroju?

Posadzka marmurowa: jedno z najpowszechniejszych zastosowań tego materiału. Lśniąca powierzchnia w duecie z niejednolitą strukturą marmuru – z cieniami i żyłkami – zapewnia olśniewający efekt dekoracyjny. Takie rozwiązanie polecane jest jednak do wnętrz, w których króluje elegancja, np. w stylu glamour.

Okładzina ścienna: jedną ze ścian w łazience można efektownie ozdobić marmurem. Okładzina marmurowa to też ciekawa alternatywa dla płytek kuchennych nad blatem.

Parapety wewnętrzne: marmurmowe parapety są eleganckie i solidne (ale też bardzo ciężkie), polecane do wnętrz w stylu klasycznym i francuskim.

Blaty: w zależności od rodzaju marmur może wyróżniać się znakomitą odpornością na ścieranie. Doskonale nadaje się więc do blatów roboczych w kuchni. Ale to niejedyna opcja. Można użyć go też w łazience – jako elegancki anturaż dla umywalki. Z kolei nietuzinkową dekoracją salonu będzie stolik kawowy z marmurowym blatem, albo wręcz w całości wykonany z tego surowca (choć to ciężka sztuka!).

Kominki i ramy kominkowe: to ukłon w stronę klasycznego wzornictwa, niegdyś popularnego w pałacach. Co prawda prawdziwy kominek to duże wyzwanie aranżacyjne i projektowe, zwłaszcza w mieszkaniach, ale mamrmurowa dekoracyjna rama kominkowa (inaczej: portal kominkowy) ciekawie go zastąpi.

Różne kolory marmuru

Biel, szarość i czerń to najczęściej spotykane kolory marmuru, ale możliwości jest znacznie więcej.

Biel – biały marmur to synonim uniwersalnej elegancji. Świetnie sprawdza się w aranżacjach w stylu nowoczesnym i glamour.

Szarość – szary marmur to ciekawy materiał wykończeniowy do wnętrz minimalistycznych, który dodaje przytulności i elegancji.

Czerń – w duecie ze srebrem, złotem i bielą zapewnia olśniewający efekt dekoracyjny. Wyjątkowo wysmakowany materiał do wnętrz w stylu glamour.

Róż – marmur w tym odcieniu pasuje zwłaszcza do wnętrz klasycznych, utrzymanych w ciepłych kolorach.

Zieleń – głęboka zieleń marmuru wspaniale komponuje się np. z bielą. Polecamy zielone marmurowe blaty w duecie z białymi szafkami.

Pomarańcz i brąz – marmur w ciepłym odcieniu to nietuzinkowy materiał okładzinowy do wnętrz rustykalnych i utrzymanych w stylistyce zen.