Bidet ma trochę z miski... Bidet, kształtem i wielkością przypomina miskę ustępową. Ze względu na funkcję umieszcza się go w jej pobliżu. Wybranie miski ustępowej i bidetu z jednej serii daje gwarancję, że ustawione obok siebie będą wyglądały ładnie. Obok miski ustępowej stojącej dobrze prezentuje się bidet stojący, a obok wiszącej – wiszący. Takie rozwiązanie jest też wygodne ze względów montażowych. Bidety montuje się podobnie jak miski ustępowe – stojące przytwierdza się do podłoża za pomocą śrub, wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą gipsowo-kartonową oraz płytkami ceramicznymi.

Bidet ma... trochę z umywalki

Odpływ do kanalizacji jest taki jak w umywalce. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii. Zabezpieczeniem przed zalaniem łazienki jest zintegrowany przelew. Gdy w bidecie zgromadzi się tyle wody, że sięgnie krawędzi przelewu, odpłynie ona do kanalizacji. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie ceramicznego przelewu oddzielnie montowanymi plastikowymi rurami, które tworzą z bidetem rodzaj naczyń połączonych - bidet nie ma wtedy otworu przelewowego.

Bidet do łazienki z ceramiki

Bidety wykonuje się z różnego rodzaju ceramiki. Może to być ceramika nieszkliwiona lub szkliwiona (bardziej odporna na uszkodzenia). Producenci oferują ceramikę różnej jakości i od niej zależy w głównej mierze cena. Najtańsze są wyroby z fajansu, znacznie od nich droższe – z porcelany. Powierzchnie ceramiki mogą być polerowane bądź matowe. Mogą być też pokryte specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów i ułatwiają utrzymanie ceramiki w czystości.

Bidety: nie tylko białe wyposażenie łazienki

Najpopularniejsze są bidety białe. Można też kupić urządzenia w innych kolorach: pastelowych (beżowym, seledynowym, błękitnym) i bardziej zdecydowanych (zielonym czy granatowym). Zwykle ceramiki w innym kolorze niż biały nie można kupić od ręki – trzeba złożyć zamówienie i poczekać na sprowadzenie wybranego modelu. Biel w ceramice różnych producentów może mieć inny odcień - warto więc wyposażyć łazienkę u jednego producenta.

Baterie bidetowe

Baterie bidetowe wyglądają podobnie jak baterie umywalkowe, różni je tylko perlator. Umieszczony jest na wylewce baterii na przegubie kulowym. Dzięki temu strumień wypływającej wody można ustawić w wybranym kierunku.

Baterie do bidetu mogą być dwuuchwytowe (oddzielny uchwyt do zimnej i ciepłej wody). Najbardziej popularne są jednak jednouchwytowe, łatwiejsze w użyciu. Do bidetu można też kupić baterię termostatyczną utrzymującą stałą, nastawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody, niezależnie od temperatury wody zasilającej. Najnowocześniejsze baterie – elektroniczne – włączają się i wyłączają bez ingerencji użytkownika. Większość baterii jest jednootworowa, ale są też trzyotworowe – wylewka w jednym, pokrętła w dwóch pozostałych otworach. Podczas zakupu bidetu zwróćmy uwagę na liczbę otworów i do tego dopasujmy baterię.