Baterie umywalkowe TEKA: ładne, modne i oszczędne

2016-06-14 11:31

Baterie umywalkowe to najbardziej, poza zlewozmywakowymi, eksploatowane urządzenia w każdym domu. Tylko jeden domownik może jej używać nawet 10 razy dziennie, a gdy rodzina jest liczna… Dlatego kupując baterię umywalkową, warto zwrócić uwagę na to czy jest oszczędna oraz na solidność jej wykonania. Prezentujemy nowoczesne baterie firmy TEKA.

Spis treści

  1. Nowoczesne i funkcjonalne baterie umywalkowe
  2. Ekspert firmy Teka radzi:
  3. Sposoby mocowania baterii łazienkowych

Wśród baterii umywalkowych największą popularnością cieszą się modele sztorcowe (stojące) jednootworowe z dźwignią zamiast pokręteł. Są wygodne w użytkowniu, łatwo jest ustawić odpowiednią temperaturę wody niż w przypadku pokręteł. Do takich baterii należy wybrać umywalkę z jednym otworem, chyba, że mamy blat, a wtedy baterię można postawić przed umywalką i wmontować ją właśnie w blat. Bateria sztorcowa z niską krótką wylewką pasuje do umywalek małych i płytkich. Natomiast wysoka bateria, z zaokrągloną wylewką, jest odpowiednia do umywalek większych i głębokich.

Nowoczesne i funkcjonalne baterie umywalkowe

Warto wiedzieć, że najważniejsze elementy baterii umywalkowej, to te, których nie widać. Należy do nich m.in. głowica ceramiczna, która jest bardzo ekonomiczna i w znacznym stopniu decyduje o długowieczności urządzenia. Często właśnie na głowicach mocowane są pierścienie ograniczające wielkość strumienia wypływu wody - trzeba pokonać specjalną blokadę, by popłynął większy. Nowa generacja głowic marki TEKA wyróżnia się m.in. wysoką precyzją kontroli temperatury, niezawodną regulacją, zwiększoną czułością mieszacza, dlatego żywotność baterii przekracza 350 000 cykli w standardowych testach wytrzymałościowych.

Ekspert firmy Teka radzi:

Czy warto stawiać na design, kupując baterię umywalkową?

Dobrze jest, gdy design idzie w parze z oszczędzaniem, a nam się to udało. Doskonałym przykładem są produkty z TEKA Formentera, inspiracją do stworzenia tej linii były spienione wody wodospadów. Płynący strumień, który po minięciu progu opada kaskadą w dół, uzyskuje dodatkową moc, pozwalającą lepiej wykorzystać każdą krople. Serię Formentera charakteryzują proste linie z delikatnymi zaokrągleniami i najwyższa jakość wykonania. W bateriach umywalkowych zainstalowano specjalne perlatory ograniczające przepływ wody do 5 l/m i tym samym zredukowano jej zużycie o ok. 60%. Wśród dostępnych modeli wyróżnia się oryginalna bateria kaskadowa, w której otwarta, górna część wylewki pozwala obserwować płynący strumień wody.

 

Ważnym elementem baterii umywalkowej jest ogranicznik temperatury i przepływu wody, co się przekłada na zmniejszenie energii zużywanej do podgrzania, dzięki zastosowaniu w głowicach z systemem anti-scalding pierścienia regulacji temperatury. Ogranicznik przepływu wody wbudowany w głowicę z tym właśnie systemem umożliwia regulację siły strumienia wody. W bateriach, których używamy tak często, warto mieć perlator z systemem anti-scale, który chroni przed osadem wapiennym. Wszystkie baterie umywalkowe marki TEKA mają głowice ceramiczne, a np. seria Eco Calvia głowice ceramiczną Eco -  wyróżnia ją system oszczędzania wody A+. W serii baterii umywalkowych Vita marki TEKA znajdziemy natomiast głowicę ceramiczną ze wspomnianym wyżej systemem anti-scalding oraz perlator kaskadowy z systemem anti-scale. Na szczególną uwagę zasługuje model baterii umywalkowej z linii Formentera, m.in. z uwagi na prostotę i nowoczesne wzornictwo. Bateria ma łagodne zaokrąglenia, które dodają jej delikatności. Ma też specjalny perlator z systemem anti-scale oraz głowicę ceramiczną z systemem anti-scalding, pozwalającym kontrolować temperaturę wody. Głowica pozwala też na spore oszczędności wody, gdyż redukując jej przepływ do 5 l na minutę i zmniejsza zużycie nawet o 60%!

Miłośnicy kolorów, które przebojem wkraczają do aranżacji łazienek, zachwycą się linią baterii Icon marki TEKA, łączącą design z jakością, bo poza doskonałą głowicą i perlatorem ta kolekcja wyróżnia się barwami - baterie dostępne są w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim, białym i czarnym.

Sposoby mocowania baterii łazienkowych

  • Montaż baterii do umywalki - tu wymagany jest gotowy otwór w umywalce (nie wycinaj go samodzielnie). Rozwiązanie do misek nablatowych, szafkowych, wolno wiszących.
  • Montaż baterii do blatu - umożliwia umieszczenie baterii za umywalką albo z boku. Przygotowując otwór, miej na uwadze długość wylewki (strumień wody powinien wpadać do odpływu umywalki). Polecany do modeli nablatowych i meblowych.
  • Montaż baterii do ściany - czyli bezpośrednio do rur z wodą. Decyzję o montażu baterii podtynkowej podejmij na etapie planowania instalacji, przed położeniem płytek. W sytuacji nr 1 i 2 zaplanuj miejsce na syfon, np. w szafce. Jeśli szafka ma szuflady, wybierz syfon płaski, np. podtynkowy.

Podczas montażu baterii łazienkowych ważne są też zachowanie odpowiedniej odległości. Przy baterii stojącej odległość między końcem wylewki a górną krawędzią umywalki powinna wynosić ok. 15 cm. Natomiast baterie ścienne montuje się 25–35 cm ponad górną krawędzią umywalki.